НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    80

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.479
Поени од реакции
4.918
Интересен натпревар и во ЛА каде што Нетс беа на гости кај Клиперс.
Во клучниот напад Харден извади фаул во напад од Каваи :)
Претходно гето црнчугата Беверли го отепа Грин поставувајќи блок.
Значи на запад ништо ново :)
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.238
Поени од реакции
1.873
Harden i Irving gi reshetaa na Klipersi celata utakmica.
Na kraj nepotrebno se zakuva rezultatot, no bitno pobedija.
Da gi pofalime i Bruce Brown i Deandre Jordan koj odigraa solidna partija.
6ta pobeda po red.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.479
Поени од реакции
4.918
И после кечерите имале повисок ТВ рејтинг од НБА...
До кое дереџе ќе ја доведе лигата Адам Силвер? Прашувам за пријател.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
4.488
Поени од реакции
3.200
Бруклин без KD ги поминаа Лејкерс и Клиперс,навистина не очекував дека ќе профункционираат работите во Бруклин.Мислам дека големата тројка заедно изиграа само 6 утакмици но сепак Брадата одлично се уклопи со новата плејмејкерска позиција а Кајри се додека не се глупира на пархетот и остане со ладна глава може далеку да стигнат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Tвоиве аналитички способности вчуденевидуваат... ;)

Дека Нетси се добар тим, тоа не е спорно. Можеби ја имаат и најдобрата офанзивна тројка во лигата, и тоа со додатен луксуз од имање еден од најдобрите шутери за 3 моментално... Но во плејоф уште ред други фактори влагаат во игра.

Да те прашам, мислиш ли во плејф дека тимовите така лефтерно ќе го оставаат Харис сам на тројка?
Или дека залагањето во одбрана ќе остане вака лабаво? Дека нема да се играат дефанзивни шеми кроени специјално за Нетс?

Како што реков поназад - само нека дојдат сите претенденти за титула здрави во плејоф, па таму ќе видиме кој е кој. Вака во регуларна сезона против тимови без повеќе стартери ти веќе ги прогласи Нетс дека „далеку ќе стигнат“. Ме потсеќа на нешто... :D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
395
Поени од реакции
1.467
Tвоиве аналитички способности вчуденевидуваат... ;)

Дека Нетси се добар тим, тоа не е спорно. Можеби ја имаат и најдобрата офанзивна тројка во лигата, и тоа со додатен луксуз од имање еден од најдобрите шутери за 3 моментално... Но во плејоф уште ред други фактори влагаат во игра.

Да те прашам, мислиш ли во плејф дека тимовите така лефтерно ќе го оставаат Харис сам на тројка?
Или дека залагањето во одбрана ќе остане вака лабаво? Дека нема да се играат дефанзивни шеми кроени специјално за Нетс?

Како што реков поназад - само нека дојдат сите претенденти за титула здрави во плејоф, па таму ќе видиме кој е кој. Вака во регуларна сезона против тимови без повеќе стартери ти веќе ги прогласи Нетс дека „далеку ќе стигнат“. Ме потсеќа на нешто... :D
Шема за сопирање на Нетси во напад исто колку шема за сопирање на ГСВ кога Дјурант беше таму = непостоечка.

Особено ако здрави прави влезат во ПО и дотогаш константно се уиграваат.

Проблемот е ШТО тоа нетси ќе прават во одбрана и колку ќе ги бушат од центарска позција, од четворка исто... високи играчи под кош ќе имаат мака да чуваат.

Нападот им е најмал проблем бидејќи (ако го исклучиме Леброн и Стеф Кари) не знам кој може да ги сопре Дјурант, Харден или пак она лудакот Ирвинг во игра еден на еден (ајде атер за муабетот и Дончич, па и Лилард да ги споменам како играчи кои може да даваат кошеви кога ќе им прдне), а тоа Харис што ќе лапа тројки како бомбони, ќе лапа и тоа како - на него некако забораваме или мислиме дека ќе се појави некој 6 играч на терен за да го чува.

Едино, во клучни моменти ако им е Деандре во игра и ако треба да собира топка под кош - фаулирај го и во меѓувреме играј му во напад со 2 центри (мада и тоа си има слабости бидејќи однадвор ќе те бушат во контра брадата и кајри).

Дај Боже сите живи здрави и на куп да дојдат до ПО, да се врати и АД (да не го брзаат после провреда) и да гледаме баскет.

Пред сезона реков дека ќе го гледам Далас и ГСВ. Далас се покака (јуникорнот не им работи, изгледа го ебаа повредите), ГСВ се' уште ги гледам + тука ми се Никси чисто ради мерак ако ми се пласираат во разигравање тогаш за мене полна капа.

Останатото... само да се здрави играчите за да има убав баскет, во кој сигурно ваков Бруклин нема да биде топовско месо како што сите мислевме ниту пак ќе може некој на крај да излезе со нив во 7 натпревари.

До пред некоја сезона овај лепеше и делеше вакви банани (таа врз ИГИ во финалето му беше легендарна), но сега и него го стигнаа годините па почнаа да му земаат мерка. ;)


Нека се враќа АД до крај на сезона пошто во спротива финале може ЛА да гледа само на ТВ.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
4.488
Поени од реакции
3.200
За џабе се мачеа во продолжение го лапнаа и од Вашингтон,бродот тоне ли тоне.Ако продолжат вака нема ни да стигнат во плејоф па да видиме "таму кој е кој".
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Шема за сопирање на Нетси во напад исто колку шема за сопирање на ГСВ кога Дјурант беше таму = непостоечка.
Особено ако здрави прави влезат во ПО и дотогаш константно се уиграваат.
Проблемот е ШТО тоа нетси ќе прават во одбрана и колку ќе ги бушат од центарска позција, од четворка исто... високи играчи под кош ќе имаат мака да чуваат.

Нападот им е најмал проблем бидејќи (ако го исклучиме Леброн и Стеф Кари) не знам кој може да ги сопре Дјурант, Харден или пак она лудакот Ирвинг во игра еден на еден (ајде атер за муабетот и Дончич, па и Лилард да ги споменам како играчи кои може да даваат кошеви кога ќе им прдне), а тоа Харис што ќе лапа тројки како бомбони, ќе лапа и тоа како - на него некако забораваме или мислиме дека ќе се појави некој 6 играч на терен за да го чува.

Едино, во клучни моменти ако им е Деандре во игра и ако треба да собира топка под кош - фаулирај го и во меѓувреме играј му во напад со 2 центри (мада и тоа си има слабости бидејќи однадвор ќе те бушат во контра брадата и кајри).
...

Останатото... само да се здрави играчите за да има убав баскет, во кој сигурно ваков Бруклин нема да биде топовско месо како што сите мислевме ниту пак ќе може некој на крај да излезе со нив во 7 натпревари.
Вориорс беа комплетен шампионски тим пред Дурант да дојде таму.
Да не спомнувам и дека тоа беше пред кинењето на ахиловата тетива и другите повреди. Добар опоравак направи, ама да се каже дека е незапирлив е... Претерување. :)

Што се тиче дефанзивни шеми, јас на пример не пропуштам кога Торонто игра против добри тимови - најмногу заради дефанзивните шеми на Ник Нурс. Не дека Торонто се најдобриот дефанзивен тим во лигата (не се), туку затоа што нивниот тренер има добра визија за дефанзивни стратегии против поединечните тимови во лигата (друга работа е колку тимот има персонал за егезекуција на плановите). Досега некако или не ги извади џокерите или јас не можам да растумачам ништо посебно, ама ги победија Нетс (во комплетен состав) и од таа утакмица една работа што ми упадна во очи беше огромната разлика во транзициски поени (контри).

Имаат Нетс доволно слабости за добар тим (и добар тренер) да може да ги победат во серија од 7. Впрочем ќе видиме, еден од нас мора да е во право. ;)


Дај Боже сите живи здрави и на куп да дојдат до ПО, да се врати и АД (да не го брзаат после провреда) и да гледаме баскет.
Тоа и јас го реков, ама не само за Лејкерс (пошто не е тоа тоа кога се победува против некомплетни екипи) туку и за сите други тимови (некои се повеќе склони кон повреди, а некои тимови практично немаа одмор после ланската сезона, но и заради кошарката и заради муабетите (на пример „спорноста“ на тоа дека Мајами лани ќе изгубеше и да немаа повредени играчи).


Нека се враќа АД до крај на сезона пошто во спротива финале може ЛА да гледа само на ТВ.
Нема тим во НБА на кој би им фалел АД па без него би дошле во финале.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
4.488
Поени од реакции
3.200
Во последна четвртина на 10 секунди пред крај со резултат 115:115 Кралот,Гоатот и МВП калибарот промашува слободно фрлање.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.238
Поени од реакции
1.873
Eve koj e Bron bez AD na parketot, ednostavno mu pomina prajmot za da e glaven faktor vo ligata. Harden, KD i Irving se vo prajmot, a ovoj pred penzija realno.
Vrza 3 porazi po red bez AD, duri i od ciglarot izgubi, a go gledam epten se trudi po 40 minuti igra i 30 shuta zema, ama tesko bez AD, ne mu odi nekako.

Harden shooting 50% from the field this season and leading the league in assists.
Only casuals think Harden isnt "trustable" in the playoffs. He shows up most of the time, not his fault he always went up against gsw or last year Lakers.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.591
Поени од реакции
665
Eve koj e Bron bez AD na parketot, ednostavno mu pomina prajmot za da e glaven faktor vo ligata. Harden, KD i Irving se vo prajmot, a ovoj pred penzija realno.
Vrza 3 porazi po red bez AD, duri i od ciglarot izgubi, a go gledam epten se trudi po 40 minuti igra i 30 shuta zema, ama tesko bez AD, ne mu odi nekako.

Harden shooting 50% from the field this season and leading the league in assists.
Only casuals think Harden isnt "trustable" in the playoffs. He shows up most of the time, not his fault he always went up against gsw or last year Lakers.
Realno
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.479
Поени од реакции
4.918
Лесно му е сега во Бруклин каде што има повеќе играчи на кои може да подаде топка :)
Јас верувам дека ќе гледаме интересен плејоф оваа година :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
395
Поени од реакции
1.467
Вориорс беа комплетен шампионски тим пред Дурант да дојде таму.
Да не спомнувам и дека тоа беше пред кинењето на ахиловата тетива и другите повреди. Добар опоравак направи, ама да се каже дека е незапирлив е... Претерување. :)

Што се тиче дефанзивни шеми, јас на пример не пропуштам кога Торонто игра против добри тимови - најмногу заради дефанзивните шеми на Ник Нурс. Не дека Торонто се најдобриот дефанзивен тим во лигата (не се), туку затоа што нивниот тренер има добра визија за дефанзивни стратегии против поединечните тимови во лигата (друга работа е колку тимот има персонал за егезекуција на плановите). Досега некако или не ги извади џокерите или јас не можам да растумачам ништо посебно, ама ги победија Нетс (во комплетен состав) и од таа утакмица една работа што ми упадна во очи беше огромната разлика во транзициски поени (контри).

Имаат Нетс доволно слабости за добар тим (и добар тренер) да може да ги победат во серија од 7. Впрочем ќе видиме, еден од нас мора да е во право. ;)

Тоа и јас го реков, ама не само за Лејкерс (пошто не е тоа тоа кога се победува против некомплетни екипи) туку и за сите други тимови (некои се повеќе склони кон повреди, а некои тимови практично немаа одмор после ланската сезона, но и заради кошарката и заради муабетите (на пример „спорноста“ на тоа дека Мајами лани ќе изгубеше и да немаа повредени играчи).Нема тим во НБА на кој би им фалел АД па без него би дошле во финале.
Ги имаме правено овие муабети во однос на Ник Нурс и во однос на Френк Вогел, овај вториот сепак е ниво подолу... така да „дури да се сети“ какво прилагодување треба... отиде натпреварот.
Лани покрај Леброн го имаше и Рондо кои на терен се беспрекорни во делегирање на задачи, годинава останува само на Леброн и за да има тимот успех мора да се исполнат два услови:
- Леброн да игра 40 минути.
- Ад да не е повреден.

Доколку едно од овие две не е случај тогаш ќе имаат проблем против тимови како Нетс, еве Торонто, Клиперс, Денвер, па дури и ваков Голден Стејт со Дрејмонд на терен кој не го мирисаш до толку, комплетен Мајами, Јута и Фила, па дури и комплетен Портланд (што не е пошто Нуркич фрли патики за цела сезона). Тоа е така затоа што тие екипи имаат систем или ако немаат систем имаат функционално дуо (или трио) кое може да те изгази.

Така да, единствено нешто од што ќе зависи добар плејоф на тој што ќе брка титула е здравствената состојба, другото горе долу го видовме, сепак скоро пола сезона е при крај, во принцип нема да има преголеми изненадувања (иако да се надеваме дека ќе има, ради драж во играта).

Во однос на Дјурант, не да е незапирлив туку е СТРАШЕН.

После онаква повреда да се вратиш и да играш на начин на кој што игра тој е нешто неверојатно.
Тогаш, во функционален систем со ГСВ успеваше да го „затвори“ Леброн. Сега, ако е паметен да не го силува секој натпревар со минутажа до крај на сезона и ако одмара одредени натпревари, ќе има прилика во ПО да излези од истокот (ако ги помини Фила/Милвоки) и да одигра одлична одбрана против Леброн па да земи уште еден прстен.

На Нетси им е доволно да се 3-4 на истокот и тоа можат да го постигнат со 2 суперстари во игра, не мора да ги троши сите тројца на терен освен кога ќе воигрува нешто. И онака нема публика, нема предности на домашен терен и слични работи не им менува каде се на табелата.

Од друга страна, ќе биди чудо Бруклин да трејда за уште еден центар, иако тоа им е насушно потребно (не знам што би правеле под кош без уште еден big man), а исто така ќе биде чудо некојa екипа да може да излези на крај со триглиот змеј.
За жал или за среќа едноставно пресилен е нивниот напад и нема начин кога се сите 3 на терен да изиграш ефективна одбрана која во 7 натпревари ќе ги спречи да добијат 4 и да се пласираат во следна рунда - бидејќи не е само 3 играчи па ајде ќе ги затвориме... Херис секогаш е расположен да го збрца од тројка, а диџеј да куца како луд (кога можеше Харден да направи играч од Капела, тогаш ништо нема да го спречи да фрла топки до Џордан и повторно на терен да го гледаме истиот Џордан од Lob City и времето кога играше со Крис Пол).

Во ПО ќе навивам за ГСВ, секако и Њујорк доколку се пласира (а на сосема добар пат е да го направи тоа), другите тимови само сакам да ги гледам комплетни и да има добар баскет... па нека победи подобриот (без плачење кај судии, пошто секој ПО мора да дојде некој судија и да направи пиздарии - тешко на тој тим што ќе го налепи).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom