Мизерни 2.000 евра по член на семејствата на загинатите мировници

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Мизерни 2.000 евра по член на семејствата на загинатите мировници


Коментари (0)
14.05.2009 15:00
Хеликоптерската несреќа кај Катлановско Блаце
Скандалозни 2.000 евра по член на семејство на загинатите мировници во хеликоптерската несреќа кај Катлановско Блаце.
Ова се предлага со предлог законот за посебните права на мировниците и нивните семејства, што в понеделник треба да се изгласа во Собранието.
Согласно законот подготвен од Министерството за одбрана, семејството ќе добие еднократен надомест во износ од 40 просечни плати на денот на настапувањето на смртта на мировникот, или во случајот на 11-те загинати пилоти и персонал, околу 10.000 евра за во просек пет члена на најблиското семејство.
„Овој закон е во корист на државата, а не на семејствата. Судот да пресуди и да го отфрли однапред усвоениот и со закон фиксен надомест за семејствата на загинатите мировници. Не само што не ни се даваат поголеми права, туку и се намалуваат“, вели Бранко Ѓорески, татко на копилот Игор Ѓорески.
„Нас никој не може да ни ја надомести загубата на нашите најблиски. Изразуваме револт кон Владата и Собранието и тоа особено до опозицијата, и по два состаноци не не поддржаа да не го гласаат законот, нека размислат до понеделник“, рече Сузана Стојановска, сестра на пилотот Бране Спасовски.
Со законот не се решава ниту станбеното прашање на семејствата, бидејќи нивните деца немаат право на користење на државниот стан.
Можно е вработување на еден член на семејството, но само ако се поднесе барање во рок од една година, што не важи за семејствата на загинатите во хеликоптерската несреќа бидејќи помина една година и 4 месеци.
Семејствата се револтирани и од никаквата соработка со јавниот обвинител.
„Кого ќе затворате? Ќе има ли одговорен за несреќата или само ќе доаѓаме овде да си ги трошиме пензиите“, праша Стојан Спасовски, татко на пилотот Бране Спасовски.
Семејствата не знаат ниту каде е лентата од хеликоптерот која во февруари била однесена од хангар на воениот аеродром. Нема ништо ново и околу странската комисија за причините за падот на армискиот хеликоптер МИ-17.



Izvor A1...






Znaci A1 treba da se zabrani so Zakon...



Mesto naslovot da bide po 10 iljadi evra pomos za semejstvata oni vadat naslov po 2 iljadi evra po clen na semejstvo , sto e mnogu ITRA manipulacija so zborovi...
pa duri i LAGA...Sto ako semejstvoto ima 2 clena...???




Tuku da se vratam na zakonot...



Spored mene 10.000 evra se sosema pristojna suma ...

Sepak mislam deka e mnogu povazno da se varboti eden clen na semejstvoto i da se obezbedi vdomuvanje...



Za tolku zasluzuvaat lugeto koi zaginale pod uniforma...
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Bitno za Aleksandar veliki ima pari, sto kur pa sakate i vie daj ne ja remetete vladata.

Incidentot so vladiniot avionce e tesno povrzan so ova. Izlgeda gospod im vraka.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Bitno za Aleksandar veliki ima pari, sto kur pa sakate i vie daj ne ja remetete vladata.

Incidentot so vladiniot avionce e tesno povrzan so ova. Izlgeda gospod im vraka.
Што сте се запнале па и вие, нели “Господ“ не постои. :jaj:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
„Нас никој не може да ни ја надомести загубата на нашите најблиски. Изразуваме револт кон Владата и Собранието и тоа особено до опозицијата, и по два состаноци не не поддржаа да не го гласаат законот, нека размислат до понеделник“, рече Сузана Стојановска, сестра на пилотот Бране Спасовски.

:toe:

Сите исти.

Треба на децата да им ги покријат трошоците за образование и финансиска поддршка до 24 година од животот.
Башка еднократната помош и социјалните пакети.
Стамбеното прашање на оние кои навистина им треба, да се реши, меѓутоа и да не се искористува ситуација за добивање стан кој можеби не им е неопходен, а на друг е.

Ова се чувствителни прашања, сепак за овие професии мора да постои пропорционален надомест, кој ќе биде достоинствен.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ako se dava nesto ke se dade na site ednakvo.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
СРАМОТА испаднаа најголеми злосторници на 21 век.........ТЕШКО е ВО ДЕНЕШНО ВРЕМЕ ДА ЈА БРАНИШ МАКЕДОНИЈА(проклети предавници желни за власт и пари-КАДЕ ВИ ОТИДЕ ПАТРИОТИЗМОТ кон ТАТКОВИНАТА ако толку не ја САКАТЕ И ПОЧИТУВА-ОДЕТЕ СИ)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
„Нас никој не може да ни ја надомести загубата на нашите најблиски. Изразуваме револт кон Владата и Собранието и тоа особено до опозицијата, и по два состаноци не не поддржаа да не го гласаат законот, нека размислат до понеделник“, рече Сузана Стојановска, сестра на пилотот Бране Спасовски.

:toe:

Сите исти.

Треба на децата да им ги покријат трошоците за образование и финансиска поддршка до 24 година од животот.
Башка еднократната помош и социјалните пакети.
Стамбеното прашање на оние кои навистина им треба, да се реши, меѓутоа и да не се искористува ситуација за добивање стан кој можеби не им е неопходен, а на друг е.

Ова се чувствителни прашања, сепак за овие професии мора да постои пропорционален надомест, кој ќе биде достоинствен.

Znam deka postot ti e dobronameren , megutoa neli misls deka ke ima revolt ako na site ne im se dade podednakvo...

Ovaa situacija ne treba da se politizira tuku treba da se iznajde prifatlivo resenie...
Ne e mala rabota da se zagine vo uniforma...
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Абе штовие на вас бе ??? Дали биле осигурани тие луге?? зашто се вратени во мк знае ли некој? па на крај краева за тоа биле платени бе да гинат дали од метак или пад од зграда или во хилихоптер јебига затоа зимаа по 1000 и кусур евра плата во тие странски мисии? ко0ј патриотизам какви бакрачи бе
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Абе штовие на вас бе ??? Дали биле осигурани тие луге?? зашто се вратени во мк знае ли некој? па на крај краева за тоа биле платени бе да гинат дали од метак или пад од зграда или во хилихоптер јебига затоа зимаа по 1000 и кусур евра плата во тие странски мисии? ко0ј патриотизам какви бакрачи бе

Ne e izvodlivo da ne se osigurani ili do tolku sme banana drzava?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Види сега според правилникот на АРМ секој припадник е осигуран со колективно осигурување,е сега дали покрај парите од осигурувањето,се дадени од страна на државата уште по 2000 еу или се вкупно биле дадени 2000 еу незнам но едно знам дека,во секоја друга земја , војник нема осигурување, бидејки нема таа куќа што кего осигура професјонален војник или пак ако има таму осигурувањето е огин скапо, друго не сум чул дека некоја земја исплатила штета за погинат војник, било каде во светов!!! абе се знае заштое војник даму ебам мајката, зада гинеш а не ружи да мирисаш! војник за тоа е платен,да умре !! во даден момент е сега ако дочека пензија тогаш кеси користи пензиичка колкава толкава,но сепак нигде го нема тоа државата да исплаќа парични средства поради смрт на војник, нај голема отштета што може да ја добие семејството било каде е Знаме и некоја медаља,или евентуално некоја скромна пензија ако лицето коешто загинало било со некој повисок чин или пак се приближувало кон пензијата,а тоа кој загинал како загинал чао пријатно за тоа си бил платен за тоа си зимал плата,:duel: и да умре ако треба
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Ne e izvodlivo da ne se osigurani ili do tolku sme banana drzava?

Ако беа осигурани ,немаше да има потреба од подршки ,собранија опозиции,позиции .....
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Види сега според правилникот на АРМ секој припадник е осигуран со колективно осигурување,е сега дали покрај парите од осигурувањето,се дадени од страна на државата уште по 2000 еу или се вкупно биле дадени 2000 еу незнам но едно знам дека,во секоја друга земја , војник нема осигурување, бидејки нема таа куќа што кего осигура професјонален војник или пак ако има таму осигурувањето е огин скапо, друго не сум чул дека некоја земја исплатила штета за погинат војник, било каде во светов!!! абе се знае заштое војник даму ебам мајката, зада гинеш а не ружи да мирисаш! војник за тоа е платен,да умре !! во даден момент е сега ако дочека пензија тогаш кеси користи пензиичка колкава толкава,но сепак нигде го нема тоа државата да исплаќа парични средства поради смрт на војник, нај голема отштета што може да ја добие семејството било каде е Знаме и некоја медаља,или евентуално некоја скромна пензија ако лицето коешто загинало било со некој повисок чин или пак се приближувало кон пензијата,а тоа кој загинал како загинал чао пријатно за тоа си бил платен за тоа си зимал плата,:duel: и да умреш ако треба
10iljadi evra ...
Ete gledas kako se paga na manipulacija so zborovite...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Znam deka postot ti e dobronameren , megutoa neli misls deka ke ima revolt ako na site ne im se dade podednakvo...

Ovaa situacija ne treba da se politizira tuku treba da se iznajde prifatlivo resenie...
Ne e mala rabota da se zagine vo uniforma...
Мислам, меѓутоа треба да се има некоја јавна свест, доколку и покрај трагичната судбината едното семејство поседува сопствена куќа, тогаш од моја гледна точка малце е неправедно кон некој што нема каде да живее и се делат на мала квадратура со бабата и дедото.

Или нека се изградат воени станови ко на времето и да им следуваат при евентуална несреќа.

10iljadi evra ...
Ete gledas kako se paga na manipulacija so zborovite...
:))

да...ама ама ако има десет члена семејството тоа излегува на мизерни 1000 евра по член!

:smir:

Абе Култузин, овие А1 немат крај!
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
132
Поени од реакции
9
Tesko famillite.
Kako za informacija vo Kanada e po 250000 dolari po clen ne kako nas ziva mizerija pa neka odat glavnite tie vo misii togas ne lugeto ,pa da vidam dali ke zemaat po 2000 evra SRAMOTA.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom