Моќта на Навивачот

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
28.734
Da bev moderator ke ja prefrlev temava vo kanta, kako sto osnovacot cesto znae da brisi mislenja sto ne mu se po kejf. Temava potiknuva megusebno prepukuvanje, povikuva na nasilstvo a ne smiruvanje na strastite. Mesanje politika i protesti sto nemaat nikakva dopirna tocka so navivackite grupi.

Acid neka me demantira vo sprotivnoto, posto pravilata na forumot go velat tokmu toa sto jas go obrazloziv.
Изгледа имаш некои потешкотии во разбирањето на темава. Ако нешто не ти е јасно слободно кажи да ти објаснам. Никаде не повикувам на насилство нити на инциденти, а уште помалку мешам политика, само направив споредба како тоа се решава во другите земји, а како кај нас. Се што сакам преку ова да пренесам е сложност меѓу навивачите на ист клуб, и обединување кога се работи за Македонија ;) Али кој како сваќа ...
 
Член од
22 март 2011
Мислења
67
Поени од реакции
14
Изгледа имаш некои потешкотии во разбирањето на темава. Ако нешто не ти е јасно слободно кажи да ти објаснам. Никаде не повикувам на насилство нити на инциденти, а уште помалку мешам политика, само направив споредба како тоа се решава во другите земји, а како кај нас. Се што сакам преку ова да пренесам е сложност меѓу навивачите на ист клуб, и обединување кога се работи за
Македонија ;) Али кој како сваќа ...

Da ama tie primeri ti bea protiv albancite a ne protiv albanskite navijaci. Becks mnogu ubavo kaza, ova povikuva na nasilstvo, a ti sigurni si od onie koi primat naredbi da se tepa nekoj vo autobusite ili slicni incidenti. Istoto se slucuva i kaj albancite. Pa prodolzete na dobar pat ste.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
28.734
Da ama tie primeri ti bea protiv albancite a ne protiv albanskite navijaci. Becks mnogu ubavo kaza, ova povikuva na nasilstvo, a ti sigurni si od onie koi primat naredbi da se tepa nekoj vo autobusite ili slicni incidenti. Istoto se slucuva i kaj albancite. Pa prodolzete na dobar pat ste.
Како погоди бе? Па за инцидент добивам 1000 евра и ме ослободуваат заменици министри, овде Омер на рецепција изволте.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Ајде да почнеме да се препукуваме на големо...па како што е обичај ќе ја затворат темата!


Или пак не! Само ќе делат банови :cautious:
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Кој вика на насилство ало? Ај да не почнувам да кажвам кој ги почнува сите насилства и кои „навивачи“ не ги остават гостинските екипи да си заминат од теренот/салата.
Замислете шо ќе се случеше во Хрватска./ Србија/ Грција да му отепавте вака деца. Или тие шо ги убија ќе беа мртви за брзо, или сите градови ќе беа демолирани. СИТЕ ќе излезеа на протести и да барат права и да му се суди на убијците. Кај нас е инаква работата, ние коментираме од пред телевизор кај шо никој неможи да не слушни оти има многу политички пиуни во државата. И од дома инаку сме учени, како шо кажа некој погоре, не се пикај таму, шо сакат нека прат !
Сите ја знат моќта на навивачите, само шо кај нас то не функционира како шо треба.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Абе ајде да ве прашам нешто, може ли?

Сега повикувате на навивачко обединување, а кога на некој натпревар кога играше Шкендија, еден пример натпреварот Шкендија - Вардар во сезоната 2010/2011 кога во Тетово дојдоа преставници на многу албански навивачки групи, сите викавте демек каква ултрас култура било тоа, како може навивачи да се обединат и не знам какви мудрувања кажувавте!

А сега ова вашето што е? Или пак добро било а!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.190
Абе ајде да ве прашам нешто, може ли?

Сега повикувате на навивачко обединување, а кога на некој натпревар кога играше Шкендија, еден пример натпреварот Шкендија - Вардар во сезоната 2010/2011 кога во Тетово дојдоа преставници на многу албански навивачки групи, сите викавте демек каква ултрас култура било тоа, како може навивачи да се обединат и не знам какви мудрувања кажувавте!

А сега ова вашето што е? Или пак добро било а!
Најди што сме рекле, па тогаш ќе коментираме, вака напразно ќе збориме:icon_mrgr:
Може сме искоментирале нешто, али сигурно вакво нешто не сме кажале.
Колку што памтам вас ви дојдоа претставници од сите групи кога славевте титула, немаше никакво обединување тогаш.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Најди што сме рекле, па тогаш ќе коментираме, вака напразно ќе збориме:icon_mrgr:
Може сме искоментирале нешто, али сигурно вакво нешто не сме кажале.
Колку што памтам вас ви дојдоа претставници од сите групи кога славевте титула, немаше никакво обединување тогаш.
Ајде ајде...многу добро знам што кажавте, помеѓу погласните беше и ти.

Кога славевме титула немаше многу, ама на натпреварот против Вардар имаше повеќе и вие овде се чудевте, абе како можете за еден клуб да навивате сите и се смеевте!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.190
Ајде ајде...многу добро знам што кажавте, помеѓу погласните беше и ти.

Кога славевме титула немаше многу, ама на натпреварот против Вардар имаше повеќе и вие овде се чудевте, абе како можете за еден клуб да навивате сите и се смеевте!
Докзи or it didn't happened :icon_lol:

Па и мене ме намести сега :pos:
Може да сме збореле ншто околу бројката, дека имало и други групи со вас на трибина, али дека сме ви викале зошто сте се обединувале тоа мало морген :LOL:
Кои биле тие групи што доаѓале? На кој меч било тоа? 3-1 кога тепавте првиот меч во пролет што беше?

EDIТ:
Еве што си пишал ти тогаш:
Вчера на Градскиот стадион во Тетово наликуваше како да игра репрезентацијата на Албанија.Повеќето албански тифо-групи навиваа заедно,а ова се гледа само кога игра Албанија.
Ballistet,Shvercerat,Tifozat Kuq e Zi,Tirona Fanatics,Fikshat,Ujqit,Patriotet,Sokolat....сите беа на подршка на SHKENDIJA!
Само едсен ти вратил на таа тематика.
Мислењата после тоа се...
И после ја барате темата назад :coffee:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Докзи or it didn't happened :icon_lol:

Па и мене ме намести сега :pos:
Може да сме збореле ншто околу бројката, дека имало и други групи со вас на трибина, али дека сме ви викале зошто сте се обединувале тоа мало морген :LOL:
Кои биле тие групи што доаѓале? На кој меч било тоа? 3-1 кога тепавте првиот меч во пролет што беше?
Ајде сега јас немам попаметна работа па ќе барам низ темите.

Да бе Сајбер за обединувањето викавте, како може за еден клуб да навивате!
Токму така на тој меч. Не беа групите туку само преставници на тие групи од Албанија, Косово и Македонија.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.190
Ајде сега јас немам попаметна работа па ќе барам низ темите.

Да бе Сајбер за обединувањето викавте, како може за еден клуб да навивате!
Токму така на тој меч. Не беа групите туку само преставници на тие групи од Албанија, Косово и Македонија.
Едитирав мислењето, тоа беше единствено поврзано што го најдов во вашата тема, а темта за навивачки групи била затворена во тој период :)
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Едитирав мислењето, тоа беше единствено поврзано што го најдов во вашата тема, а темта за навивачки групи била затворена во тој период :)
Можеби на темата на мак.фудбалско првенство. А темата за НГ можеби ја затвориле потоа и ги избришале мислењата, не знам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom