Мистериозни нестанак на држављани из матични књиги

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од BrankoBL, 25 јануари 2019.

 1. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  8.646
  Допаѓања:
  6.298
  многу на душманите :)
   
 2. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.284
  Јас имав сличен проблем сакаав да извадам државјанство за еден човек и замисли го нема тамо во тие книги за државјани на РМ, роден 1934 година, неговите родители, браќа и сестри ги имаше, само него го нема, па вадев изводи за родени на неговите родители, па од МВР вадев потврди дека родителите се државјани на РМ, па потоа одев пак во матично со тие потврди да поднесат барање до МВР за да му определат ЕМБГ ( замисли човек стар над 80 години без матичен број, тоа не ми беше јасно како е можно), му определија ЕМБГ, пак потоа извадив од него извод за родени со новиот ЕМБГ и тогаш добив државјанство, а целата процедура траеше повеќе од 6 месеци коса ми побеле.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BrankoBL

  BrankoBL

  Член од:
  7 февруари 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  12
  Tatko - roden vo MK (uneseno netačno ime majke i oca, napola unešen matični broj)
  Sin - rešenje za prijem u državjanstvo, 2 pasoša oba istekla (volšebno nestao iz evidencije)
  Kerka - postoji u matičnoj evidenciji ali njena dva sina su izbrisani, ne postoje. Svi imaju uredno rešenje o prijemu u državjanstvo.

  Napominjem da je ministar na vnutrašni raboti u to vreme bio iz istog grada i nije moguće da nije znao kako to sve tamo katastrofalno funkcioniše. Da ne bude zabune, ne verujem da je i sada bolje.

  Ključno pitanje za one koji će, nadam se, da me shvate;

  Da li je ovo planski ili manje vjerovatno aljkavost? Lično glasam za prvu opciju.
   

Сподели преку: