Ми треба совет и помош

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Во викендицата правев пристапен пат и ангажирав фирма од селото која работи со машини да го исчисти патот.
Чистејќи го патот оштетиле кабел на Т-Мобиле. Денес ми се јави полиција да сум одел утре до полициска станица на разговор. Предпоставувам ќе бараат да се надокнади штетата.
Кој во овој случај е виновен ? Дали јас како налогодавач или фирмата која работела на патот ?
Со фирмата имам склучено усмен договор, нема ништо на хартија.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Мислам дека сите сте криви за тоа. Ако не е на црно викендицата, требало да те известат дека таму поминува кабел, ако не те известиле, не е никој крив, од општината нека платат на Т-Мобиле за оштета. Ако е на црно, тогаш ти си должен да платиш, фирмата која работела за ништо не е крива, бидејќи (претпоставувам) дека ни таа немала информација дека таму има кабел.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Да не те плашам, пријател за скинат кабел на телекм под земја, плати неколку илјади евра штета...види прај некој комбинации да се спогодиш мирно тивко преку познаници
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Патот не е во мое земјиште, се наоѓа на црковно земјиште. Имаше тука стар пат, јас платив да го расчистат и да го тампонираат. Ниту јас ниту багеристот знаевме дека имало кабел тука.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Со фирмата имам склучено усмен договор, нема ништо на хартија.
Тие нек најебат
Ако без никаков документ тие со свои машини таму копале и ринеле, шо имаш ти со тоа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Све да им е*ам и на Т-мобиле и на ЕВН и на сите кабловски оператори и Водовод и канализации. Кога некој друг ќе им оштети опрема одма тужби и слични свињарии а нив мува не ги лази. Кај мене цел пат го прекопаа за приклучоци дупки до дупки го направија,нејќат кубик бетон да замешаат и да го вратат патот каков бил и тоа за нивни потреби испокршивме коли.Кабелските оператори пак измкнаа кабли на секоја бандера да се обесиш на нив,никаков закон нема за нив ги унакажаа градовите со кабли и бандери на секој ќош.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во викендицата правев пристапен пат и ангажирав фирма од селото која работи со машини да го исчисти патот.
Чистејќи го патот оштетиле кабел на Т-Мобиле. Денес ми се јави полиција да сум одел утре до полициска станица на разговор. Предпоставувам ќе бараат да се надокнади штетата.
Кој во овој случај е виновен ? Дали јас како налогодавач или фирмата која работела на патот ?
Со фирмата имам склучено усмен договор, нема ништо на хартија.
Ти кажал некој или ти дале скици каде и дали има кабли,цефки за вода...............
И зашто усмен договор?Не заџабе е измислена хартијата.[DOUBLEPOST=1411493237][/DOUBLEPOST]
Све да им е*ам и на Т-мобиле и на ЕВН и на сите кабловски оператори и Водовод и канализации. Кога некој друг ќе им оштети опрема одма тужби и слични свињарии а нив мува не ги лази. Кај мене цел пат го прекопаа за приклучоци дупки до дупки го направија,нејќат кубик бетон да замешаат и да го вратат патот каков бил и тоа за нивни потреби испокршивме коли.Кабелските оператори пак измкнаа кабли на секоја бандера да се обесиш на нив,никаков закон нема за нив ги унакажаа градовите со кабли и бандери на секој ќош.
За т-мобиле не знам ама евн на изведувачот не му потпишува за наплата додека се не врати како што претходно било.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Види дали ја имало таа жолтата трака со натпис ВНИМАНИЕ ТЕЛЕФОНСКИ КАБЕЛ, ако немало значи нивна си е вината зошто не е по пропис а сеуште немаме подземен катастар за кабли и цевки во земјата. Ако ја имало жолтата лента нека си одговара машинистот, кабелот е на 20цм под лентата и требало да ја забележи. Гледај да се оградиш од дешавката за да не наебеш.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во викендицата правев пристапен пат и ангажирав фирма од селото која работи со машини да го исчисти патот.
Чистејќи го патот оштетиле кабел на Т-Мобиле. Денес ми се јави полиција да сум одел утре до полициска станица на разговор. Предпоставувам ќе бараат да се надокнади штетата.
Кој во овој случај е виновен ? Дали јас како налогодавач или фирмата која работела на патот ?
Со фирмата имам склучено усмен договор, нема ништо на хартија.
Ти кажал некој или ти дале скици каде и дали има кабли,цефки за вода...............
И зашто усмен договор?Не заџабе е измислена хартијата.
И како бе без одобренија се одлучувате на вакви работи
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
За т-мобиле не знам ама евн на изведувачот не му потпишува за наплата додека се не врати како што претходно било.
Ја не зборам за изведувачи,приватни или правни лица,него токму за ЕВН и слични монополи. Кај мене у населба ставаа бетонски бандери и раскопаа се само привидно затрупаа без да се среди се како што треба.Али очигледно толерирани се.
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
Едноставно огради си се,дека си платил да го исчистат патот а не кабли да чистат :ROFLMAO:
Се шалам, гледај да се обраниш дека твоја не е вината,дека нема никакви знаци за работникот кој што работел,не гледал на гравчиња па да знаел дека има кабел.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
И како бе без одобренија се одлучувате на вакви работи
Абе види, тука имаше стар пат, онака нагазен, не растеше трева на тоа место. Барав одобрение од црквата за да направам пат пред неколку години, имам на писмено под црковниот одбор. Никој не спомна ништо ни за кабли ни за подземни инсталации.
Бев денес во полиција и дадов изјава дека сме работеле до 19ти овој месец. Кабелот е скинат на 21. Ќе видам како ќе се одвиваат работите.
 
S

Sinisa123

Гостин
Луге вака сега. Незнам каде да го напишан ова и затоа тука го напишав. Вчера одам во продавница да земам нешто и во јакната имав 1000 ден. Влегувам во продавница и си земам што ми треба и во мегувреме продавачката ја напушта касата а касата беше полуотворена. Си ја вадам 1.000 ден од џебот од јакната и ја оставив на касата и во мегувреме се пристигнав орбит да си земам и си зедов мастики и ми текна дека во панталоните имам 100 ден. и си ја зедов парата од шпто ја оставив на касата и си ја вратив во јакната во џебот и во мегувреме дојде газдата на дуканот и ме виде како ја ставам парата во 1.000 ден џебот и ми ја зеде од џебот и ме обвини дека сум ја зедол од касата парата и ми вика нека дојдат родителите твои да се разбереме. Му реков дека е моја ама не ми веруваше им кажав на моите родители и викам ајде за џабе ќе одите да се расправате кога ќе биде по негово ќе каже дека сум ја украл од касата нема камери, нема ништо за џабе ќе биде. Сега дсали имам шанса да го тужам за навреда и посрамотување или немам никакво лраво без доказ.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Луге вака сега. Незнам каде да го напишан ова и затоа тука го напишав. Вчера одам во продавница да земам нешто и во јакната имав 1000 ден. Влегувам во продавница и си земам што ми треба и во мегувреме продавачката ја напушта касата а касата беше полуотворена. Си ја вадам 1.000 ден од џебот од јакната и ја оставив на касата и во мегувреме се пристигнав орбит да си земам и си зедов мастики и ми текна дека во панталоните имам 100 ден. и си ја зедов парата од шпто ја оставив на касата и си ја вратив во јакната во џебот и во мегувреме дојде газдата на дуканот и ме виде како ја ставам парата во 1.000 ден џебот и ми ја зеде од џебот и ме обвини дека сум ја зедол од касата парата и ми вика нека дојдат родителите твои да се разбереме. Му реков дека е моја ама не ми веруваше им кажав на моите родители и викам ајде за џабе ќе одите да се расправате кога ќе биде по негово ќе каже дека сум ја украл од касата нема камери, нема ништо за џабе ќе биде. Сега дсали имам шанса да го тужам за навреда и посрамотување или немам никакво лраво без доказ.
Не знам точно за кое место се работи но не си требал да го напуштиш местото него во спротивно си требал да му речеш ако толку се сомнева во тебе и да повика полиција. Тогаш се прави порамнување на касата и се гледа колку пари има истата врз база на фискалниот апарат. Е сега ако касата не е во соодност може и он да го јаде итн итн. Мислам дека веќе е доцна, нема никакви докази па и за тужба за клевета и навреда.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Абе види, тука имаше стар пат, онака нагазен, не растеше трева на тоа место. Барав одобрение од црквата за да направам пат пред неколку години, имам на писмено под црковниот одбор. Никој не спомна ништо ни за кабли ни за подземни инсталации.
Бев денес во полиција и дадов изјава дека сме работеле до 19ти овој месец. Кабелот е скинат на 21. Ќе видам како ќе се одвиваат работите.
еден друг случај, пред 12-13 годиниТелеком (може и државен беше тогаш, не се сеќавам) копаше за нови кабли во Аеродром и поред зграда го скина кабелот на Дистрибуција. Но не се појави веднаш проблем туку по 8-9 месеци. Дистрибуција се ни наплати, кабелот од влезот до улицата бил наш ?. Мерна кола, поправка на кабел (спојување) гаол ипол, бидејќи малку станови сме во влезот. Е сега не само кај нас, имаше влез каде што живи ги фатија Телеком, за време копање избија осигурачи, ама пак само станарите платија, Телеком ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom