Мултикултурализмот, и неговата злоупотреба

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.526
Зошто би го казнил?
Зошто без никаква потреба, навредува нешто што за одредена група на луѓе има некое значење, како што е пророкот Мухамед и куранот.

И самиот ги читаш кои се моите ставови за овие прашања, но не памтам некогаш свесно и без повод да сум навредил или повредил некој муслиман, првеснтвено затоа што не сакам да правам нешто што не сакам да ми го прават и мене, а потоа што тоа ништо нема да смени во нашата ситуација.Ако сакаме промени навредите кон нив по социјалните мрежи нема да сменат ама баш ништо.
Автоматски споено мислење:

Имало. Повикување на верска војна-Џихад е сериозен прекршок, али му кажале па денес се извинил и рекол дека погрешно се изразил затоа што не го знаел добро македонскиот јазик. Лошо сме го сфатиле.
И оџата кој го изјави тоа мислам дека не беше радикализиран кога почнуваше со работа, но е постар од мене и не се сеќавам баш на него, но од тоа што го памтам никогаш не ми оставил впечаток на лош човек, за еве вчера да повикува на џихад.Учењето на радикален ислам по џамиите си го направи своето, премногу население ги промени своите ставови, како деца истите тие Роми ги напаѓаа своите кога не знам на некој кој од дома е воспитуван радикално ќе му текнеше пред да се поделиме за фудбал, ај да играме христијани против муслимани, за денес да видам дека дали еден, двајца останале исти како и пред неколку години.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Зошто без никаква потреба, навредува нешто што за одредена група на луѓе има некое значење, како што е пророкот Мухамед и куранот.

И самиот ги читаш кои се моите ставови за овие прашања, но не памтам некогаш свесно и без повод да сум навредил или повредил некој муслиман, првеснтвено затоа што не сакам да правам нешто што не сакам да ми го прават и мене, а потоа што тоа ништо нема да смени во нашата ситуација.Ако сакаме промени навредите кон нив по социјалните мрежи нема да сменат ама баш ништо.
Кај ќе ни биде крајот ако казнуваме за секоја ваква работа :). А, уствари веќе и казнуваат од МВР...:гомце:

Слобода на говор не е слобода на говор доколку има исклучоци.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.526
Кај ќе ни биде крајот ако казнуваме за секоја ваква работа :). А, уствари веќе и казнуваат од МВР...:гомце:

Слобода на говор не е слобода на говор доколку има исклучоци.
Нема слобода на говор кога навредуваш некого.Слобода на говор е моето мислење, без разлика дали некој од влада ќе ме казни и оцени како фашист, јас знам самиот што сум, како што знам дека баш ова што го правам јас е слобода на говор.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Нема слобода на говор кога навредуваш некого.Слобода на говор е моето мислење, без разлика дали некој од влада ќе ме казни и оцени како фашист, јас знам самиот што сум, како што знам дека баш ова што го правам јас е слобода на говор.
Навредата нема никакви последици во реалниот живот. Лажната клевета има. Границата треба да е зацртана тука.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
913
Поени од реакции
3.573
Зошто без никаква потреба, навредува нешто што за одредена група на луѓе има некое значење, како што е пророкот Мухамед и куранот.
Тој 'пророк' бил педофил, ова не е навреда кон нив туку едноставно факт. Мислам дека не треба да се има доверба во безмозочни ботови кои следат педофил како свој 'пророк'.

Доколку тоа го премолчуваат зошто мислиш дека би му ја мислеле утре да те повредат тебе или некој твој близок...
(да не споменуваме над 100 цитати од таа книга во која се повикува на смрт за кафири итн...)

Остани подалеку од нив и не ги викај пријатели зошто не ти мислат добро.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.526
Тој 'пророк' бил педофил, ова не е навреда кон нив туку едноставно факт. Мислам дека не треба да се има доверба во безмозочни ботови кои следат педофил како свој 'пророк'.

Доколку тоа го премолчуваат зошто мислиш дека би му ја мислеле утре да те повредат тебе или некој твој близок...
(да не споменуваме над 100 цитати од таа книга во која се повикува на смрт на кафири итн...)

Остани подалеку од нив и не ги викај пријатели зошто не ти мислат добро.
Друже ја доверба имам само во мајка ми која секоја вечер без разлика на се ми посакува добра ноќ, и нормално во останатите дома но ми ја сфаќаш поентата.

Ниту знам што бил Мухамед, ниту ме интересира, како деца со многумина од нив сум живеел добро но поради некои вакви ставови со неколку од нив кои и како деца беа радикални сум имал проблеми(во тоа време таквите беа тешко малцинство помеѓу нив и најчесто беа изолирани од останатите).Учев во клас кој скоро 40% се состоеше од ромски деца, со истите како мали одевме во Велес на манастир(празник на градот ден кога се посетува манастирот во Велес), сме делеле храна, сме растеле од сабајле до вечер и никогаш во нашиот клас не се сеќавам да имало некаква поделба на национална и расна основа, напротив кога у осмо одделение имав неколку месеци проблем со едни од нив поради претходен инцидент, многумина од нив не само што не беа против мене туку и ми помогнаа во неколку ситуации.
Поентата на мислењето ми беше дека со текот на времето истите се радикализираат, јас не сум бил одамна во мојот роден град и со најголемиот дел од нив не сум ни во контакт но кога и да ги видам никогаш не ја свртеле глата, секогаш ме поздравиле достоинствено за разлика од многу наши, но како што кажав на истите им е испран мозокот и веќе нема назад, кој знае што може да се случи утре и во иднина, најлесно се контролираат луѓе кои не мислат со своја глава.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Навредата нема никакви последици во реалниот живот. Лажната клевета има. Границата треба да е зацртана тука.
И повикот на насилство можеби.
Ама вакс луѓе се залажуваат за да поддржат цензура.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.708
Поени од реакции
7.843
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.229
Поени од реакции
22.418
Пак подобри се од Франција. Колку толку преземаат нешто и си работат скришно расистички. Се приметува по одговорите дека не се беспомошни и безнадежни како французине туку дека нацито цело време спие во нив чека вистински момент да се разбуди.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742

Kajgana Shop

На врв Bottom