Машки хормони

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Turk, 8 јануари 2019.

 1. Turk

  Turk

  Член од:
  16 август 2015
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Пред месец дена правев хормонски тест и резултатите покажаа дека хормоните FSH i LH ( секс хормони,хормони за плодност ) ми се покачени. Највероватно проблемот не е во хипофизата туку доле и поради тоа морам да одам на ехо доле.Покрај тоа што овие 2 хормони се одговорни за плодноста на мажите,прочитав дека се одговорни за дебелината на гласот и брадата и затоа ова ме буни бидејќи тестостеронот ми е 24,72 (а границата е 5,2 - 22,9 ) очигледно е зголомен , а нели тестостеронот е одговорен за машкоста ( брадата , гласот ) ? Дали овие 2 хормони се поврзани со брадата,гласот и улогата на тестостеронот? Би сакал да ми дадат мислење лица од машкиот пол односно кои веќе имале вакво искуство и кои биле на ехо да ми кажат на кој начин се одвива ехото.
   
 2. Coca Cola

  Coca Cola Смени тајтл

  Член од:
  4 јануари 2009
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  60
  nisto ne objasni.

  -za sho otide na lekar da ispituvas hormoni?
  - sho ne ti biva, glasot, bradata, ili ne mozes deca da imas?
  - kolku godini si?
  - masko li si?
   
 3. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.837
  Допаѓања:
  159.891
  Другар и превисоки и прениски вредности на FSH можат да направат проблем и кај машко и кај женско.

  Батали ти брада, глас, такви глупости, плодноста е најважна. Како што те прашаа над мене, машко ли си и ако си, дали имаш проблем со плодноста, дали си направил спермограм?
   
 4. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  37
  Хм, тестостерон те прави машко, растење на брада, мускулатура, широки раменици, се што те прави машко, да и те тера да правиш деца :)
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.837
  Допаѓања:
  159.891
  Хм и тие со три влакна брада и поженски глас имаат деца. Најмал проблем се првиве две.
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.506
  Допаѓања:
  32.002
  Кога некој ќе пише дека има големо количество на тестостерон веднаш се мисли дека треба да е некој маж кој физички е добро граден, има мускули и густа брада.
  Јас сум веднаш до граница со 20 и имам помалку влакна и од женско, немам некој дебел машки глас и некој ако суди по тоа ќе рече дека имам и еректилна дисфункција.


  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 7. Macedon1um

  Macedon1um

  Член од:
  4 октомври 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  277
  Чекајте бе луѓе, како што знам референтни вредности се од 300 до 1000 ng/dl (3-10.6 некаде) или според повеќето што кажуваат идеалниата вредност од 650 до 750

  Да не ти е 200 а не 2000 ? Некако не ми е логично да имаш помалку влакна од женско а 20 ака 2000 да ти е..
   
 8. Turk

  Turk

  Член од:
  16 август 2015
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Машко сум и имам 22 години. Брадата и гласот ги дадов како за пример бидејќи мене тоа ме буни што го прочитав на нет за нив , а е поврзано со овие 2 хормони ( и тестостеронот ). Како не кажав ништо ? Пишав дека правев хормонско испитување и хормоните за плодност ми се над дозволената граница .
  --- Споено дупло мислење, 8 јануари 2019 ---
  Брадата и гласот ги дадов за пример , дефинитивно плодноста е најбитна . Да машко сум , не не сум направил таков тест се уште не ми рекле ништо . Ваљда чекаат да направам ехо
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.506
  Допаѓања:
  32.002
  Затоа и пишав дека секогаш не ја дава вистинската слика за некој со висок тестостерон.
  Имам испитувано неколку пати откако почна да ми опаѓа косата и е околу граница. Ама ништо од таа густа брада која расте брзо, дебел глас и проблем со влакна по телото.
  Барем немам многу работи за средување.
  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 10. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  37
  Ок, можда не ги разбирам работиве, но без тестостерон нема ни алат да ти порасне.
  Затоа се дешава да има хормонално пореметување, па и женски и машки хормони во исто време, па добиваш човек нежен како жена со гради, но со алат меѓу нозете. Јас, тоа го викам "природата згрешила"
   
 11. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.974
  Допаѓања:
  9.028
  има разлика меѓу DHT и тестостерон, dht игра улога дали имаш влакна или дали ќе ти падне косата а не тестостеронот
   
 12. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.506
  Допаѓања:
  32.002
  Од каде тоа дека ако некој маж ако изгледа нежно има и гинекомастија и измешани женски хормони? За гинекомастија причина е и низок тестостерон.
  Еве јас немам и имам мускули.

  Генетиката има улога за ќелавост и според тоа се одредува колку ќе се лачи дихидротестостерон. Поголем дихидротестостерон како кај мене доведува до опаѓање на коса, ама не проблем со влакна.
  Затоа пишав дека тестостеронот не ја дава вистинската слика за тоа како треба да изгледа еден маж. Изгледа ти некој со висок го замислуваш како Џејсон Стејтам, а се друго е природата згрешила.
   
 13. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  37
  Не ме разбра добро, без тестостерон нема да бидеш машко воопшто, т.е. нема да имаш алат меѓу нозете. А примерот беше кога има хормонално, пореметување.

  Ок. Извинете, сигурно има луѓе што разбираат подобро од мене за оваа наука.
   
 14. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.506
  Допаѓања:
  32.002
  А што ќе имаш?

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.837
  Допаѓања:
  159.891
  И со премногу тестостерон ќе ти пораснат градите, ќе се намали бројот на сперматозоидите и ќе ти се намалат тестисите. Погрешна слика имате 90% од мажите за тестостеронот, мислите со вишок тестостерон било кој маж како Hulk ќе стане без никакви последици. Затоа му кажав на дечкото да не се секира за секундарни проблеми како брада и глас.
   
  На stratUs, NekojBatka и Macedon1um им се допаѓа ова.

Сподели преку: