Нè брка полиција од парк, што со тоа?

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Е да. Затоа јас излегувам по паркови затоа што ми е поубаво - со помалце малолетни ороспии и недоквакани фраери. И таму сега да не можам?
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Е да. Затоа јас излегувам по паркови затоа што ми е поубаво - со помалце малолетни ороспии и недоквакани фраери. И таму сега да не можам?
:pos2::pos2:
епа вината можеш да ја бараш во нив и остатокот од младината,и кај нас имаше мал дел на глупости што се правеаа,но тао не беше доволна причина да се почне ваква акција,но сега како што се однесува голем дел од младинава.............:nenene:ќе плачете за паркот:helou:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
А за алкохол ако се казнува треба да се казнува и полнолетен човек не само малолетник.
Е ова се прескокнува. Да знаеш колку алкохоличари (ноторни) има околу зелено пазарче.
Јас сум на 16-17 години доволно зрела ете вака летно време да се маткам со некоја полесна работа..
Не е лажно ласкање, според тоа што го пишуваш сметм дека стварно си зрела, со размислувања, сталожена нормална дискусија.

Но пола литро ракија некој ќе го скрие во џеб а јас скопското неможам не ми го собира сфаќаш?
:pos2::pos2: Е со ова ме изнасмеа, јако е. Замислувам како става некој пагурче ракија во џеб :smir:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
А чеј тоа е правилно да плачеме за паркот?

Едит - Е те изнасмеав ама шишенца кока кола (со ракија полни нели) и на журки и у парк од внатрешни џебови вадат не е само така кажано. Значи не е без поента. Тоа е тоа - ги решаваат поситните проблеми гледајќи ги поголемите. Но проблемот е што кај поголемите се осеќаат во најмала рака - немоќни да направат нешто.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
А чеј тоа е правилно да плачеме за паркот?

Едит - Е те изнасмеав ама шишенца кока кола (со ракија полни нели) и на журки и у парк од внатрешни џебови вадат не е само така кажано. Значи не е без поента. Тоа е тоа - ги решаваат поситните проблеми гледајќи ги поголемите. Но проблемот е што кај поголемите се осеќаат во најмала рака - немоќни да направат нешто.
Поентата ја погоди, барем за мене. Тоа што на претходната страна го кажа е тоа, реалноста која е нималку розева, валкани алишта кои ги криеме со пендреци и слични мерки.
Морам да признаам дека си во право, у ствари со задоволство признавам, сето што кажа претходно држи. И боли ЈБГ, посебно нас родителите.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Тоа е верувам дека најмногу ги боли родителите. И затоа мислам дека не залудно ќе стојам сеуште на тоа дека овие рации и чуда се најпогрешен пат да се стигне до нешто. Неможам да ги наречам како интервенции затоа што не претставуваат нешто повеќе од иживљавање. Најмногу со младината која е најмалку должна да пати за нечиј комплекс.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
А чеј тоа е правилно да плачеме за паркот?

Едит - Е те изнасмеав ама шишенца кока кола (со ракија полни нели) и на журки и у парк од внатрешни џебови вадат не е само така кажано. Значи не е без поента. Тоа е тоа - ги решаваат поситните проблеми гледајќи ги поголемите. Но проблемот е што кај поголемите се осеќаат во најмала рака - немоќни да направат нешто.
претпоставува дека ќе ме разбереше така!!!плашење мислев во стилот ќе "зажалите" за такво место вие младината-а бога ми и ние малку +20 што сме бидејќи кај вас допрво доаѓа таквата дружба,додека ние можеме само да оделиме мал дел од нашето време(петок или сабота) за тоа место!!

Тоа е верувам дека најмногу ги боли родителите. И затоа мислам дека не залудно ќе стојам сеуште на тоа дека овие рации и чуда се најпогрешен пат да се стигне до нешто. Неможам да ги наречам како интервенции затоа што не претставуваат нешто повеќе од иживљавање. Најмногу со младината која е најмалку должна да пати за нечиј комплекс.
подобро е да му се даде на пијаниот малолетник едно 20 часа доброволна работа т.е. да се ресоцијализира отколку да му се тупи мозокот во станица...но со оглед во каква држава живееме не ме чуди за ваквите постапки од страна на полицијата(но ипак стојам на тоа дека малолетните треба до 1 саат да излагаат:smir:),а најмногу ме чуди тоа што никој барем не даде некаква изјава за таквиот начин на решавање на проблемот....
зборам барем за младите(тука спаѓаме сите) кои не се залагаа колку толку да кажат дека НЕ сме до толку "пијаници" како што не опишуваат!!!пред се мислам да се направеше еден музички хепенинг на школка во стилот на "Ако е таква младината како што ја опишувате,КАКОВ ли е останатиот дел од народот"(мислам на некултурен,комрумпиран,итн)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Сфатив затоа реков плачеме а не плашиме. И повторно те прашувам. Зарем треба да не доведат до тоа да плачеме за место како паркот? И значи пак е на моето дека паркот е за дружба а како што спомна ти пред се за малолетници иако не би рекла така затоа што малолетници најмногу има во петок и сабота преку недела повеќе има постари што можат сами да избираат кога ќе искачаат каде и до кога ќе седат и не зависат од родителите. Нема врска океј е. Не видов дека има нешто повеќе да се каже тоа е тоа. Посекако ништо нма да промениме само си отвараме рани. Тоа е тоа. Во таква држава живееме условите се тие. Иако не ни се свиѓа ретко кој од нас ќе има прилика да излезе од тука. Така да тоа е тоа реков. Со дискусии да си играа оние поголемите одамна ќе се постигнеше нешто, но за разлика од нас тие си играат поинаку а нашите дискусии паѓаат во вода.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Сфатив затоа реков плачеме а не плашиме. И повторно те прашувам. Зарем треба да не доведат до тоа да плачеме за место како паркот? И значи пак е на моето дека паркот е за дружба а како што спомна ти пред се за малолетници иако не би рекла така затоа што малолетници најмногу има во петок и сабота преку недела повеќе има постари што можат сами да избираат кога ќе искачаат каде и до кога ќе седат и не зависат од родителите. Нема врска океј е. Не видов дека има нешто повеќе да се каже тоа е тоа. Посекако ништо нма да промениме само си отвараме рани. Тоа е тоа. Во таква држава живееме условите се тие. Иако не ни се свиѓа ретко кој од нас ќе има прилика да излезе од тука. Така да тоа е тоа реков. Со дискусии да си играа оние поголемите одамна ќе се постигнеше нешто, но за разлика од нас тие си играат поинаку а нашите дискусии паѓаат во вода.
па зашто не покренете/ме иницијатива за музичи хепенинг за да поакажете/ме каква младина сте....таков е кај нас менталитетот,а ни забранат нешто одма се закопуваме,место Да се бориме......
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
подобро е да му се даде на пијаниот малолетник едно 20 часа доброволна работа т.е. да се ресоцијализира отколку да му се тупи мозокот во станица...но со оглед во каква држава живееме не ме чуди за ваквите постапки од страна на полицијата(но ипак стојам на тоа дека малолетните треба до 1 саат да излагаат:smir:),а најмногу ме чуди тоа што никој барем не даде некаква изјава за таквиот начин на решавање на проблемот....
зборам барем за младите(тука спаѓаме сите) кои не се залагаа колку толку да кажат дека НЕ сме до толку "пијаници" како што не опишуваат!!!пред се мислам да се направеше еден музички хепенинг на школка во стилот на "Ако е таква младината како што ја опишувате,КАКОВ ли е останатиот дел од народот"(мислам на некултурен,комрумпиран,итн)
На пијаниот малолетник нека му се даде 20 часа работа но не на секој малолетник. И сеуште стојам на тоа дека тоа за до 1 часот или како што викаше претходно 12 да излегуваат малолетниците ти е сосема неосновано. Затоа што има разлика од малолетник до малолетник. Има и полнолетни фаци што не се баш за да се после 12 надвор па сеуште ги има. А инаку е зошто де не се направи тој музички хепенинг ќе биде ок. Сепак реков ништо не зависи од мене и од тебе и од нашите дискусии на форумов и веќе ми е бесцелно сепак во круг се вртиме цело време. Тоа е тоа. Кај што има сила нема правдина. А да дигнме бунтови и да го покажеме нашиот револт после ќе не гледате како дел од тајфата некултурни малолетници, невоспитани, алкохоличари и што ти јас знам. Државата не не разбира ниту нас ниту како што погоре се дискутираше грижата на родителите. Затоа што власта се родители чии деца излегуваат со останатите деца на оние од државниот врв по скапи места каде што полицијата а и никој друг не ги попречува во ништо. Ние сме апсолутна нула во целата приказна. Простата маса.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
На пијаниот малолетник нека му се даде 20 часа работа но не на секој малолетник. И сеуште стојам на тоа дека тоа за до 1 часот или како што викаше претходно 12 да излегуваат малолетниците ти е сосема неосновано. Затоа што има разлика од малолетник до малолетник. Има и полнолетни фаци што не се баш за да се после 12 надвор па сеуште ги има. А инаку е зошто де не се направи тој музички хепенинг ќе биде ок. Сепак реков ништо не зависи од мене и од тебе и од нашите дискусии на форумов и веќе ми е бесцелно сепак во круг се вртиме цело време. Тоа е тоа. Кај што има сила нема правдина. А да дигнме бунтови и да го покажеме нашиот револт после ќе не гледате како дел од тајфата некултурни малолетници, невоспитани, алкохоличари и што ти јас знам. Државата не не разбира ниту нас ниту како што погоре се дискутираше грижата на родителите. Затоа што власта се родители чии деца излегуваат со останатите деца на оние од државниот врв по скапи места каде што полицијата а и никој друг не ги попречува во ништо. Ние сме апсолутна нула во целата приказна. Простата маса.
а како можевме ние да излагаме до 1 саат,а немаше уште донесено закон каде што се забранува движење на молелетни лица после 00:00???
да има и полнолетни но нив закон им дозволува и законот може да ги казни!!!
затоа што јас и ти не можем ништо да направиме,НЕ можеме,но ако н и си се приклучи цела плејада на млади луѓе ,верувај дека ќе постигнеме нешто:smir:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Се согласувам само што знаеш јас и ти сме сепак со различни сфаќања на состојбата и во таа цела плејада на млади луѓе секој ќе си биде со свое поинакво размислување. Затоа што сепак ова е дискутабилна тема и има многу решенија кои би ја направиле покоректна целата ситуација.. НО сепак не секој се слага со секое од тие. Залудно ние да се собереме млади луѓе против ова најпогрешното и најНЕрешение од сите возможни решенија кога секој од нас ќе има различна алтернатива за решавање на проблемот. И повторно се ќе падне во вода.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Се согласувам само што знаеш јас и ти сме сепак со различни сфаќања на состојбата и во таа цела плејада на млади луѓе секој ќе си биде со свое поинакво размислување. Затоа што сепак ова е дискутабилна тема и има многу решенија кои би ја направиле покоректна целата ситуација.. НО сепак не секој се слага со секое од тие. Залудно ние да се собереме млади луѓе против ова најпогрешното и најНЕрешение од сите возможни решенија кога секој од нас ќе има различна алтернатива за решавање на проблемот. И повторно се ќе падне во вода.
зашто различна алтернатива???сите ќе имаме една цел Дозволено седење во паркот!!
но знам на што потенцираш ти??што ќе биде со вас малолетните лица така???епа јас си го кажав моето мислење до 1:00(без лутење) ако останеш после 1(ти седи си после 1 но ако те фатат),тогаш доброволна работа место казна...
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Abe mn preteruvaat bas pred nekoj vikedn sedime edno 15 dusi od koi 5-6 bea polnoletni i dojdoa so piete i neli si zemale lugevo pivce neso i ajt sobirajte se u stanica ja za sreka bev bolna i ne piev i otprilika bese negde 11 i 15 za okolu 40 min parkot se isprazni i se vrtam i koa so da vidam edno 30-40 dusi 4ekaat za u marica i eden kup dzandari okolu niv...pa dobro be i so ko demek nema poveke da piete ? oni pak ke piat ali nema u park so zna4i deka nema sansi da gi odvignat da pijat nego samo parkon ke se puni so starci otkolku so mladi ebate glupi dzandari so stoma4ista ogromni i oni ke mi 4atele so treba da pram A.C.A.B i ne e samo zaradi ova i dr iskustvo so gi iam so cajkani zatoa sekad ke plukam po policijata!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
А имаш само 15 години..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom