Машки хормони

Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Пред месец дена правев хормонски тест и резултатите покажаа дека хормоните FSH i LH ( секс хормони,хормони за плодност ) ми се покачени. Највероватно проблемот не е во хипофизата туку доле и поради тоа морам да одам на ехо доле.Покрај тоа што овие 2 хормони се одговорни за плодноста на мажите,прочитав дека се одговорни за дебелината на гласот и брадата и затоа ова ме буни бидејќи тестостеронот ми е 24,72 (а границата е 5,2 - 22,9 ) очигледно е зголомен , а нели тестостеронот е одговорен за машкоста ( брадата , гласот ) ? Дали овие 2 хормони се поврзани со брадата,гласот и улогата на тестостеронот? Би сакал да ми дадат мислење лица од машкиот пол односно кои веќе имале вакво искуство и кои биле на ехо да ми кажат на кој начин се одвива ехото.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
882
Поени од реакции
1.404
nisto ne objasni.

-za sho otide na lekar da ispituvas hormoni?
- sho ne ti biva, glasot, bradata, ili ne mozes deca da imas?
- kolku godini si?
- masko li si?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Другар и превисоки и прениски вредности на FSH можат да направат проблем и кај машко и кај женско.

Батали ти брада, глас, такви глупости, плодноста е најважна. Како што те прашаа над мене, машко ли си и ако си, дали имаш проблем со плодноста, дали си направил спермограм?
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Хм, тестостерон те прави машко, растење на брада, мускулатура, широки раменици, се што те прави машко, да и те тера да правиш деца :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Хм, тестостерон те прави машко, растење на брада, мускулатура, широки раменици, се што те прави машко, да и те тера да правиш деца :)
Хм и тие со три влакна брада и поженски глас имаат деца. Најмал проблем се првиве две.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Хм, тестостерон те прави машко, растење на брада, мускулатура, широки раменици, се што те прави машко, да и те тера да правиш деца :)
Кога некој ќе пише дека има големо количество на тестостерон веднаш се мисли дека треба да е некој маж кој физички е добро граден, има мускули и густа брада.
Јас сум веднаш до граница со 20 и имам помалку влакна и од женско, немам некој дебел машки глас и некој ако суди по тоа ќе рече дека имам и еректилна дисфункција.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Чекајте бе луѓе, како што знам референтни вредности се од 300 до 1000 ng/dl (3-10.6 некаде) или според повеќето што кажуваат идеалниата вредност од 650 до 750

Кога некој ќе пише дека има големо количество на тестостерон веднаш се мисли дека треба да е некој маж кој физички е добро граден, има мускули и густа брада.
Јас сум веднаш до граница со 20 и имам помалку влакна и од женско, немам некој дебел машки глас и некој ако суди по тоа ќе рече дека имам и еректилна дисфункција.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Да не ти е 200 а не 2000 ? Некако не ми е логично да имаш помалку влакна од женско а 20 ака 2000 да ти е..
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
nisto ne objasni.

-za sho otide na lekar da ispituvas hormoni?
- sho ne ti biva, glasot, bradata, ili ne mozes deca da imas?
- kolku godini si?
- masko li si?
Машко сум и имам 22 години. Брадата и гласот ги дадов како за пример бидејќи мене тоа ме буни што го прочитав на нет за нив , а е поврзано со овие 2 хормони ( и тестостеронот ). Како не кажав ништо ? Пишав дека правев хормонско испитување и хормоните за плодност ми се над дозволената граница .[DOUBLEPOST=1546980015][/DOUBLEPOST]
Другар и превисоки и прениски вредности на FSH можат да направат проблем и кај машко и кај женско.

Батали ти брада, глас, такви глупости, плодноста е најважна. Како што те прашаа над мене, машко ли си и ако си, дали имаш проблем со плодноста, дали си направил спермограм?
Брадата и гласот ги дадов за пример , дефинитивно плодноста е најбитна . Да машко сум , не не сум направил таков тест се уште не ми рекле ништо . Ваљда чекаат да направам ехо
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Чекајте бе луѓе, како што знам референтни вредности се од 300 до 1000 ng/dl (3-10.6 некаде) или според повеќето што кажуваат идеалниата вредност од 650 до 750



Да не ти е 200 а не 2000 ? Некако не ми е логично да имаш помалку влакна од женско а 20 ака 2000 да ти е..
Затоа и пишав дека секогаш не ја дава вистинската слика за некој со висок тестостерон.
Имам испитувано неколку пати откако почна да ми опаѓа косата и е околу граница. Ама ништо од таа густа брада која расте брзо, дебел глас и проблем со влакна по телото.
Барем немам многу работи за средување.




Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Кога некој ќе пише дека има големо количество на тестостерон веднаш се мисли дека треба да е некој маж кој физички е добро граден, има мускули и густа брада.
Јас сум веднаш до граница со 20 и имам помалку влакна и од женско, немам некој дебел машки глас и некој ако суди по тоа ќе рече дека имам и еректилна дисфункција.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Ок, можда не ги разбирам работиве, но без тестостерон нема ни алат да ти порасне.
Затоа се дешава да има хормонално пореметување, па и женски и машки хормони во исто време, па добиваш човек нежен како жена со гради, но со алат меѓу нозете. Јас, тоа го викам "природата згрешила"
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Ок, можда не ги разбирам работиве, но без тестостерон нема ни алат да ти порасне.
Затоа се дешава да има хормонално пореметување, па и женски и машки хормони во исто време, па добиваш човек нежен како жена со гради, но со алат меѓу нозете. Јас, тоа го викам "природата згрешила"
има разлика меѓу DHT и тестостерон, dht игра улога дали имаш влакна или дали ќе ти падне косата а не тестостеронот
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ок, можда не ги разбирам работиве, но без тестостерон нема ни алат да ти порасне.
Затоа се дешава да има хормонално пореметување, па и женски и машки хормони во исто време, па добиваш човек нежен како жена со гради, но со алат меѓу нозете. Јас, тоа го викам "природата згрешила"
Од каде тоа дека ако некој маж ако изгледа нежно има и гинекомастија и измешани женски хормони? За гинекомастија причина е и низок тестостерон.
Еве јас немам и имам мускули.

Генетиката има улога за ќелавост и според тоа се одредува колку ќе се лачи дихидротестостерон. Поголем дихидротестостерон како кај мене доведува до опаѓање на коса, ама не проблем со влакна.
Затоа пишав дека тестостеронот не ја дава вистинската слика за тоа како треба да изгледа еден маж. Изгледа ти некој со висок го замислуваш како Џејсон Стејтам, а се друго е природата згрешила.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Од каде тоа дека ако некој маж ако изгледа нежно има и гинекомастија и измешани женски хормони? За гинекомастија причина е и низок тестостерон.
Еве јас немам и имам мускули.

Генетиката има улога за ќелавост и според тоа се одредува колку ќе се лачи дихидротестостерон. Поголем дихидротестостерон како кај мене доведува до опаѓање на коса, ама не проблем со влакна.
Затоа пишав дека тестостеронот не ја дава вистинската слика за тоа како треба да изгледа еден маж. Изгледа ти некој со висок го замислуваш како Џејсон Стејтам, а се друго е природата згрешила.
Не ме разбра добро, без тестостерон нема да бидеш машко воопшто, т.е. нема да имаш алат меѓу нозете. А примерот беше кога има хормонално, пореметување.

Ок. Извинете, сигурно има луѓе што разбираат подобро од мене за оваа наука.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не ме разбра добро, без тестостерон нема да бидеш машко воопшто, т.е. нема да имаш алат меѓу нозете. А примерот беше кога има хормонално, пореметување.

Ок. Извинете, сигурно има луѓе што разбираат подобро од мене за оваа наука.
А што ќе имаш?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ок, можда не ги разбирам работиве, но без тестостерон нема ни алат да ти порасне.
Затоа се дешава да има хормонално пореметување, па и женски и машки хормони во исто време, па добиваш човек нежен како жена со гради, но со алат меѓу нозете. Јас, тоа го викам "природата згрешила"
И со премногу тестостерон ќе ти пораснат градите, ќе се намали бројот на сперматозоидите и ќе ти се намалат тестисите. Погрешна слика имате 90% од мажите за тестостеронот, мислите со вишок тестостерон било кој маж како Hulk ќе стане без никакви последици. Затоа му кажав на дечкото да не се секира за секундарни проблеми како брада и глас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom