Нè брка полиција од парк, што со тоа?

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Да, и пак ќе се најде место каде да се пие. Локалните градинки и училишта на пример.
А кој е крив за тоа, оние што пијат, така? Тоа исто така може да се пријави, да дојде полиција и да се казнат тие луѓе поради нарушување ред и мир и уништување на околината.
Како прво се нема никаква култура, зашто мора да се пијанчи? Доволно е да се напие малку колку да му дојде на душата што се вели, да си седи и прави нормален муабет со своите другари и тоа што го донел и истрошил, да го фрли во канта. Едноставно, кај нас нема култура и треба да се подигне свеста за зачувување на животната средина, како и на самите себеси...
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Nekni idam u park i gleam video bim od T mobile staen i Imashe Hari Poter (barem nekoj ponov film da pustea) i taka sobrani luge i edno dete vika abee ne sedete bee stapica e ova ke vi pushtat marinci sea da ve uapsat i ja bi pomislila taka bashka kesickite so jadea pukanki site na zemja gi ispofrlaa i posteno naredniot den komunalec si sobraaal nemashe niso koa pominav pak taka mozat da gi soberat i ko navodno iskrshenite flashi i red drugi gluposti od parkot ili od bilo akde koa veke tolku se trudat za higienata neka go sredat vardar neka se pogrizat za nekoi zatucani maala kaj so ne pominuva kumunalec gubreto od kantite da im go sobere neka gi sredat deponiite....
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
Па да не се тие џандарски значки ке светеше паркот од срчи и шишиња расфрлани насекаде.

Епа добро де, нека казнуваат за фрлање ѓубре никој не е против тоа ама нека не бркаат зашо седиш и си пиеш пиво како секој нормален човек.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Не сум била одамна во парк па вака малку офтопик прашање:

Споменикот на Гоце и околијата што се реновираше, читави се или? Еден нека ми одговори, не мора 10.
Citavi se uzivaj ;)
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Не сум била одамна во парк па вака малку офтопик прашање:

Споменикот на Гоце и околијата што се реновираше, читави се или? Еден нека ми одговори, не мора 10.
Читави , нема никаква шкртка на нив.Се е преубаво , само што се вратив од парк.Поставено е надворешно кино и сите денес го гледаа Борат.Беше прилично мирно и сите седеа да гледаат.Беше смешно затоа што глас не им се слушаше!!!:pos2:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
А кој е крив за тоа, оние што пијат, така? Тоа исто така може да се пријави, да дојде полиција и да се казнат тие луѓе поради нарушување ред и мир и уништување на околината.
Како прво се нема никаква култура, зашто мора да се пијанчи? Доволно е да се напие малку колку да му дојде на душата што се вели, да си седи и прави нормален муабет со своите другари и тоа што го донел и истрошил, да го фрли во канта. Едноставно, кај нас нема култура и треба да се подигне свеста за зачувување на животната средина, како и на самите себеси...
Сосема си во право со последнава реченица, АМА... како може да ја подигнам таа свест кога размак помеѓу канта до канта во Македонија е 200 метри. (ај да не менувам тема на муабет)
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Eheee znaesh kolku vreme pred da doe policijava nie si sedevme tamu a veke ebshe renovirano si svirevme na akusticno gitarce si kazuvavme vicovi itn policijava se unishti parkot beshe mesto kaj so se relaksiravme ja iskreno posle fax idev i citav knigi tamu na treva
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Епа добро де, нека казнуваат за фрлање ѓубре никој не е против тоа ама нека не бркаат зашо седиш и си пиеш пиво како секој нормален човек.
Друже пак ке се повторам.Друго е да седнеш со другар на клупа имаш една лименка пиво во рака правите муабет си одмарате сте го искористиле паркот за одмарање и друштвен муабет.Али проблемот настанува кога групи од по минимум 10 души седнати на трева со над 10 литри секаков алкохол се таму и нормално покрај нив и ти го јадеш така да мислам ме разбираш што сакам да кажам :)
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Pazete toa so kinoto mzoe i stapica da e da ne se pustat cajkani od site strani psoo se frlaat kesicki od pukanki i smoki :vozbud::vozbud:( da razbieme serioznost malku)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Не сум била одамна во парк па вака малку офтопик прашање:

Споменикот на Гоце и околијата што се реновираше, читави се или? Еден нека ми одговори, не мора 10.
Баш ме потсети на еден настан завчера што ми се случи. Седиме со другари десно од Гоце на клупите и гледаме друга група така малце помали од мене се качуваат на споменикот. Им дадовме предупредување да не се качуваат и дојде до тоа дереџе да се тепаме со нив. Полицијата не може да биде секогаш и секаде.
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
Друже пак ке се повторам.Друго е да седнеш со другар на клупа имаш една лименка пиво во рака правите муабет си одмарате сте го искористиле паркот за одмарање и друштвен муабет.Али проблемот настанува кога групи од по минимум 10 души седнати на трева со над 10 литри секаков алкохол се таму и нормално покрај нив и ти го јадеш така да мислам ме разбираш што сакам да кажам :)

Епа да тоа е проблемот што ради некои кретени го јадеме и ние, те сфаќам.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Сосема си во право со последнава реченица, АМА... како може да ја подигнам таа свест кога размак помеѓу канта до канта во Македонија е 200 метри. (ај да не менувам тема на муабет)
Да, во право си, ама делумно. Во градот се поставија разни канти за отпадоци, но ако видиш на пример во паркот, некои од нив се искршени. И сега нема смисла “граѓаните“ цело време да ги кршат тие канти, а градот цело време да поставува нови.

Мое мислење во врска со ова е додека има култура кај луѓето, ќе има и канти, колку повеќе култура, толку повеќе канти за отпадоци.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
A u prak samo metalcishata se pijancat retko koj drug oni se uvek so 10 litri pivo i so po dve tri trilitarki masovni glupi od luge u crno so se derat pcujat i slicno
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
Баш ме потсети на еден настан завчера што ми се случи. Седиме со другари десно од Гоце на клупите и гледаме друга група така малце помали од мене се качуваат на споменикот. Им дадовме предупредување да не се качуваат и дојде до тоа дереџе да се тепаме со нив. Полицијата не може да биде секогаш и секаде.

Иначе ми текнува на Гоце каков беше пред да го реновираат, срамотилаци како не им е срам да цртаат графити и да го чкртаат со маркери, убаво сте им напраиле на тоа дечурланата глупа што не знае да поштуе ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom