Месојади (Carnivore Diet)

Член од
27 декември 2020
Мислења
74
Поени од реакции
210
Видов дека има тема за вегани и вегетаријанци, а ваква не најдов.

Дали има некој што го следи овој начин на исхрана?
Јас веќе со години го следам: претежно исхрана од животинско потекло (скоро секакво месо, млечни производи особено полномасни, риба и морски производи, јајца)
Растителните продукти ми се ограничени само на некои видови зеленчук, само за внесот на витамин Ц.
Начинов на исхрана е познат и под името Carnivore Diet.

Овде може да споделуваме рецепти и искуства.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Да јас сум Carnivore веќе скоро 3 год сум на оваа диета и сум презадоволен. исхраната ми се состои од 90% Месо најмногу преферирам да јадам Црвено Месо ( Телешко, бифтек, јунешко) и Риби потоа јадам јајца најчесто кога сум на пат и кога немам пристап до месо итн. Не јадам Шеќери, благо и тесто тие ми се строго не, бидејќи секој ден вежбам а исхраната ми е ниско калорична јадам по малце Бадеми и Лешници со Млеко. Имам многу добри резултати, почнувајќи од зголемена мускулна маса и намалена килажа до подобар сон и зголемена јасност и концентрација во мислењето. Веќе немам никаква подуеност и инфламација во стомакот и немам пад на енергија во средината на денот како порано.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Да јас сум Carnivore веќе скоро 3 год сум на оваа диета и сум презадоволен. исхраната ми се состои од 90% Месо најмногу преферирам да јадам Црвено Месо ( Телешко, бифтек, јунешко) и Риби потоа јадам јајца најчесто кога сум на пат и кога немам пристап до месо итн. Не јадам Шеќери, благо и тесто тие ми се строго не, бидејќи секој ден вежбам а исхраната ми е ниско калорична јадам по малце Бадеми и Лешници со Млеко. Имам многу добри резултати, почнувајќи од зголемена мускулна маса и намалена килажа до подобар сон и зголемена јасност и концентрација во мислењето. Веќе немам никаква подуеност и инфламација во стомакот и немам пад на енергија во средината на денот како порано.
Кажи дека си на протеинска исхрана..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Искуства за неколку години кај Жан Митрев :icon_lol:

П.С. Заебанција е не се фрлајте одма.
Да јас сум Carnivore веќе скоро 3 год сум на оваа диета и сум презадоволен. исхраната ми се состои од 90% Месо најмногу преферирам да јадам Црвено Месо ( Телешко, бифтек, јунешко) и Риби потоа јадам јајца најчесто кога сум на пат и кога немам пристап до месо итн. Не јадам Шеќери, благо и тесто тие ми се строго не, бидејќи секој ден вежбам а исхраната ми е ниско калорична јадам по малце Бадеми и Лешници со Млеко. Имам многу добри резултати, почнувајќи од зголемена мускулна маса и намалена килажа до подобар сон и зголемена јасност и концентрација во мислењето. Веќе немам никаква подуеност и инфламација во стомакот и немам пад на енергија во средината на денот како порано.
Gratz за маскирање на симптомите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Искуства за неколку години кај Жан Митрев :icon_lol:

П.С. Заебанција е не се фрлајте одма.


Gratz за маскирање на симптомите.
Само диво оригано и нема симптоми. А може и малце куркума и босилек да наросиш у мевцето.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Искуства за неколку години кај Жан Митрев :icon_lol:

П.С. Заебанција е не се фрлајте одма.


Gratz за маскирање на симптомите.
Милиони години сме живееле како Hunters-gatherer и примарен извор на храна ни било од месо. Модерната храна полна со ниско-квалитетна и нутриционо сиромашна храна ја креира оваа епидемија на дебело и болно население, нашите предци како ловци биле едни од најздравите што постоеле во човековата историја. hunter-gatherers
Автоматски споено мислење:

Кажи дека си на протеинска исхрана..
Ова е повеќе високо мрсна исхрана од животинско потекло каде јадам минимум по 1кг месо на ден.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Милиони години сме живееле како Hunters-gatherer и примарен извор на храна ни било од месо. Модерната храна полна со ниско-квалитетна и нутриционо сиромашна храна ја креира оваа епидемија на дебело и болно население, нашите предци како ловци биле едни од најздравите што постоеле во човековата историја. hunter-gatherers
Автоматски споено мислење:


Ова е повеќе високо мрсна исхрана од животинско потекло каде јадам минимум по 1кг месо на ден.
Ирелевантни податоци. Заситени масти, холестерол, ендотоксини, хеме железо, недостаток на растителни влакна, калиум, магнезиум, антиоксиданти......рецепт за катастрофа long term.

Не е битно што сме јаделе него каков ефект има на тебе.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Ирелевантни податоци. Заситени масти, холестерол, ендотоксини, хеме железо, недостаток на растителни влакна, калиум, магнезиум, антиоксиданти......рецепт за катастрофа long term.

Не е битно што сме јаделе него каков ефект има на тебе.
Ако човековата еволуција и како сме живееле милиони години се ирелевантни за тебе, тогаш продолжи да ги читаш книгите и веган теоријата нема што да ти кажам.
 
C

CoolIris

Гостин
Ирелевантни податоци. Заситени масти, холестерол, ендотоксини, хеме железо, недостаток на растителни влакна, калиум, магнезиум, антиоксиданти......рецепт за катастрофа long term.
Умерено количество месо (што секако не е 1кг месо дневно) е неопходно за здрава и балансирана исхрана. Месото содржи корисни хранливи состојки, како на пример протеини, железо, цинк, витамин Б12, омега три масни киселини кои имаат важна улога во здравјето на срцето и целиот кардиоваскуларен систем воопшто.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ако човековата еволуција и како сме живееле милиони години се ирелевантни за тебе, тогаш продолжи да ги читаш книгите и веган теоријата нема што да ти кажам.
Повели, чекам метанализа со негативни исходи од омнивор диета - храна претежно базирана на растителна храна, како медитеранска, whole food plant based, dash, или која и да е, кога ќе цитираш таква, тогаш ќе дискутираме, вака си само уште еден кој се служи со логички грешки наречени appeal to nature.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
@Psyside Неможам да постирам слика нешо серверов не дава. Што викаш да постираме двајцата слика нашата физика па да видиме кој е во правo, на форум секој знае најдобро.
@CoolIris Ќе видиш 1кг месо на ден што ти прави :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Повели, чекам метанализа со негативни исходи од омнивор диета - храна претежно базирана на растителна храна, како медитеранска, whole food plant based, dash, или која и да е, кога ќе цитираш таква, тогаш ќе дискутираме, вака си само уште еден кој се служи со логички грешки наречени appeal to nature.
во твоите симулации на 100% од покушаите карниворската диета резултира со смрт, мешаната диета исто со смрт, само веганската е онаа правата изворна каде што конзуматорот преживува
 
C

CoolIris

Гостин
@CoolIris Ќе видиш 1кг месо на ден што ти прави :)
Вистината за т.н. палеоисхрана на која се повикуваш е некаде на средина. Не е дека современиот начин на исхрана не се заснова на трансмасти, висока количина на шеќери, неколкукратно обработување на храна итн (што секако влијае и на појава на дијабет, висок холестерол, атеросклероза итн итн). Но, од друга страна животниот век на нашите предци бил значително пократок, а и не постоел некој кој би можел да ги идентификува современите болести. Инаку се исхранувале претежно со тоа што го ловеле: месо, риба, овошје, зеленчук, семки и јатки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom