Мачки (општи дискусии)

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
jas vcera vo pet sop mu kupiv nekoja treva za maci sto ne izleguvaat nadvor, zrnca vo nekoja cinija, samo im stavas voda i oni si narasnuvaat vo treva, i demek mackite ja pasat i taka si lecat stomacni tezini. 1,70eu ja plativ, valjda kje saka da ja pase, posto mi gi jade cvekjinjata na tarasa.
И мојата ги јаде цвеќињата ама таа трева не ја ни погледна последен пат кога ја купив. Ветеринарот ми кажа по малку јогурт да пробам да и давам и го подобрувало варењето на храната и повторно да пробам со трева. А за чистење од паразити си ја носам редовно и си прима апче.
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
5
Здраво, се приклучив на форумот за да ве прашам вас што чувате дома мачиња. Моето е тримесечно, го земав пред скоро еден месец од човек кој што ги чува мајка и и татко и. Јаде убаво,си игра немаме проблеми освен за вршење нужда. Имам специјално за песок, но мачето не оди таму, туку редовно прави неред по дома. Навистина не знам како да ја истренирам дека треба таму да оди по нужда. Неколку пати на ден ја ставам, но одма си излегува.. Ве молам за помош
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Здраво, се приклучив на форумот за да ве прашам вас што чувате дома мачиња. Моето е тримесечно, го земав пред скоро еден месец од човек кој што ги чува мајка и и татко и. Јаде убаво,си игра немаме проблеми освен за вршење нужда. Имам специјално за песок, но мачето не оди таму, туку редовно прави неред по дома. Навистина не знам како да ја истренирам дека треба таму да оди по нужда. Неколку пати на ден ја ставам, но одма си излегува.. Ве молам за помош
Одкога ќе направи беља, стави и го главчето блиску бељата за да мирисне и стави ја во песокта. Стара е финтава, но јас вака ги научив сите мачки што сум ги имала до сега.
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
5
Одкога ќе направи беља, стави и го главчето блиску бељата за да мирисне и стави ја во песокта. Стара е финтава, но јас вака ги научив сите мачки што сум ги имала до сега.
Probav so ova sekoj pat no ne deluva.. pak si pravi belji
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Probav so ova sekoj pat no ne deluva.. pak si pravi belji
Да не си многу нежна спрема него? Треба малку појако да го искараш , ке разбере. Јас ги фаќам за кожата за врат , ги носам на местото каде направиле беља да намирисаат и мавам по газот и го носам во песокот. Малку сум по груб ,али одма сфаќаат и нема веќе бељи.
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
5
Да не си многу нежна спрема него? Треба малку појако да го искараш , ке разбере. Јас ги фаќам за кожата за врат , ги носам на местото каде направиле беља да намирисаат и мавам по газот и го носам во песокот. Малку сум по груб ,али одма сфаќаат и нема веќе бељи.
Јас и да сум нежна мајка ми сигурно не е.. не функционира тоа со мачкава моја...
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Здраво дечки:) Имам мачор од расата turkish van и денес беше на кастрација. Е сега прашањето ми е колку време ќе биде зашеметен(од анестезијата му е вајда) ? Ми рекоа дека до вечер треба да оди нормално, но он уште се тетерави,јаде ама не пие вода,не може да се качи на двосед итн. Нормално е уште да биде зашеметен ?
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
8
Здраво, земав персиско маче (прво ми е) и ми треба некој совет во врска со исхрана, хигиена и се по нешто :)
 
M

Moon Child

Гостин
Здраво, земав персиско маче (прво ми е) и ми треба некој совет во врска со исхрана, хигиена и се по нешто :)
Pa nema nekoi posebni pravila, dali e persisko ili ne e, mu kupuvas hrana za macinja, zavisi kolku e staro, ne mu davaj mleko da ne ti fakja glisti, i cuvaj go doma. Persiskite macki slabo se snaogjaat vo nadvoresna sredina.
Kupi mu cetka za ceslanje, ima specijalni za zivotni/macki, i ceslaj go barem po ednas dnevno, da ne mu se zamrsuva krznoto.
Stavi nekoja slika da go opulime, i ako te interesira uste nesto po konkretno prasaj.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Мачево некако чудно се понаша денес, овие денови надвор спие во куќичката пошо прајме нешто по дома, и денес у двор да поиграм нејќе, не трча да скока нејќе, а и по малце јаде од вообичаено последно време, шо може да е? :(
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
8
Pa nema nekoi posebni pravila, dali e persisko ili ne e, mu kupuvas hrana za macinja, zavisi kolku e staro, ne mu davaj mleko da ne ti fakja glisti, i cuvaj go doma. Persiskite macki slabo se snaogjaat vo nadvoresna sredina.
Kupi mu cetka za ceslanje, ima specijalni za zivotni/macki, i ceslaj go barem po ednas dnevno, da ne mu se zamrsuva krznoto.
Stavi nekoja slika da go opulime, i ako te interesira uste nesto po konkretno prasaj.
Ќе ставам утре слики да го видите :)

Конкретно еве како му гио чистиш ушите и кога и колку го бањаш. Со што му ги чистиш очите. Дали да го држам на купечка храна или да му давам нешто од дома?
Toa ми се некој првични прашања, зашто ова ми е прв миленик во животов.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Ќе ставам утре слики да го видите :)

Конкретно еве како му гио чистиш ушите и кога и колку го бањаш. Со што му ги чистиш очите. Дали да го држам на купечка храна или да му давам нешто од дома?
Toa ми се некој првични прашања, зашто ова ми е прв миленик во животов.
Кога ќе го бањаш, доволно е само ушите да му ги пазиш зошто може инфекција да добије ако му навлезе вода. Може да се бања еднаш во 6 месеци. За очите не знам, но би требало со крпа (не сум чувала персиско маче). Храни го со домашна храна варена за него. Купечките ич не ми се сигурни, јас сега и мачката и кучето ги хранам со варено пилешко. Од сабајле ги хранам со јогурт и леб, а одкога ќе го изедат тој оброк им дотурам пилешко. Остатоци од храна-никако.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Зошто не е сигурна купечката сува храна? Дрога клавет? :D

Мој совет е да му купиш нормална храна за мачки и плус да му даваш и од тоа вие што јадете.

Ако ужива да се бања добро, ако не не го присилувај. Самото ќе се лиже и ќе биде чисто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom