Мошти по македонските цркви и манастири?

Член од
31 март 2013
Мислења
265
Поени од реакции
158
Како непризната црква сме доста богати со праволсавни реликвији ве молам додавајте доколку знајте и други цркви и манастири со мошти:
Манастир Зрзе:
-Св.Пантелејмон
-Св.Прокопиј
Манастир Варош:
-Св.Стилијан
-Св.Козма и Дамјан
Манастир Рајчица:
-Св.Георгиј Победоносец
-Св.Јован Кукузел
-Честица од чесен крст
Митрополија Битола:
-Св.Агатангел Битолски
-Св.Климент Охридски
-Св.Февронија
Црква Св.Недела-Битола:
-Св.Евтимиј Велики
-Деца погубени од Ирод
Манастир Св.Наум:
-Св.Наум Охридски
Плаошник:
-Св.Климент Охридски
Бигорски Манастир:
Св.Марина
Св.Параскева
Св.Евстатиј Плакида
Св.Пантелејмон
Св.трифун
Св.Харалампиј
Св.Кирик и јулита
Св.Јован Крстител
Св.Јаков Ерусалимски
Св.Лазар Четиридневен
Св.Варвара
Св.Никола
Св.Серафим Саровски
Св.Агататнгел БТ
Св.Нектариј Ег.
Св.Стефан
Св.Климентиј Римски
Св.Климент Охридски
Св.Јовам Руски
Св.Јован Шангајски
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
98
Не се разбирам многу од овие работи ама мислам дека голем дел од горе напоменатите светци како такви се канонизирани само во македонската православна црква
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
94
Света Параскева Римјанка - Велгошти:
- света Петка Римјанка
Во Струмица во Соборната Црква:
- свети Василиј Велики
Осоговски манастир
- свети Јоаким Осоговски
Тетово - свети Кирил и Методиј
- свети Елефтериј, рамноапостол Илирички

Православна Охридска Архиепископија (и нивните параклиси и манастири се наоѓаат во Македонија, па се македонски):
Нижеполе:
- свети три јерарси (Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст)
- свети Еразмо Охридски
Лагово:
- свети Пантелејмон
- свети Јефрема Катунакиски
- свети маченици Синајски и Раитски
- преподобни отци Оптински

Патем во сите цркви во олтарот има мошти од маченици.

Не се разбирам многу од овие работи ама мислам дека голем дел од горе напоменатите светци како такви се канонизирани само во македонската православна црква
Кога не се разбираш, подобро не коментирај. Овие светители се општи православни светители.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
265
Поени од реакции
158
Католичка црква Македонија:
- Св.Кирил Солунски
Лесновски манастир:
-Св.Климент Охридски
-Св.Георгиј Победоносец
-(Има уште ама незам од кој)
Поречки Манастир -Македонски Брод:
-Св.Текла
-Св.Пантелејмон
-Св.Козма и Дамјан
-Св.Климент Охридски
Соборна црква Ново Село:
-Свети Алимпиј Столпник

СЕКОЈ КОЈ ЗНАЕ ЦРКВА ИЛИ МАНАСТИР КАДЕ ШТО ИМАЛ МОЖНОСТ ДА ВИДИ СВЕТИ МОШТИ НЕКА КАЖИ БАРЕМ ВО КОЈА ЦРКВА[DOUBLEPOST=1402743130][/DOUBLEPOST]Дали некој знај нешто за ова http://mpc.org.mk/vest.asp?id=874
 
Последно уредено:
На врв Bottom