Ме касна куче, а докторите ме пратија да го уловам...

Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Не смеат да даваат никакви вакцини додека кучето не биде пронајдено за да се провери дали има беснило. Инаку се јавив на ветеринар и тој ми рече дека тоа не се вакцини туку серуми кои чинат 100 евра за една и терапијата трае 1 месец и е многу болна проследена со температура, треска повраќање..и со тоа се интервенира само кога веќе ќе имас беснило
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 23:51 ---

Не може симптоми се појавуваат после 48 часа
Од вакцината нема ништо да ти биде - Јас примив пред 3 години и немав никакви проблеми. Поарно стави антитетанус и антирабиес - отколку да се чека да се испита дали кучето било бесно или не.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Денес уште рано утро имав повикано лекар-ветеринар,и го пронајдовме кучето
што ме касна-ЗА ГОЛЕМА СРЕЌА,таму некаде на истото место,инаку во 10 часот
требаше да се јавам на инфективно и да почнам со вакцините,овака лесно поминав
само ја однесов потврдата и готово.Интересно што таму имаше уште неколку лица но на мене кучето не ми дозволуваше ни да излезам од кола,на кого ли само му личам.
Како не ми текна и ова да го снимам.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Денес уште рано утро имав повикано лекар-ветеринар,и го пронајдовме кучето
што ме касна-ЗА ГОЛЕМА СРЕЌА,таму некаде на истото место,инаку во 10 часот
требаше да се јавам на инфективно и да почнам со вакцините,овака лесно поминав
само ја однесов потврдата и готово.Интересно што таму имаше уште неколку лица но на мене кучето не ми дозволуваше ни да излезам од кола,на кого ли само му личам.
Како не ми текна и ова да го снимам.
Значи да заклучиме, праксата им е ако го донесеш кучето и нема беснило, да не ти даваат серум против беснило, а инаку планирале да ти даваат?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Значи да заклучиме, праксата им е ако го донесеш кучето и нема беснило, да не ти даваат серум против беснило, а инаку планирале да ти даваат?
Да ако не однесев потврда од ветеринар (која и си ја платив) ЌЕ МОРАШЕ
да почнам со таа долга терапија со некој си вакцини против „Беснило“.
И потврдата секако ја проверува тамошен лекар и ја потврдува за вистинита.
А ако не однесев потврда и не почнев пак со терапијата,тогаш ќе те гонат,
не те остават на мира (таму си запишан)а може и казна да платиш.
Јасно ако се утврдеше или посомневаше лекарот во беснило кај кучето,тоа ќе беше и фатено и испитувано и уништено.
Овака поминав со еден и уште два накнадно Тетануси.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Да ако не однесев потврда од ветеринар (која и си ја платив) ЌЕ МОРАШЕ
да почнам со таа долга терапија со некој си вакцини против „Беснило“.
И потврдата секако ја проверува тамошен лекар и ја потврдува за вистинита.
А ако не однесев потврда и не почнев пак со терапијата,тогаш ќе те гонат,
не те остават на мира (таму си запишан)а може и казна да платиш.
Јасно ако се утврдеше или посомневаше лекарот во беснило кај кучето,тоа ќе беше и фатено и испитувано и уништено.
Овака поминав со еден и уште два накнадно Тетануси.
Ах бе Анчо...единствен начин да потврдиш сигурно дека животното има или нема беснило е да се убие и да се тестира неговиот мозок, секој друг начин не е 100% сигурен.
Најдобро е кога мислиш дека си изложен на беснило да одиш и да ја примиш вакцината, дури и да се најде во овој случај кучето, подобро е да кажеш дека не си го нашол и да ја примиш вакцината, меѓудругото во наредните години ќе бидеш на раат и имун.
Единствена причина поради која не ја започнуваат терапијата е затоа што е многу скапа, државата ја кошта над илјада евра (пациентот кој е осигуран ништо не го кошта) а секогаш ги лажат луѓето дека е тешка и опасна по нивното здравје.
--- надополнето: 27 мај 2013 во 22:07 ---
Rabies can only be diagnosed by post-mortem examination of brain tissue.

Modern methods can identify the presence of rabies virus in the brain of a rabid animal that dies or is euthanized during — or up to several days before the onset of — the clinical signs of the disease.¹
Since the brain tissue is infected before the saliva glands, a negative result of brain examination by acceptable methods ensures that the bite of the animal could not have caused an exposure to rabies.
Reliable results can usually be reported on the day of receipt of the specimen.¹

Not all biting animals need to be killed and tested.
A pet dog, cat, horse or ferret that has bitten a person but is not demonstrating signs of rabies infection can be confined and observed daily for 10 days. (проблемот е што ти за тоа време можеш да ја развиеш болеста, вакцината треба да се прими за 48 часа)
However, if the animal dies or signs of rabies develop during the observation period, it must be immediately euthanized and examined.
Wild animals should be killed and tested immediately.

The only sure way to diagnose the disease is through post-mortem necropsy of the brain.
http://imrab.us.merial.com/rabies/diagnosis.shtml
--- надополнето: 27 мај 2013 во 22:16 ---
Еве колку кошта:
For Humans:

Typical rabies vaccine cost with insurance and without insurance

This is the cost for treatment after being in contact with rabies. The rabies vaccine cost is very high and will fluctuate depending on your location. Your treatment is going to involve getting a series of shots, which means multiple trips to the clinic. If you have been bitten by a rabid animal, you will first get a dose of HRIG, human rabies immunoglobulin. This single shot alone is very expensive and will make up the largest portion of the total cost. The human rabies immunoglobulin could cost as high as a few thousand dollars in itself. After this initial dose, you will be getting four additional doses within a 28 day span: day three, day seven, day fourteen, and day twenty-one. Your fees are going to include a consultation visit for the disease if bitten, cost of the actual vaccinations, and cost to administer the shots.
For the most part, it’s impossible to give an exact cost of the series because each hospital is going to charge differently and if insurance is involved, they will limit their cost differently as well for those bitten. For instance, one insurance company may pay up to $2,500 while another may stop at $2,000. The cost of the shots are also based on the body weight of the patient, so the larger the patient, the higher the cost. Usually, the rabies vaccine cost for the HRIG and the shot series is between $2,000 and $7,000 per person. If you swing through ER, you will also be paying more for the emergency cost which can put your cost around $6,000 for a single HRIG shot.
http://www.rabiesvaccinecost.com/
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
@ LetMeSea
сега мене и другите „апнати“не стави во мисла
ако ме нема наесен овдека значи сум ја утнал работава-но да си чукнам во дрво.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
@ LetMeSea
сега мене и другите „апнати“не стави во мисла
ако ме нема наесен овдека значи сум ја утнал работава-но да си чукнам во дрво.
Беснилото во Македонија е многу ретко, шансите да заболиш се многу мали но секогаш кога ќе се најде човек во таква ситуација најсигурна опција му е да си прими вакцина затоа што влогот е голем, доколку се развие болеста после нема спас, настапува сигурна смрт!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom