Мистериозни нестанак на држављани из матични књиги

Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
Лично познајем четири особе које су нестале из матичне евиденције у МК. Јел то нормално код вас у МК?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.793
Доколку се евидентира лице во матичната служба (пример упис на новороденче, склопување брак, упис во книга за починати и сл), не може туку така мистериозно да исчезнат.
Може да ги нема доколку воопшто не се евидентирани во матичната служба (има голем број на такви луѓе).

офф:

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Доколку се евидентира лице во матичната служба (пример упис на новороденче, склопување брак, упис во книга за починати и сл), не може туку така мистериозно да исчезнат.
Може да ги нема доколку воопшто не се евидентирани во матичната служба (има голем број на такви луѓе).

офф:

Може, јас бев меѓу тие.

Имав извод, државјанство, се запишав на школо нели и како мала бев на пасошот на татко ми. Кога дојде време да ми извадат мој ми кажаа дека нема мои податоци во системот, буквално како да не постојам. Вадев прво документи од моите (извод, државјанство, носев мислам и венчаница ама не ме фаќај за збор) и дури потоа ми почна постапката за мој пасош.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И мене ми бараа извод од моите, само не знам дали беше за лична карта или пасош.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.793
Може, јас бев меѓу тие.

Имав извод, државјанство, се запишав на школо нели и како мала бев на пасошот на татко ми. Кога дојде време да ми извадат мој ми кажаа дека нема мои податоци во системот, буквално како да не постојам. Вадев прво документи од моите (извод, државјанство, носев мислам и венчаница ама не ме фаќај за збор) и дури потоа ми почна постапката за мој пасош.
Матичната книга на родените се води во два примероци. Вториот примерок е препис или
заверена копија на првиот примерок. Секој родител е должен да го пријави раѓањето на своето дете до 30 дена од раѓањето. Штом новороденото дете се евидентира како живородено (тогаш и тогаш, таму и таму), тоа дете останува евидентирано и не верувам дека вработен во Матичната служба би се дрзнал да брише некого од матичната книга на родени на пример, или од книга на венчани или посмртница.
Ова е по Закон и процедура, доколку сепак се случило такво нешто, тогаш сте требале да барате одговорност, зошто и како дошло до тоа да нема соодветни податоци на веќе евидентирано лице, затоа што и матичарот си сноси своја одговорност за својата работа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Матичната книга на родените се води во два примероци. Вториот примерок е препис или
заверена копија на првиот примерок. Секој родител е должен да го пријави раѓањето на своето дете до 30 дена од раѓањето. Штом новороденото дете се евидентира како живородено (тогаш и тогаш, таму и таму), тоа дете останува евидентирано и не верувам дека вработен во Матичната служба би се дрзнал да брише некого од матичната книга на родени на пример, или од книга на венчани или посмртница.
Ова е по Закон и процедура, доколку сепак се случило такво нешто, тогаш сте требале да барате одговорност, зошто и како дошло до тоа да нема соодветни податоци на веќе евидентирано лице, затоа што и матичарот си сноси своја одговорност за својата работа.
Одговорност да барам од Фиромов, сериозно тоа? :D Налет што имав роднина, лесна му земја што работеше во МВР па ни потврди дека е направен превид. Се ебаваше татко ми да оди до градот од каде што е роден за да извади негови документи, значи ова не беше типично вадење на пасош кога ти требаат документи од твоите. Немаше никакви податоци за мене, скроз бланко, а рачунај има уште куп непријавени што се до ден денес. За одговорност од државава што зборевме, среќа работам во европска фирма и додека работев за неа во Скопје сите наметнати казни од државава ги решававме преку амбасади.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Одговорност да барам од Фиромов, сериозно тоа? :D Налет што имав роднина, лесна му земја што работеше во МВР па ни потврди дека е направен превид. Се ебаваше татко ми да оди до градот од каде што е роден за да извади негови документи, значи ова не беше типично вадење на пасош кога ти требаат документи од твоите. Немаше никакви податоци за мене, скроз бланко, а рачунај има уште куп непријавени што се до ден денес. За одговорност од државава што зборевме, среќа работам во европска фирма и додека работев за неа во Скопје сите наметнати казни од државава ги решававме преку амбасади.
le.le// desilo se sta ces, znaci i togas imalo vo maticno vraboteni od ramkovnive,
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
le.le// desilo se sta ces, znaci i togas imalo vo maticno vraboteni od ramkovnive,
Да не се лажеме, језда рамковните се багра ама и нашиве во државно се со два неврона.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Абе сигурно ги имало пред 2001 година. Другите не грешат, не само они.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Одговорност да барам од Фиромов, сериозно тоа? :D Налет што имав роднина, лесна му земја што работеше во МВР па ни потврди дека е направен превид. Се ебаваше татко ми да оди до градот од каде што е роден за да извади негови документи, значи ова не беше типично вадење на пасош кога ти требаат документи од твоите. Немаше никакви податоци за мене, скроз бланко, а рачунај има уште куп непријавени што се до ден денес. За одговорност од државава што зборевме, среќа работам во европска фирма и додека работев за неа во Скопје сите наметнати казни од државава ги решававме преку амбасади.
Од денес од 12:30ч. официјално сме Северна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ееее што го тупите, во поштанските сандачиња во една стамбена зграда има „писма“ за да се грее цела зграда... на секое сандаче (скоро) има по најмалку 15 плика х 30 стана 450 плика:несвест:
.... во еден стан се водат 5,6 сопственици? не не ...во станот има еден сопственик, ама 5,6 различни индивидуи што се водат на иста адреса и број на стан...пет пати се продаде најмалку станот Х сметки (за струја, вода, телефон, и банкарски известувања) сите на иста адреса ...е па сега на некое место луѓето ќе исчезнуваат, ама на друго место куп ги има во едно место,а ги нема!:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom