Моќта на Навивачот

Член од
2 март 2005
Мислења
287
Поени од реакции
149
Ете го и легендарното "Ја не знам", кога ќе се најдат у тесно.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ретко,премногу ретко кој знае навистина колкава е моќта на навивачот и уште поретко е кој знае да ја искористи.

Само мал пример,еден од многуте,навивачите во Србија сменија една власт пред неколку години,можат да ја сменат и моменталнава ако им се присака.
А за да се смени една цела власт од горе надолу,треба многу големи масовни протести,инциденти,демолирања и покажување непослушност.
Значи да се разбереме,да не ме цитирате после “браќа“ и да плачете како пички дека повикувам на насилство,не,не повикувам на насилство само потенцирам колку се само јаки навивачките групи ако се спојат во едно големо тело наречено масовност и луѓе со свој мозок.

Ние за жал или за среќа или за несреќа,не сме такви.Свој мозок имаме мал број,а другите дозволуваат да им каже Сител или Вмро или Сдсм #додадителевизијапомеракилипартија# како да се осеќаат и што да гледаат.

Инаку,Даме Груев еднаш рекол,Нам не ни недостасува разум,нам ни недостасува лудост.


Ах да беа сите како Стилијан Самарџиев,каде ќе ни беше крајот.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.873
Поени од реакции
7.257
Kaj nas navivacot nema nikakva mok osven da se vraboti i stina rabota da zbrka nesto drugo ne moze i sto se odnesuva do mene ni treba nitu da ima mok toj treba da se zanimava so klubot i navivanjeto i akcii protiv rivalite i protiv policijata a ne da ima mok i da se mesa na drugi mesta a najmalku vo politika i parti
Sto se odnesuva za braneke na Makedonija taa treba da ja branat legalnite vlasti vo drzavata i za nekakov bunt i baranje na pravdina treba prvo da baraat drugi zdruzenia i gragani(manu intelektualci studenti nvo-sektor ...) a posledni da bidat navivacite oti sekogas navivacite samo gi koristat za nekoj povisoki celi mestoto na navivacot e na tribina a ne na ulica da protestira !Kako individii sekoj treba da se borat za Makedonija ama organizirano kako N.G. ne bi trebalo ima odnosno treba nekoj drug ...
Ne za drugo oti nema nikaov efekt i samo ke napravis steta za grupata
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Kaj nas navivacot nema nikakva mok osven da se vraboti i stina rabota da zbrka nesto drugo ne moze i sto se odnesuva do mene ni treba nitu da ima mok toj treba da se zanimava so klubot i navivanjeto i akcii protiv rivalite i protiv policijata a ne da ima mok i da se mesa na drugi mesta a najmalku vo politika i parti
Sto se odnesuva za braneke na Makedonija taa treba da ja branat legalnite vlasti vo drzavata i za nekakov bunt i baranje na pravdina treba prvo da baraat drugi zdruzenia i gragani(manu intelektualci studenti nvo-sektor ...) a posledni da bidat navivacite oti sekogas navivacite samo gi koristat za nekoj povisoki celi mestoto na navivacot e na tribina a ne na ulica da protestira !Kako individii sekoj treba da se borat za Makedonija ama organizirano kako N.G. ne bi trebalo ima odnosno treba nekoj drug ...
Ne za drugo oti nema nikaov efekt i samo ke napravis steta za grupata
Навивачите треба да се последни, точно. Зар во нашава држава не сме последните ? Ако не сме ние и самиот си свесен што ќе се случува. Не дека иаме некоја голема улога, али пак.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Не знам каде да го линкувам артиклов ама ме насмеа зошто е без цензура и онака растура. Повод, празнењето наа трибина на БББ на Максимир и приведувањето навивачи поради скандирања упатени кон господин господин Мамиќ.

http://www.index.hr/sport/clanak/oholi-nakupac-drzavi-je-vazniji-od-dinama-navijaca-i-stadiona/692671.aspx

За оние кои немаат проблем со хрватски јазик, се разбира.
 
Член од
5 јули 2013
Мислења
85
Поени од реакции
37
Da ama tie primeri ti bea protiv albancite a ne protiv albanskite navijaci. Becks mnogu ubavo kaza, ova povikuva na nasilstvo, a ti sigurni si od onie koi primat naredbi da se tepa nekoj vo autobusite ili slicni incidenti. Istoto se slucuva i kaj albancite. Pa prodolzete na dobar pat ste.
Матри, ти си типичен пример на албанец,кој секогош се прави будала, и ги врти работите како него што му одговараат,како ова ти личи на повик на насилство,а кршење на цркви,тепање на деца и тоа дваесет на еден,цртање карти на голема Албанија,и да не ти редам сега еден милион вакви примери, тие не ти личат,за мене прави Албанци кои се лојални на Макединија,луѓе во кој имам 100% доверба се Бени и Нора Шаќири,и сличните Албанци како нив,а такви како тебе ми се добро познати!!!
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
39
Поени од реакции
36
Тие што го немаат ова да го прочитаат и тие што го имаат прочитано да го прочитаат уште еднаш за да сватите колкава моќ имаме и дека треба да се превземе нешто во оваа држава.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
навивачот во македонија нема моќ
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.978
Поени од реакции
6.875
Нема соодветна тема, така да мислам оваа најмногу одговара.Денеска состанок на лидерите на 12те најголеми групи во Бугарија, каде што се донесува Кодекс, кој ќе го почитуват сите групи.Можно е да има и повеќе вакви средби до финалното решение.Средбата се одржува во Пловдив.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.978
Поени од реакции
6.875
На 19.02.2016 в Пловдив се с'стоја историческа срешта между представители на всички по-големи агитки у нас. На сбирката бе решено да се приемат правила в „ултра отношенијата“ в родната сцена. Лидерите на нај-големите групировки в Б'лгарија взеха решение в следваштите седмици и месеци да б'де прокаран така нареченијат „Кодекс“. Целта е да се избегне фатален крај, както и да се в'рнат нормалните прив'рженици на футбола по стадионите.

1. Забранјава се използването на всјакак'в вид “ор'жија” и “помоштни” предмети при сбл'с'ци с други прив'рженици (ножове, палки, боксове, бухалки, тр'би и др.).

2. Забранјават се нападенијата от типа “много срешту един”. В бој с други прив'рженици се влиза при приблизително равни бројки.

3. Нокаутиран противник или так'в, изпаднал в с'стојание на неспособност да се заштитава, не се удрја. Бојат се прекратјава.

4. Не се атакуват жени, деца и обикновени фенове.

5. Не се т'рси конфронтација с противник на работното му мјасто или пред семејството му. Забранјава се и причакването пред домовете.

6. Забранјава се конфронтацијата с други прив'рженици, участвашти в честванија на национални празници, национални герои, мачове на националнија отбор и други подобни.

7. Забранјава се отнемането от противник на лични вешти, които не са св'рзани с клуба или групата му. Това представлјава кражба.

8. Забранјава се подаването на жалби и доноси в полицијата срешту други фенове, които не са нарушили описаните тук правила.

9. При случај на неспазване на нјакое правило от прив'рженик на даден клуб, то тој трјабва да понесе „наказание” от своите р'ководни фактори.

10. Спиране на пропагандирането на използване на “ор'жија” по артикули, стикери, графити, транспаранти, хореографии и т.н.

11. Пропагандиране на “чистија” бој чрез артикули, стикери, графити, транспаранти, хореографии и т.н. (напр. Артикул – “М'жете се бијат с р'це, страхливците – с ор'жија”)

12. Не се уништожават графити на с'перника, намирашти се на територијата на стадиона му.

Нарушаването на горните принципи нјама да се толерира!!!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
нешто што е случај веќе долго време во Полска.
На договорени тепачки не се носи ништо освен ракавици.Не напаѓаат обични фанови,жени и деца.Си помагаат навивачките групи меѓу себе.Имаше лани многу случаеви кога на гостинската навивачка група ќе и биде забрането гостување,па си доаѓаа навивачи на трибина кај домашните и овие им даваа тапан и навиваа разделени на истата трибина.

Тоа е здраво навивачко ривалство и национална свест,нешто што ние на Балканот го немаме веќе одамна.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
https://www.youtube.com/watch?v=csKjtvsnWjU
Интересен пример баш за насловов на темава . Прв пат во историјата навивачите на Галата Фенер и Бешикташ да направат коалиција. Од 21 минута па натака за гледање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom