Мачки (општи дискусии)

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не сум подвижна и немам кола моја, не сум во состојба на ветеринар да го носам. А татко ми е зафатен ептен со работа. Од јутра до сутра не доаѓа дома :)
Некако да му помогнам дома ?
Јави се кај ветеринар во твојот град, објасни му ја ситуацијата и замоли го да дојде и прегледа мачето.
Голем дел од ветеринарите идат на повик.
 
K

Kacar

Гостин
Одкај можам да купам поевтин песок за мачки ( 3кг или 5 кг ) и за колку пари ?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Одкај можам да купам поевтин песок за мачки ( 3кг или 5 кг ) и за колку пари ?
Колку поефтин? Пошто најефтиниот шо го имам сретнато јас е у Пет Шопот Енималс (duh!) за 110 денари.
 
M

Moon Child

Гостин
Imas u KAM 10 kg 300 denara jas mislam, baba mi go kupuvase.
Inace, pisav i u DK i ovde eve, uspeav sverc-komerc da go prenesam preku granica, ne mu dadov tableta za spienje i onaka cel pat si spiese, 12 saati, leso go podnese patot. Malce se isplasi koga vidi deka kje odi nekade, posle se smiri i eve go odma se prilagodi na noviot dom. Mi ja istrazuva dnevnata soba, u spalnata nejke da vleguva za ziva glava, i na balkon si uziva deka celo sabajle gree sonce, pa ubavo mu e :love:
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ми треба ваша помош се надевам дека ке ми помогните да ми кажете. денес бев на работа кога си дојдов дома го кренав моето маче и видов дека има каснатина незнам ни јас што е огромна дупка и само леже е што може да биде еве и слика ке ви пратам како изгледа што да му дадам или ке помине со тек на време ??
 

Attachments

Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ми треба ваша помош се надевам дека ке ми помогните да ми кажете. денес бев на работа кога си дојдов дома го кренав моето маче и видов дека има каснатина незнам ни јас што е огромна дупка и само леже е што може да биде еве и слика ке ви пратам како изгледа што да му дадам или ке помине со тек на време ??
Има ли и друго маче дома? Пошто сам не знам од шо би имал ваква каснатина.
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Има ли и друго маче дома? Пошто сам не знам од шо би имал ваква каснатина.
bese nadvor maceto znci staro e okolu 3 meseci ne e malo do tolku dali mozno e da e udreno od covek, kasnato od druga pogolema macka ili pak samoto da se ima udreno i sto da mu napravam sto da mu dadam ?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
bese nadvor maceto znci staro e okolu 3 meseci ne e malo do tolku dali mozno e da e udreno od covek, kasnato od druga pogolema macka ili pak samoto da se ima udreno i sto da mu napravam sto da mu dadam ?
Надвор ако било, се може да се деси.
Да е удрено од човек, не верувам, каснатината не ми изгледа човечка.
Да го има измавано некое друго маче ми е најверојатно.
Дај му четвртинка некој смирувач на болки, и утре право кај ветеринар, вака погодуваме само.
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
7
Најдов мало маче, напуштено, мјаукаше зарипнато, го ставив во кутија со две шишиња со топла вода и се смири, сега му ја менувам водата на 2 саати, но не сака да јаде, пробав со шприц млеко растворено со вода пак не сака, инаку се тресеше кутрото и само спие, едвај дише...не знам како да го спасам душичево. Помагајте!
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Најдов мало маче, напуштено, мјаукаше зарипнато, го ставив во кутија со две шишиња со топла вода и се смири, сега му ја менувам водата на 2 саати, но не сака да јаде, пробав со шприц млеко растворено со вода пак не сака, инаку се тресеше кутрото и само спие, едвај дише...не знам како да го спасам душичево. Помагајте!
Млеко не сака да пие. Особено не кравјо. Премногу густо им е. Давај му лаквотив. Една третина лактовит со 5 милилитри вода оди.
Тоа го сакаат.

Ако не сака со шприц, дај му од Бенил капки од капачето, тоа им е помеко.

И давај му од страна да јаде, пошто да не се задави ако му оди у белите дробови од напред.
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
7
Ми умре мачето, се боревме, ама не успеа...душиче мило :( :place:
 

maricka

...
Член од
2 ноември 2009
Мислења
175
Поени од реакции
486
Неможам да опишам колку ми тешко што малечкото маченце го нема повеќе. Неможам да се помирам дека во цутот на младоста трагично загина. Кога се роди , се роди пред време, а сите му помогавме да се развие нормално, едвај се научи да јаде, често беше на работ на смртта, но успеа да преброди се, беше мојот херој. И вака да те изгубам, на овој начин? Прегазено? Ти? :( Скоро недела дена од тој настан, а дома како животот да застанал, како да го изгубивме најмладиот член од семејтвото. Сите плачиме по тебе.
Само љубителите на мачки ќе ја разберат оваа огромна тага.
 
A

aye

Гостин
Најдов едно мало најверојатно околу две недели маченце го земав дома и го нахранив. Би си го оставила но не сум во можност да го чувам бидејќи имам болен човек дома а просторот е мал. Доколку некој има можност и услови и сака да го чува нека го земе. Ќе го донесам кај што сакате само да е во околина на Скопје
 

Kajgana Shop

На врв Bottom