Мигрантите низ Македонија

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.052
Поени од реакции
7.104
Под итно засилување на војската, денеска беше каменувана,но тоа никој медиум не го пренесе. Најмногу од се што мразам, македонци што им нудат за 50 евра да ги пренесат по див премин до Гевгелија. Повторно почна да се полни градот со мигранти. Нека цркнат за тие 50 евра што си ја продават државата/поточно градот.
 
Z

zlaki

Гостин
од каде ти е инфото дека ќе се активира резервата ?

и што сакаш да кажеш за овие ГДОМ,што ќе прават ?
ако се влоши ситуацијата нормално дека ќе се активира резервата..Се работи за голема бројка на бегалци...
ГДОМ ли што ќе прават?Па за што се формираа.Граѓанско Движење за Одбрана на Македонија.Време е да се покажат на дело.Или не се вратени од одмор.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.093
Поени од реакции
3.275
ако се влоши ситуацијата нормално дека ќе се активира резервата..Се работи за голема бројка на бегалци...
ГДОМ ли што ќе прават?Па за што се формираа.Граѓанско Движење за Одбрана на Македонија.Време е да се покажат на дело.Или не се вратени од одмор.
Они се против СДСМ, изгледа кога ја правеле програмата на организацијата ги немало мигрантите.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.754
Поени од реакции
7.572
ќе се активира резервата на полицијата и АРМ...
---------------------------------------------------------------------
може ли некој да потврди што туку еден другар ми соопшти дека ГДОМ организирал спас за Македонија со повик до граѓаните..или заебанција е ова ГДОМ
Кога не бил гдом заебанција ?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
ако се влоши ситуацијата нормално дека ќе се активира резервата..Се работи за голема бројка на бегалци...
ГДОМ ли што ќе прават?Па за што се формираа.Граѓанско Движење за Одбрана на Македонија.Време е да се покажат на дело.Или не се вратени од одмор.
резервата нит има знаење,нит има сила да биде било што во ваква ситуација...со добра организација,ќе се справат со мигрантите.Патиштата се тие,и граничарите многу добро ги знаат...не може да скокаат планини...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.052
Поени од реакции
7.104
резервата нит има знаење,нит има сила да биде било што во ваква ситуација...со добра организација,ќе се справат со мигрантите.Патиштата се тие,и граничарите многу добро ги знаат...не може да скокаат планини...
Има диви премини преку село Моин, од таму доаѓаат до градот. Не може војската секаде да патролира.
 
Z

zlaki

Гостин
резервата нит има знаење,нит има сила да биде било што во ваква ситуација...со добра организација,ќе се справат со мигрантите.Патиштата се тие,и граничарите многу добро ги знаат...не може да скокаат планини...
со резервата се команда,важен е кој ќе ги командува..знаење не е потребно..доволно е да патролираат ...
 
B

Borg_Drone

Гостин
резервата нит има знаење,нит има сила да биде било што во ваква ситуација...со добра организација,ќе се справат со мигрантите.Патиштата се тие,и граничарите многу добро ги знаат...не може да скокаат планини...
Да ти се серам јас на таквата резерва што не знае да наполни калашников и да пука со него. Али не ми се верува лично мене дека се толкави дудуци, шанси нема.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Има диви премини преку село Моин, од таму доаѓаат до градот. Не може војската секаде да патролира.
може верувај,само треба организација...тоа викам,си ги знаат они местата,ама само гранична+ЕБР(која патем е ангажирана за се можно,од чување на министри,спровод на затвореници до суд,апсење криминалци,па до тоа во Куманово) не може да се справи.Но кога би се ангажирала ПЕП,Воена Полиција,пешадиските баталјони,тогаш би се блокирале сите тие патишта...државата ни е мала,и тоа е предност.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
и кој к** е со повициве за реакција на т.н. Егејци (т.е. Македонци од Егејска Македонија)? Да го пуштам дедо ми на граница да земе неколку пакистанци да ни ги донесе дома па јас да ги пренесам со кола до Германија или Англија?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Да ти се серам јас на таквата резерва што не знае да наполни калашников и да пука со него. Али не ми се верува лично мене дека се толкави дудуци, шанси нема.
не е само тоа друже.Треба координација,каде да се движи,треба да има дисциплина,да не заспие на стража...треба да знае да направи линија за да не го пројдат кордонот,треба да знае да седи мирен дури и кога го маваат со камења...

башка,резервата на МВР,ја викнаа после војната,дури пред или после кумановските случувања,на стрелање...а тоа треба константно да се прави.За АРМ да не зборам,овие што идат на воен рок пукаат по еден шаржер(30 до 40 куршуми) за 3 месеци,затоа што се нема пари,а не па за резерва да даваат...
 
Z

zlaki

Гостин
АРМ е закон.Штета што имаат помали примања од полицајците и слаб буџет.Без АРМ нема ништо.АРМ форевер:uzi:.

Еве уште еден силен...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
@zlaki друже ти нешто си ги измешал брзините, три страни по ред ГДОМ ги пушташ сега Пешевски. Не знам каква врска има ова со бегалската криза.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.052
Поени од реакции
7.104
може верувај,само треба организација...тоа викам,си ги знаат они местата,ама само гранична+ЕБР(која патем е ангажирана за се можно,од чување на министри,спровод на затвореници до суд,апсење криминалци,па до тоа во Куманово) не може да се справи.Но кога би се ангажирала ПЕП,Воена Полиција,пешадиските баталјони,тогаш би се блокирале сите тие патишта...државата ни е мала,и тоа е предност.
Нема доволно војска на меѓуграничниот простор, потребно е и од таму да се засили за да не се судрат повторно и да падне крв, во меѓувреме да се донесе друга екипа да патролира по селата близу границата. Ако дел од војската се распредели на друг дел,нема да ме чуди мигрантите присилно да навлезат на наша територија. Не може 50 војници да се справат со 5000 мигранти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom