Нè брка полиција од парк, што со тоа?

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Сакаш да ми кажеш дека оние што искочиле во парк да се пијанчат, немале пари за диско и кафана?
Не мешај економијата со основната култура на живеење во еден град.
Еве ќе ти дадам пример. Не знам како било во Југославија (сигурно исто како во Бугарија), но во Бугарија бил доста строг законот, се спроведувале доста строги казни за дрогирање, пијанчење по Софија, а особено по фрлање ѓубре. Иако ние велиме дека Бугарија не заслужува да биде во ЕУ, но сепак тие имаат поголема култура од нашата. Оди прошетај во Софија и кажи ми дали во центарот најде било какво хартивче фрлено по тротоарите. Така што, сметам дека нивната култура на живеење беше една од главните фактори за влез во ЕУ.
Јас реков, нема јавни ВЦ-а, тоа признавам, но за тоа не е одговорна полицијата, таа е одговорна да ги спроведува законите што биле донесени.
А паркинзи има, само што многу се накотија луѓе во Скопје и ако видиш по семејствава скоро секој член над 18 години има сопствена кола. Плус, некои купуваат коли од по 30000 евра па нагоре, а немаат пари да си ги паркираат колите на паркинг, каде што треба да платат максимум 40 денари за саат.


Ќе се прекине пијанчењето ако се спроведе полициски час. А не можат да пијат во маало бидејќи и онака пак ќе бидат пријавени во полиција од страна на комшиите. :)
Ако се недолжни лица, тоест лица кои што само си седнале таму и си пијат Кока-кола, која е пакувана за да потоа шишето го фрлат во канта, сигурно нема да го јадат.
Не.Сакам да ти кажам дека тие што излегуваат во парк, имаат пари за во Шангај и секој петок шопингуваат во Солун од 7 до 2, и после со автомобилите(сите на лизинг до еден!) се враќаат безгрижни и среќни дома, во Скопје и одат да го тоа прослават во Градскиот Парк. Економијата е главен и основен проблем поврзан со културата. Ако има закон, треба да има обврски од страна на граѓаните, но и од страна на Владата. Кажи ми ти, дали ти е логично, да имаме 33% невработеност, а казните да се толку високи? И јас реков, дека ако веќе бараш од некого да не мочка на улица, направи му веце. Ако си му дал услови да го оствари своето основно физиолошко-накај човеково право, да уринира, тогаш нема да ти го прекршува законот. Шишињата треба да бидат обвиткувани со весници или било каква хартија, за да не се гледа амбалажата. Овие кафичиве во центар, не ми кажа, дали се јавни места? Зошто таму не собираат џандарите? Јасно е како ден, дека постои општа слика кон која е насочена оваа дискусија, дека паркот е место каде се собираат вандали, пијаници, џанаци(со еден збор-девијантни особи) и треба да бидат казнети поради своето ,,криминално" однесување. Ќе се согласам за рација, ако иста таква има и во кафулињата.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
47
Поени од реакции
2
Нека пратат двајца пандури нека патролираат ако видат малолетници со десет литри алкохол нека ги бркаат иначе ова се глупости...човек неможе и да се релаксира па и да запали некој џоинт што К... во Амстердам е легално,а и сеа нови истражувањаа покажуваат дека алкохолот е поштетен.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Иначе ми текнува на Гоце каков беше пред да го реновираат, срамотилаци како не им е срам да цртаат графити и да го чкртаат со маркери, убаво сте им напраиле на тоа дечурланата глупа што не знае да поштуе ништо.[/quo
Ne zaboravaj nekad i ti si bil dete i si mu prael gluposti barem na komsijata ako te nerviral
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нека пратат двајца пандури нека патролираат ако видат малолетници со десет литри алкохол нека ги бркаат иначе ова се глупости...човек неможе и да се релаксира па и да запали некој џоинт што КУР...во Амстердам е легално.
Како прво употреба на наркотици е забранета кај нас, а како второ муабетов ти е ако во Амстердам воведат смртна казна за фрлање отпушок ајде и кај нас да воведат.
Што ако е легално во Амстердам?
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
Иначе ми текнува на Гоце каков беше пред да го реновираат, срамотилаци како не им е срам да цртаат графити и да го чкртаат со маркери, убаво сте им напраиле на тоа дечурланата глупа што не знае да поштуе ништо.[/quo
Ne zaboravaj nekad i ti si bil dete i si mu prael gluposti barem na komsijata ako te nerviral

Да ама овде збориме за културни споменици а не за тривијални ствари како заебавање на комсијата по домафон и слични работи, има голема разлика. А и ова не се до толку мали деца да не можат да размислат што прават
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Друже пак ке се повторам.Друго е да седнеш со другар на клупа имаш една лименка пиво во рака правите муабет си одмарате сте го искористиле паркот за одмарање и друштвен муабет.Али проблемот настанува кога групи од по минимум 10 души седнати на трева со над 10 литри секаков алкохол се таму и нормално покрај нив и ти го јадеш така да мислам ме разбираш што сакам да кажам :)
Работава се состои од тоа што, не постои мерна единица алкохол која смееш да ја поседуваш во себе. Исто ќе го јадеш и со една лименка пиво, и со цистерна 90 постотен шпиртен етанол.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Мене ми се има случено сега брзо во паркот во битола. седевме друштво на трева, 12 и 30 сатот. иди полиција и ни вика станвајте, не смејте да седите тука. забрането е. ни запишаја податоци :tapp: и на крајот ОТИ?
ни рекоја дека не смееме да седиме на тревата. :uvo:
И не избркаја. За срека немавме пиено ништо тогаш ... и мислам беа малку разочарани заради тоа :)
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Да ама овде збориме за културни споменици а не за тривијални ствари како заебавање на комсијата по домафон и слични работи, има голема разлика. А и ова не се до толку мали деца да не можат да размислат што прават
E kako ne se vo pubertet se togash koga najmalku se razmisluva kulturni spomenici jas kolku so gledam goce si e zdrav ushte mu stoi rakata pokazuva nakade e Aerodrom koa sme kaj kulturnite spomenici so e so smizlata na plostad i toa e kulturen spomenik neli ja slapkaat starci po gs pa i toa go gledaat deca...
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
ГИ ИЗБРКА СИТЕ ОД ПАРК ...........СРАМОТА !!!!!
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Работава се состои од тоа што, не постои мерна единица алкохол која смееш да ја поседуваш во себе. Исто ќе го јадеш и со една лименка пиво, и со цистерна 90 постотен шпиртен етанол.
Не ми беше тоа поентата пијачките колку алкохол содржат во себе туку дека џандарите се главно таму поради тие големи најчесто малолетни групи со големи количества на алкохол кој викаат урлаат и што ти не а не за дечкото кој има 23 години и кој седнал на клупа правејќи муабет со другар му културно и пристојно...Е сега нормално кога ке го видат и него нормално дека и он ке го јаде.Али сепак главно причината е таа што ја наведов на почетокот :)
 
Член од
30 мај 2007
Мислења
399
Поени од реакции
1
Не.Сакам да ти кажам дека тие што излегуваат во парк, имаат пари за во Шангај и секој петок шопингуваат во Солун од 7 до 2, и после со автомобилите(сите на лизинг до еден!) се враќаат безгрижни и среќни дома, во Скопје и одат да го тоа прослават во Градскиот Парк. Економијата е главен и основен проблем поврзан со културата. Ако има закон, треба да има обврски од страна на граѓаните, но и од страна на Владата. Кажи ми ти, дали ти е логично, да имаме 33% невработеност, а казните да се толку високи? И јас реков, дека ако веќе бараш од некого да не мочка на улица, направи му веце. Ако си му дал услови да го оствари своето основно физиолошко-накај човеково право, да уринира, тогаш нема да ти го прекршува законот. Шишињата треба да бидат обвиткувани со весници или било каква хартија, за да не се гледа амбалажата. Овие кафичиве во центар, не ми кажа, дали се јавни места? Зошто таму не собираат џандарите? Јасно е како ден, дека постои општа слика кон која е насочена оваа дискусија, дека паркот е место каде се собираат вандали, пијаници, џанаци(со еден збор-девијантни особи) и треба да бидат казнети поради своето ,,криминално" однесување. Ќе се согласам за рација, ако иста таква има и во кафулињата.
inspekcii vrie po kafulinjata zaedno so alfite jas bev svedok na takva inspekcija vo poznato kafule i toa minatata sreda vlegoa 10 dusi inspektori i alfi i baraa legitimacija i tokmu poradi toa nemase prisuten nitu eden maloleten nitu eden sopstvenik ne e lud da plakja kazna zaradi takvi raboti se znae maloletnici do 12 casot mozat da odat kaj ke im tekne posle ako te nacekaat epa toa e :toe:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
E kako ne se vo pubertet se togash koga najmalku se razmisluva kulturni spomenici jas kolku so gledam goce si e zdrav ushte mu stoi rakata pokazuva nakade e Aerodrom koa sme kaj kulturnite spomenici so e so smizlata na plostad i toa e kulturen spomenik neli ja slapkaat starci po gs pa i toa go gledaat deca...
И шо сеа, наводно, според тебе, треба да не се санкционира вандализмот насочен кон културните споменици? Ај ако не да ти дојдам дома, да ти го направам ова пошто сум у пубертет:
Шо ти е?Биди малце рационална и не се инаети кога за тоа нема основа.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Кажи ми ти, дали ти е логично, да имаме 33% невработеност, а казните да се толку високи? И јас реков, дека ако веќе бараш од некого да не мочка на улица, направи му веце. Ако си му дал услови да го оствари своето основно физиолошко-накај човеково право, да уринира, тогаш нема да ти го прекршува законот. Шишињата треба да бидат обвиткувани со весници или било каква хартија, за да не се гледа амбалажата. Овие кафичиве во центар, не ми кажа, дали се јавни места? Зошто таму не собираат џандарите? Јасно е како ден, дека постои општа слика кон која е насочена оваа дискусија, дека паркот е место каде се собираат вандали, пијаници, џанаци(со еден збор-девијантни особи) и треба да бидат казнети поради своето ,,криминално" однесување. Ќе се согласам за рација, ако иста таква има и во кафулињата.
Епа ако идеме логички, тогаш тој што е невработен, фактички е сиромашен и нема пари да си купи алкохол, нели? А инаку да, апсолутно е логично да има вакви казни и истиве треба да претставуваат доволна мотивација да не се прават глупости по улиците на Скопје, а особено не во самиот центар.
Кафулињата според законот мислам треба да затвараат во еден часот по полноќ, што и беше стварно така кога отидов неколку пати по кафулињата по центарот. Ако велиш за дечурланата што се кријат пијани по вецињата во кафулињата за време на некоја забава, за тоа треба да одговара самиот сопственик, да повика обезбедување и да ги исфрли тие пијаници надвор, но на него тоа не му одговара, нели, ако не се пијанчат луѓе, кај ќе му се троши на него вискито или вотката.
Морам само да признаам дека постои “кафанска“ мафија која што не дозволува полицијата да прави некои работи во врска со кафулињата додека истиве работат, но за тоа би говорел во некоја друга тема.

Ај сега јас се одлогирувам, па се читаме утре ако нели темава опстане до тогаш. Лека ноќ.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
И шо сеа, наводно, според тебе, треба да не се санкционира вандализмот насочен кон културните споменици? Ај ако не да ти дојдам дома, да ти го направам ова пошто сум у пубертет:
Шо ти е?Биди малце рационална и не се инаети кога за тоа нема основа.
Sakam da kazam deka se ke napraat za da ja podrzat racijata u park i ne se inaet bash naprotiv sakam da kazam deka sve zivo zakoni so mozea donesoa i sakaat anednash se da sprovedat ne odi toa taka...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Епа ако идеме логички, тогаш тој што е невработен, фактички е сиромашен и нема пари да си купи алкохол, нели? А инаку да, апсолутно е логично да има вакви казни и истиве треба да претставуваат доволна мотивација да не се прават глупости по улиците на Скопје, а особено не во самиот центар.
Кафулињата според законот мислам треба да затвараат во еден часот по полноќ, што и беше стварно така кога отидов неколку пати по кафулињата по центарот. Ако велиш за дечурланата што се кријат пијани по вецињата во кафулињата за време на некоја забава, за тоа треба да одговара самиот сопственик, да повика обезбедување и да ги исфрли тие пијаници надвор, но на него тоа не му одговара, нели, ако не се пијанчат луѓе, кај ќе му се троши на него вискито или вотката.
Морам само да признаам дека постои “кафанска“ мафија која што не дозволува полицијата да прави некои работи во врска со кафулињата додека истиве работат, но за тоа би говорел во некоја друга тема.

Ај сега јас се одлогирувам, па се читаме утре ако нели темава опстане до тогаш. Лека ноќ.
Ако одиме статистички, Македонија е прва земја на Балканот, по продаваност на алкохол и цигари. Логиката не помага тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom