Музеј на смртта сред Скопје

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Ako te vidi G'uevski deka pcuesh po prerodbata vednash kje ti stegne tuzhba.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Muzejot na ona ili osloboditelna narodna armija e totalno bezvredna.Koja e vrednosta dobiena vo 2001.Siromaviot gega pak e sirmova kriminalecot pak e kriminalec i red taka.nepismeni albanci vrabaoteni bez osnovni znaenja, tie sto znaat nesedat vo administracija si begaat. zalno e sto tokmu tie gegi se kolateralna steta od samite sebe.totalna iluzija,(toa i sami go znaat) ama dobro e barem da se zivee so nesto .muzej za sto? bas bi sakal da znam za sto e muzejot.koje benifitot? sto e dobivkata? :toe:
 

angie92

Патриот
Член од
25 октомври 2007
Мислења
32
Поени од реакции
3
Абе ајде, каков музеј, си кажаа сите компетентни лица дека не е признат...И плус може тужби да заработат, ама дали го сумивте Али како беше насмеан...:tv:
Требаше да му испратат нешо поклонче (под то се подразбира огнено оружје) за прославата да биде уште повпечатлива. А мислам дека и на Албанците не им е толку до музејот, колку до нивните секојдневни проблеми кои ги делат заедно со Македонците под исто небо. Само се прашувам, диплома зеде за само три рекордни месеци, споменици гради без дозволи или отпосле некое документче ќе покаже во јавност, па еве јас Али по легален пат го градам ова...блабла, сега музеи отвара, а што е следно се прашувам?!:nenene:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Абе ајде, каков музеј, си кажаа сите компетентни лица дека не е признат...И плус може тужби да заработат, ама дали го сумивте Али како беше насмеан...:tv:
Требаше да му испратат нешо поклонче (под то се подразбира огнено оружје) за прославата да биде уште повпечатлива. А мислам дека и на Албанците не им е толку до музејот, колку до нивните секојдневни проблеми кои ги делат заедно со Македонците под исто небо. Само се прашувам, диплома зеде за само три рекордни месеци, споменици гради без дозволи или отпосле некое документче ќе покаже во јавност, па еве јас Али по легален пат го градам ова...блабла, сега музеи отвара, а што е следно се прашувам?!:nenene:
ALI E SAMO IGRAC SPOREDEN ILI PIUN VO VO SAHOVSKATA IGRA.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Абе овие чат-Албанците многу големи ебачи станаа,не сфаќаат тие дека и ние имаме курови,и дека и ние ебеме:toe:.Да потсетам ли како исчезнаа планинските фаци
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Aх пусти романтичари...
Музеј има. Се отвори. Ќе го палевте, ама не. Ќе го пљукате, ама не. Ќе го рушите...ни тоа не.
Тужби? Како, кога фино лепо на папир печат удрен.
Биват?

Ајт, ебете сеа и битолчанки и скопјанки и македонки и албанки. Ставете узди на главата и гледајте само кон една единствена точка. Можеби...можеби некој ден ќе ја сфатите поентата на постов. Џабе, ќе биде касно.
Фиром миром, северна ваква или таква...со загради или не. Та после албанците биле безкичмењаци, ваков народ или таков народ.

Бидна музеј дечки...Крај на програмата. Сменете канал.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Ова со музејот не е нишо. Нема некој шо може да направи да е живееме веќе со Албанците во Македонија. Под еден услов, нека бидат Албанци, и Ирокези ако сакаат нека бидат, ама пред се Македонци да бидат, а не туак нова историја со енкои борци за човекови права шо се занимаваа со мелиоризација во Арачиново и слични села со што според ЕУ покажаа еден висок степен на земјоделска култура попримено од етрурско-сумерските цивилизации. Мај ес.
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
хмм..
сакате анализирајте ме сакате не :
на една писмена по македонски јазик..баш во времето на конфликтот???*
, напишав во иронија... Сите знаеме дека денес малцинството е богатство на мнозинството. ДОбив една дупла црвена линија испод оваа реченица...и пониска оценка од тоа што го очекував. Земав после тоа, рече кој сака да го прочита тексто што го напишал по писмената. Кренав рака, незадоволен од оцената.. коа го исчитав цел текст имаше реакција и од целиот мој клас....
Нема да навлегувам колку се нервирам што се чувстввуам инфериорен, толку обесправен во сопствениот двор.
Само ке кажам, ваљда треба да ја промениме тактиката.. ами не со негинање, пошо СИТЕ ЗНАЕМЕ.штое тука е. Не го негирај еми искористи го како поттик за надоградување, за напредок,;-- тоа е богатството.
Може некој да ми каже дали има споменик за борците Македонци од 2001? или тоа е само онаа плоча што ја кршат на карпалак?
Зочто ни е не направиме Спомен кука ?музеј? па и нека се вика 1000 години обесправеност....ете во континуитет ако сакате..пошо тоа се случува..кај нас во континуитет..
Зошто на пример сакам да речам, не рушиме со градење ..во позитивна смисла..
зошто секогаш се обидуваме да кажеме на светот дека другите измислуваат лажат ни крадат ? зошто не најдеме начин ние на светот да му кажеме што ние сме направиле, што ние сме изградиле, преку создавања на наши дела..
сакам да речам..ако ние немаме ни еден споменик..тогаш 1 е бесконечно повеке од 0, но ако направиме 10 и 10 пати поголеми, тоа е 100 пати повеке од 1.
Само на кратко, зошто никогаш ние не го преземаме првиот чекор? зошто сме толку уплашени..
Во една анкета.. на тв.(а и моето мисленје се покопување со нивното)...прашуваа кој сакате да биде идниот претседател во УСА.. Сите македонци викаа..Меккејн..а зошто ги прашуваа?..па затоа што Обама бил за грците..и ние не сакаме тој да победи...zna;i ne koj sakame da pobedi..tuku koj ne saкаме....
Хух, наместо ние да си одбереме кандидат (и тоа победничкиот) и да го бодриме, ние одсекогаш се ставаме во подредена позиција.. Други ги избира адутие ние после се обидуваме да ја покажеме вистината.

(ова прашалнициве само да напоменам ека ги ставив откако го имав напишано пола мислење.. и да проштиам што сум напишал...и замислете без никкакво мислење.. потсвесно, уз пишњување напишав Конфликт..Дали тоа беше конфликт, војна, тероризам... не е ни битно..битно е по 7-8 години...ми се врежало во главата..нешто...што постојано се повторува)...значи по 50 години..апс нема да се знае за што станувало збор...кога јас..постепено сведок на тоа време, почнувам да го употребувам тој израз
пс. И во нато и без нато, Исто ни се фака, ние играме како што други ке свирнат
И од таму, и Браката миладиновци биле бугари, и врмо било бугарскои кирил и методиј грци... и на крај.. затоа тоа 2001 е КОНФЛИКТ..
Други ја пишуваат историјата преку, градење на споменици, статии, лобирање, а тоа останува, тоа се памти..тоа се аргументите за иднината.. јас само тука успевам, да и најдам место ан поговорката, погледни во историјата, за да ја видиш иднината
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
170
Поени од реакции
3
Немој тако оштро синко. УЧК су борци против Србије, а непријатељ мог непријатеља је мој пријатељ. Извод је једноставан. Попиј једну за здравље Алијево.
ke ti gi skratam mustakite tebe

sledno, se znae covek so sizofrenija kaj zavrsuva....
mislis na pretsedatelska funkcija
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Ова е тотална глупост што го направија, со отворањето на музејот тие направија да македонците и албанците уште повеќе се замразат а нашата влада ништо не превзема околу тоа. Како може владата да дозволи УЧК да си отвара музеј каде сака и кога сака за своите борци а владата на нашите борци од 2001 уште им нема исплатено отштета па дури и не сакаат да зборуваат со нив. Сега треба нашите борци од цела македонија да се соберат и да организираат протест пред владата за овој објект да биде затворен. Па сите живееме во една држава и треба сите да бидеме исти а не да се делиме на ваков прост и крвнички начин кој предизвикува уште повеќе омраза помеѓу македонците и албанците...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom