Мodern Warfare 2 Co-op Guide

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Луѓе, со задоволство ви го претставувам Singleplayer Co-op (Special Ops) водичот за Modern Warfare 2, кој ќе ви овозможи ЛАН играње не Special Ops gameplay mode-от.


Потребни фајлови:
1) Crack
2) Teknogods Loader

Потребни програми:
1) Steam


ВАЖНО: Направете back-up на СИТЕ фајлови што ке ги едитирате/заменувате со кракот, во спротивно ќе ви се зафркне играта. (Не превземам никаква одговорност за ова:pos:)


Инструкции за инсталирање на кракот
:

1) Спуштете ги потребните фајлови тука.
2) Екстрактирајте ги сите фајлови од содржината во Modern Warfare 2 директориумот.
3) Одете на www.steampowered.com и симнете Steam.
4) Инсталирајте го и уклучете го.
5) Направете акаунт, и логирајте се.


Инструкции за Singleplayer Co-op:
Водич за креаторот на серверот:

1) Притиснете го TeknoGods_MW2SP.exe
2) Кога ке ви се уклучи играта, одете во Special Ops -> Two Player Online и изберете кој game mode сакате да го играте.
3) Одете на www.whatismyip.com (дознајте си ја вашата IP - адреса, пример, 222.123.123.123) и кажете му ја на другарот со кој ке играте Co-op.


Водич за оној кој треба да се приклучи во серверот (client):

1) Земете ја IP адресата од креаторот на серверот.
2) Направете шорткат(shortcut) на TeknoGods_MW2SP.exe
3) Стиснете десен клик на шорткатот -> Properties
4) Во "Target" додадете --ip=222.123.123.123 . Линијата во "Target" би требало да изгледа вака:C:\Program Files\Activision\Modern Warfare 2\TeknoGods_MW2SP.exe" --ip=222.123.123.123 ОБАВЕЗНО ОСТАВЕТЕ SPACE (празно место) помеѓу наводниците и --ip, инаку нема да може да стиснете apply.
5) Кликнете ОК.
6) Стартувајте го шорткатот.
7) Кога ке сте во играта, одете во Special Ops -> Two Player Online -> Овде притиснете F12 на тастатурата.
8) Ќе видите „порака“ која кажува: "Please wait, Joining game Session... Attempt #1".
9) Кога ке влезете во лобито, можете да ја стартувате играта.

Ова е испробано од мене, и работи 100%. Со среќа!

-----------------------------------------------------------------------

Втор начин за играње на ова (Мodern Warfare 2 Co-op) е и преку Garena. Следува детално објаснување.

1) Стартувајте Garena.
2) Логирајте се.
3) Стиснете ја COD6: Modern Warfare 2 од левата страна на екранот, и влезете во соба (пример, Europe Room 1).
4) Во долниот дел на екранот ќе пронајдете копче "Settings" и ке го притиснете.
5) Во "Executable Settings" ќе го лоцирате TeknoGods_MW2SP.exe (кое се наоѓа во MW2 директориумот).
6) Ќе го притиснете членот со кој сакате да играте, од десната страна на екранот (кога сте влезени во соба). Ке ви се појави следнава слика: checkip.jpg
7) Ќе ја копирате Virtual IP-адресата, и ќе ја пастирате во "Game Bootstrap Parameters" во копчето "Settings", и тоа: --ip=192.168.29.24(во случајов е оваа земена за пример, кога вие ќе играте, ќе ја копирате IP адресата од другарот). Не заборавајте да додадете --ip= пред да ја впишете IP адресата во "Game Bootstrap Parameters", во спротивно играта нема да работи. Еве како би изгледало тоа со слика:
mw2gayrena.jpg
8) Притиснете ОК
9) Стиснете "Start Game".

Да се разбереме: Креаторот на серверот не впишува ништо во "Game Bootstrap Parameters", само client-от(тој што се приклучува во серверот), ја пишува Virtual IP адресата на креаторот во "Game Bootstrap Parameters". Креаторот на серверот МОРА да се уклучи прв и да направи сервер, за client-от да може да се приклучи во играта преку неговата Virtual IP адреса, која ја впишува во "Game Bootstrap Parameters".


Како креаторот креира сервер:
1) Ја стартува играта преку "Start Game" (пред тоа го има лоцирано TeknoGods_MW2SP.exe (кое се наоѓа во MW2 директориумот)).
2) Оди во "Special Ops" -> Two Player Online и изберете кој game mode сакате да го играте.


Како client-от се приклучува во серверот:

1) Го лоцира шорткатот(shortcut-от) на TeknoGods_MW2SP.exe во "Executable Settings".
2) Ја впишува Virtual IP адресата на креаторот во "Game Bootstrap Parameters". Да не се заборава да се стави --ip= пред IP адресата (пример, --ip=192.168.29.24)
3) Стиска ОК
4) Стиска "Start Game"
5) Оди во "Special Ops", "Two Player Online", и притиска F12 на тастатурата.
6) Ќе види „порака“ која кажува: "Please wait, Joining game Session... Attempt #1".
7) Кога ке влезете во лобито, можете да ја стартувате играта.

Ова е испробано од Mac)), и работи 100%. Со среќа!

------------------------------------------------------------------------

Јас го преферирам начинот со TeknoGods фајловите (без Garena), и работи топ, така да тој начин ви го препорачувам, а и поедноставен е.


HINTS:
- Спамирајте го F12, доколку не реагира при првиот клик.
- Морате да го ставите exe-to од играта во "firewall trusted list", или да притиснете "Allow" кога играта ке стартува.
- Најверојатно ова работи само на Razor1911 верзијата, но имам слушнато дека верзијата и не е битна, би требало да работи на секоја, поточно, Skidrow верзијата.
- За да работи играта целосно, треба да ги имате следниве работи инсталирано:
1) DirectX 10 за ХР и DirectX 11 за Vista.
2) Microsoft C++ 2005 и C++ 2008 Redistributable.
3) Сите верзии на Microsoft .NET Frameworks.


Се надевам водичов ви помогна. Водичот за Multiplayer ке го напишам за неколку дена, кога ке излезе Multiplayer кракот. Поздрав.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Со мала соработка конечно и до ова:)Епа кајганџии повелете имате све на место само следете го Guide-oт и то е то.:helou:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако САМО тој што креира е на рутер, може ли да се игра?
Ако САМО тој што се приклучува (client) e на рутер, може ли да се игра?
Ако ДВАЈЦАТА се на рутер, може ли да играат?

Пишува ли и кај вас Your NAT Type: Strict ?

Кога креирам а не сум преку рутер, кликам на Two Players Online и цело време ми врти:

Connecting to IWNet...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ако САМО тој што креира е на рутер, може ли да се игра?
Ако САМО тој што се приклучува (client) e на рутер, може ли да се игра?
Ако ДВАЈЦАТА се на рутер, може ли да играат?

Пишува ли и кај вас Your NAT Type: Strict ?

Кога креирам а не сум преку рутер, кликам на Two Players Online и цело време ми врти:

Connecting to IWNet...
Абе, преку garena можеш со рутер.

Ти кажав и на мсн тогаш, али си заборајл.
Простено ти е, Корун си. :D
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Ако САМО тој што креира е на рутер, може ли да се игра?
Ако САМО тој што се приклучува (client) e на рутер, може ли да се игра?
Ако ДВАЈЦАТА се на рутер, може ли да играат?

Пишува ли и кај вас Your NAT Type: Strict ?

Кога креирам а не сум преку рутер, кликам на Two Players Online и цело време ми врти:

Connecting to IWNet...
За тоа со рутерите не сум сигурен, али знам дека јас НЕМАМ рутер, а можам да играм/креирам. Ќе играм покасно со еден другар кој што нема рутер, па ќе ти кажам како е - што е.

Иначе за ова Your NAT Type: Strict, мораш да ја активираш(enable) uPnP опцијата и DMZ опцијата во Router Settings исто така.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За тоа со рутерите не сум сигурен, али знам дека јас НЕМАМ рутер, а можам да играм/креирам. Ќе играм покасно со еден другар кој што нема рутер, па ќе ти кажам како е - што е.

Иначе за ова Your NAT Type: Strict, мораш да ја активираш(enable) uPnP опцијата и DMZ опцијата во Router Settings исто така.
Знам што да направам на рутерот :) ама не е до тоа, затоа и го пишав проблемот.

И до сега пробував само на првиот начин, а не преку Garena. Ете се консултирав со Мац, па да пробам преку Garena.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
2
wtf dx 10 za xp i dx 11 za vista... ti ne dupis neso il igresno si razbral??? xp ne podrzue posie od 9.. vistata ne posie od 10... a windows 7 ti e za dx 11
btw ne raboti ona attemping drn drn drn drn waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
wtf dx 10 za xp i dx 11 za vista... ti ne dupis neso il igresno si razbral??? xp ne podrzue posie od 9.. vistata ne posie od 10... a windows 7 ti e za dx 11
btw ne raboti ona attemping drn drn drn drn waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Грешка е, немора одма да дигаш узбуни, не се прај паметен. Оди направи ваков гајд, па дојди ќе збориме после.
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Луѓе, со задоволство ви го претставувам Singleplayer Co-op (Special Ops) водичот за Modern Warfare 2, кој ќе ви овозможи ЛАН играње не Special Ops gameplay mode-от.

Не ли треба овде мултиплеер да стои пошо играат двајца?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Не ли треба овде мултиплеер да стои пошо играат двајца?
Мултиплеер се повеќе играчи (читај: МУЛТИ), а плус во со-ор се играат мапи специјално направени за истото, кој неможат да се играат во мулти.
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Мултиплеер се повеќе играчи (читај: МУЛТИ), а плус во со-ор се играат мапи специјално направени за истото, кој неможат да се играат во мулти.

Ако е еден играч е сингл ако се повеќе од еден е мулти овде се двајца значи треба мулти да биде.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Тогаш треба да е singl-o-multi player, затоа што се игра на мисиите од single.:tv:
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Некој од мисииве можеш да ги играш сам ама овој гајд не е за како да ги играш сам туку со уште некој.
 
Член од
27 март 2007
Мислења
735
Поени од реакции
316
Пробувам со другар да играм, правиме се како што треба и цело време кај тој што се поврзува стои "Please wait, Joining game Session... Attempt #1", a кај тој што креира ништо не се појавува... Чаре?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Пробувам со другар да играм, правиме се како што треба и цело време кај тој што се поврзува стои "Please wait, Joining game Session... Attempt #1", a кај тој што креира ништо не се појавува... Чаре?
Пробајте обратно, тој што креирал, сега нека влегува, а тој што пробувал да влегува, нека креира. Ви пишува ли NAT Type: Open или Strict?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom