Мигрантите низ Македонија

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Па ако кажуваш дека ние сме криви што цело време амерот го обвинуваш... Можеле и држава да не ни дадат ако сакале :cool:

Јас ти кажувам дека ти во својата свест си проектираш дека си роб. Ти кажав колку успешни Македонци постојат.. штом можеле тие можеме и ние ако сакаме.
Турците и Ватикан на овие простори носеле разни племиња со векови, правеле преселби, па пак се збори Македонски.

Сноп гранчиња не се кршат, но затоа ако имаш памет доволно е кибрит :P
А ако се од квалитетно дрво, "столарот" ќе им најде подобра улога :D
The tree that doesent bends, breaks, but bend too far, youre already broken. :)
 
B

Bafra

Гостин
Ти поради стероиди и креатини една просто проширена реченица немаш напишано на форумов и ја на што дрога сум бил :cautious:

Кога немаш читано историја што се мешаш... Испаѓаш поглуп него што изгледаш...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
EKINOMIJATA DRUZE EKONOMIJATA
Што ќе се случи со економијата ако СДСМ внесе 3.000.000 емигранти во Македонија?
А тоа ќе го напраат ако го тргнат Зврлевски.
 
B

Bafra

Гостин
Што ќе се случи со економијата ако СДСМ внесе 3.000.000 емигранти во Македонија?
А тоа ќе го напраат ако го тргнат Зврлевски.
Па кажи му: ќе порасне економијата.
Повеќе потрошувачи, повеќе работници
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Кога немаш читано историја што се мешаш... Испаѓаш поглуп него што изгледаш...
Poleka so dijagnozite[DOUBLEPOST=1502618271][/DOUBLEPOST]
Што ќе се случи со економијата ако СДСМ внесе 3.000.000 емигранти во Македонија?
А тоа ќе го напраат ако го тргнат Зврлевски.
Izbegavas fakti
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Е како бе избегавам?
Нели е очигледно дека сакаат да го тргнат Зврлевски за да внесат 3.000.000 емигранти? Ај биди искрен и кажи си!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
кај ќе ги граделе камповите за бегалците? мене едно вмровче денеска ми кажа Демир Капија.
Зависи во кој град е моментално пропагандата на ВМРО, некни беа Битола и тука ќе имало 200.000 мигранти, после заминаа Демир Хисар, таму оставија 100.000 а во Кавадарци 150.000
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Некогаш ако забранат да се пишува за вмро(-овци), ќе се намали потребата за bandwith на форумов - за барем 75%. ;)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Затоа прилагодувај се на ситуацијата, кога веќе не си способен да ја креираш или маф ти е работата :D
Прилагодувањето е релативна работа во зависност од кој аспект ја гледаш, да се прилагодиме, ама со усул колку и до каде.

Во спротивно пак ни е маф планот.

Да не се оди од крајност во крајност.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Е како бе избегавам?
Нели е очигледно дека сакаат да го тргнат Зврлевски за да внесат 3.000.000 емигранти? Ај биди искрен и кажи си!
Sto ti znaci toa 3 milioni? Demek aj so ironija ke ja stavame vistinata vo senka? Odi izlezi negde, nedela e, konecno temperaturata padna pod 30, sigurno imas nekoj drugar da pies edno kafe nadvor od doma.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Прилагодувањето е релативна работа во зависност од кој аспект ја гледаш, да се прилагодиме, ама со усул колку и до каде.

Во спротивно пак ни е маф планот.
Да не се оди од крајност во крајност.
Проблемот е што луѓето гледаат само крајности како опции. Или „виткаш кучма и пружаш длабоко грло“, или водиш џихад војна против Пакс Американа. Се размислува исклучиво од бинарен аспект, или или, две можни опции. Црно или бело. :(

Реалноста е дека ретко што е целосно бело, или целосно црно. Повеќето работи се нијанси од сиво. Посветло сиво, или потемно сиво, и многу нијанси од сиво помеѓу.

Конкретно за Македонија и Македонците, краен екстремизам не треба да биде опција, но уште помалку крајна субмисивност. Факт е дека никој нема да те цени, ако не се цениш самиот себе си.
Има линии под кои не смее да се оди, и има идеали кон кои треба да се стремиме. И многу простор помеѓу, кој остава место за маневрирање... Под услов да имавме лидери кои имаат за цел посветла иднина за Македонците и Македонија. Такви одамна немало, барем не во пост-ју ерата. :-/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom