Медицински сестри од Македонија како до работа во Австралија?

Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Веќе подолго време разгледувам опција за иселување во Австралија и моментално таму се барани медицински сестри како една од професиите на SOL листата. Значи зборувам за медицински сестри со високо образование ( 3 годишна висока школа ). Меѓутоа бараат IELDS положен тест со 7 academic, 5 годишно раб. исуство како медицинска сестра...сето ова не ми претставува проблем, но... Бараат 3 месеци (најмалку) платено работно искуство во една од земјите на ЕУ, за да би бил кандидатот погоден за миграција. Би сакала да прашам дали овде има некоја медицинска сестра што успеала со нашите дипломи и без работно искуство во ЕУ да обезбеди resident viza? Секаква информација и било какво искуство би ми било добредојдено. ;)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.922
Поени од реакции
1.445
Абе вработи си се во Јавно Здравство, фати си врата нишај си ја, што ќе се мачиш... Кур те боли, работел не работел, етички неетички, буџетот ќе го јадеш секој месец, златна Македонија.

Не прашувај, поради такви сум во црно.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Абе вработи си се во Јавно Здравство, фати си врата нишај си ја, што ќе се мачиш... Кур те боли, работел не работел, етички неетички, буџетот ќе го јадеш секој месец, златна Македонија.

Не прашувај, поради такви сум во црно.
За жал, нашето јавно здравство е во тотален хаос ! Не можам да поднесам лекувања од типот "пушти го преку ред, роднина ми е, дрн дрн дрннн. Се што можам ќе направам само да си фатам магла од оваа наша државичка. Не сум од тој тип клати врата - зимај плата, а очигледно кај нас само таквите просперираат.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
За жал, нашето јавно здравство е во тотален хаос ! Не можам да поднесам лекувања од типот "пушти го преку ред, роднина ми е, дрн дрн дрннн. Се што можам ќе направам само да си фатам магла од оваа наша државичка. Не сум од тој тип клати врата - зимај плата, а очигледно кај нас само таквите просперираат.
Само нашето ? Иди види какво е здравството во Норвешка (ужас), малта, Италија
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.051
Поени од реакции
8.271
За жал, нашето јавно здравство е во тотален хаос ! -.
da znaese kakvo e javnoto zdravstvo Vo Australia, nemase ni da ja otvoris temava.Menu mi izgleda sekade javnoto zdravstvo e haos.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Значи, прашањето беше : КАКО МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ ОД МАКЕДОНИЈА МОЖАТ ДА РАБОТАТ ВО АВСТРАЛИЈА, а не дали нашето јавно здравство е ок или не ... Доколку може некој да ми одговори на прашањето поврзано со темата му благодарам, многу настрана отидовме од темава :confused:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.051
Поени од реакции
8.271
Значи, прашањето беше : КАКО МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ ОД МАКЕДОНИЈА МОЖАТ ДА РАБОТАТ ВО АВСТРАЛИЈА, а не дали нашето јавно здравство е ок или не ... Доколку може некој да ми одговори на прашањето поврзано со темата му благодарам, многу настрана отидовме од темава :confused:
нема потреба да се извинуваш, ти самата ја насочи дискусијата во тој правец, инаку на темата, според моите скромни познавања, мислам дека ке треба да дополагаш некој испити. Познавав една докторка која што мораше да се дошколува за да почне да работи како доктор. Не сум баш сигурен како е со сестрите ама не мислам дека ке ти признаат све за да можеш директно да почниш да работиш со МК квалификација.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
нема потреба да се извинуваш, ти самата ја насочи дискусијата во тој правец, инаку на темата, според моите скромни познавања, мислам дека ке треба да дополагаш некој испити. Познавав една докторка која што мораше да се дошколува за да почне да работи како доктор. Не сум баш сигурен како е со сестрите ама не мислам дека ке ти признаат све за да можеш директно да почниш да работиш со МК квалификација.
Доколку е така ок е, јас си мислев дека воопшто не може да се отиде таму со македонска диплома за медицинска сестра,но 10 % да ми признаат од дипломата доволно ми е, колку е потребно таму ќе се дошколувам, а во меѓувреме би работела било што во АУ. Секако ќе биде тешко на почетокот, но со тек на време и упорност се постигнува се.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Доколку е така ок е, јас си мислев дека воопшто не може да се отиде таму со македонска диплома за медицинска сестра,но 10 % да ми признаат од дипломата доволно ми е, колку е потребно таму ќе се дошколувам, а во меѓувреме би работела било што во АУ. Секако ќе биде тешко на почетокот, но со тек на време и упорност се постигнува се.
Poeftino ti e da otpocetok zapises fakultet.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.051
Поени од реакции
8.271
Доколку е така ок е, јас си мислев дека воопшто не може да се отиде таму со македонска диплома за медицинска сестра,но 10 % да ми признаат од дипломата доволно ми е, колку е потребно таму ќе се дошколувам, а во меѓувреме би работела било што во АУ. Секако ќе биде тешко на почетокот, но со тек на време и упорност се постигнува се.
за одење во АУС со МК диплома мислам не би требало да е проблем, само како што спомнав и претходно ке треба да се дозавршат некој работи. Ако АУС е слаба со нешто тоа со медицински персонал, жива катасрофа им е здравството, само какви доктори има тоа е едно чудо,за глава да се фатиш, од каде се само донесени.... Инаку колку е потребно да се дошколуваш, не знам точно и што треба да напавиш али финансиски е скапо,посебно ако не живееш кај роднини или пријатели да неплаќаш сметки, кирии .... е навистина заебано.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
за одење во АУС со МК диплома мислам не би требало да е проблем, само како што спомнав и претходно ке треба да се дозавршат некој работи. Ако АУС е слаба со нешто тоа со медицински персонал, жива катасрофа им е здравството, само какви доктори има тоа е едно чудо,за глава да се фатиш, од каде се само донесени.... Инаку колку е потребно да се дошколуваш, не знам точно и што треба да напавиш али финансиски е скапо,посебно ако не живееш кај роднини или пријатели да неплаќаш сметки, кирии .... е навистина заебано.
Доколку успеам да дибијам виза ќе живеам за почеток кај роднини, поточно тие ќе ми бидат гаранција (family sponsor), секако и сопругот ќе работи таму, нормално. Имаме пријател Маедонец со свој рестрант што ќе го вработи веднаш... Да не одолговлекувам се е тоа ок, но единствено што ме загрижува е ова :
The applicant must provide documentary evidence that their qualifications and/or experience meet the accepted educational standard for nursing and midwifery in Australia 2. ANMAC accepts education programs leading to registration from the following countries as similar to the Australian standard: i. Nursing: UK, Ireland, Canada, USA, Singapore, Hong Kong, European Union (EU) member nations where nursing education meets the EU Directive 2005/36/EC ii. Midwifery: UK, Ireland, EU member nations where midwifery education meets the EU Directive 2005/36/EC 3. If initial qualification is gained elsewhere an applicant may still be found suitable for migration if able to provide evidence of registration and 3 months (full time equivalent) paid work experience in one of the following countries: i. Nursing: UK, Ireland, USA, Canada ii. Midwifery: UK, Ireland :confused::([DOUBLEPOST=1440958854][/DOUBLEPOST]
Доколку успеам да дибијам виза ќе живеам за почеток кај роднини, поточно тие ќе ми бидат гаранција (family sponsor), секако и сопругот ќе работи таму, нормално. Имаме пријател Маедонец со свој рестрант што ќе го вработи веднаш... Да не одолговлеувам се е тоа ок, но единствено што ме секираше е ова :
The applicant must provide documentary evidence that their qualifications and/or experience meet the accepted educational standard for nursing and midwifery in Australia 2. ANMAC accepts education programs leading to registration from the following countries as similar to the Australian standard: i. Nursing: UK, Ireland, Canada, USA, Singapore, Hong Kong, European Union (EU) member nations where nursing education meets the EU Directive 2005/36/EC ii. Midwifery: UK, Ireland, EU member nations where midwifery education meets the EU Directive 2005/36/EC 3. If initial qualification is gained elsewhere an applicant may still be found suitable for migration if able to provide evidence of registration and 3 months (full time equivalent) paid work experience in one of the following countries: i. Nursing: UK, Ireland, USA, Canada ii. Midwifery: UK, Ireland :confused::(
Ова беше критериумот , а следново е како се исполнува тој критериум
• For a registered nurse or midwife the evidence provided by the applicant demonstrates that their educational preparation meets the current ANMAC accreditation standards for nursing and/or midwifery – University based Bachelor degree or equivalent with a minimum length equivalent to six full time semesters • Post graduate midwifery courses must be of at least 12 months duration • Documentary evidence to include original or certified copies of a – Graduation certificate – Transcript or syllabus of theoretical and practical content of the course • Evidence of recent work experience must be in the form of employment statements and professional references
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom