Мачки (општи дискусии)

Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Дали некој/а од вас кој/а живее во Скопје би сакала и би се нафатил/а да причува две маченца во рок од два месеци? Сите трошоци за ветеринар, храна, и се` што е потребно ќе ги покриваме, само бараме некој кој би се нафатил да ги причува и потоа да ги земеме, значи не барам некој кој толку многу ќе се приврзе за мачињата и после нема да сака да ги врати назад, сериозно прашувам. Премногу се грижев и се грижам и за двете, и само ми е потребен некој кој би одвоил некои 8 недели за да ги причува сонцињава. Доколку има некој кој би можел да ми помогне нека ме исконтактира, како што кажав сите трошоци ќе бидат покриени од наша страна, под услов да ги причува на два месеци и потоа да ги земеме.
Благодарам однапред! :(
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Ок, гледам џабе е. Ајде вака.

Итно се вдомуваат две мачиња, пишете ми тука или еве ви и телефонски број доколку некој е заинтересиран. 078 427 053

 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@bulka Радо би ги зела кај мене, но веќе имам едно, а ако и донесам на мајка ми уште две, со се сите три има да ме летне низ балкон. Се надевам ќе најдеш кај да ги вдомиш...
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
Ај ве молам одговорете ми стварно ми е итно!!!!
Мачето е старо 2месеци и вечева не може да се олесни, стомачето му е подујано и е тромаво, одвај се движи и само лежи и спија, реагира на дразби ама искрено ми делува како да е пред умирање. Ај кажете ми некој совет шо можам да напрам
Му дадов млеко, се јавив во в.клиника и ми рекоја за утре да го однесам во 7h, ги прашав за алкалакс дали да му дадам и ми рекоја може е во ред. му дадов 5мл ама некако пак ме плаши. Ај кажете некој совет ве молам, испаничена сум
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ај ве молам одговорете ми стварно ми е итно!!!!
Мачето е старо 2месеци и вечева не може да се олесни, стомачето му е подујано и е тромаво, одвај се движи и само лежи и спија, реагира на дразби ама искрено ми делува како да е пред умирање. Ај кажете ми некој совет шо можам да напрам
Му дадов млеко, се јавив во в.клиника и ми рекоја за утре да го однесам во 7h, ги прашав за алкалакс дали да му дадам и ми рекоја може е во ред. му дадов 5мл ама некако пак ме плаши. Ај кажете некој совет ве молам, испаничена сум
Мјаука у кутијата и не може да се искака? Има запек ваљда.
Дај му уште млеко. Или парафинско масло. Ќе го спотера.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
Мјаука у кутијата и не може да се искака? Има запек ваљда.
Дај му уште млеко. Или парафинско масло. Ќе го спотера.
Му дадов млеко, се подуја уште толку. не мјаука само спија и одвреме на време че стани че по оди и че падни шо да прам
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.137
Му дадов млеко, се подуја уште толку. не мјаука само спија и одвреме на време че стани че по оди и че падни шо да прам
А што има јадено претходно.Земи таму нешто дај му апче или нз што ти рекле ,оти ќе пукни како што опишуваш.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
А што има јадено претходно.Земи таму нешто дај му апче или нз што ти рекле ,оти ќе пукни како што опишуваш.
Јадеше млеко со леб, после тоа му дадов млеко само да пија, пишав и на фб на некое здружение ми рекоја дека било убаво чај од камилица и некако ми е покренато. Сега еве го и се олесна си викам дека е во ред сега за сега че издржи до 7h до ветеринар
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.780
Поени од реакции
24.575
Дечки ај уште едно глупаво прашање и толку :D
Колку се способни мачкиве да ми го уништат мебелот. Јасно ми е дека во природа на мачката e да гребе, но само што купив нов мебел(кожа) и страв ми е парче да не ми го направи. Имам читано дека гребат по дрво за да ги острат ноктите, само ако фати да гребе по кожата, лесно се кине и ќе ја распарчи цела, ќе испадне џабе сум купувал нов мебел :D Некој да сподели искуство околу тоа? :)
Не ве замарам веќе, последно прашање е ова :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.137
Чим се олеснило нема гајле.Не за џабе рекле мачките по 9 животи има, како ќе умри туку така за олеснуање :D Дај барем сликај го да го видиме на олку муабет за него
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
@volsebni4ka_19 дали тешко дише? И да не му е падната температурата, т.е дали е малце поладно од вообичаено кога ќе го допреш?
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
Сега е добро му се врати температурата, почна да игра и беше црвено во очината одвај го заспав. Единствено шо ме плаши е тоа кога оди е буквално ко пијано да е, се тетерави сега спија кома е, утре че го однесам сигурно фала многу за советите
Чим се олеснило нема гајле.Не за џабе рекле мачките по 9 животи има, како ќе умри туку така за олеснуање :D Дај барем сликај го да го видиме на олку муабет за него
Еве сега, кога е подобро пресреќна сум
DSCN3116 - Copy.JPG
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.137
Се давела мојава сабаљево со некој мачор( го штитела малово ќе го удавел ) и сеа е скрос изгубена.Цел ден лежи и прави некој нелогични потези.Кога јадам секогаш идеше и бараше јадење сеа НЕ МРДА ОД КРЕВЕТ.Ја галам не реагира ништо , и последно што направи е појде и се измоча во кутијата со песокот малото каде што оди.Тоа го нема направено веќе 1 година , излегува надвор ама овај пат нз дали од страв тука појде.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Сега е добро му се врати температурата, почна да игра и беше црвено во очината одвај го заспав. Единствено шо ме плаши е тоа кога оди е буквално ко пијано да е, се тетерави сега спија кома е, утре че го однесам сигурно фала многу за советите

Еве сега, кога е подобро пресреќна сум
Прегледај го приврзокот 96664
Добро ли е мачето?
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Јас си имам проблем со мојава мачка и малите мачиња, кога ќе и текне им дава да цицаат кога не почнува да ги тепа. Беа надвор на тераса и доаѓаа уште 2 малку поголеми мачиња од нејзината мајка и заради тоа ги ставивме внатре. Седеа една недела и не ги тепаше се беше ок ама мораше да ги ставиме надвор пак ( и пак се повторува истото, не ги дои). Како и да е, им ставам млекце сеа полека се учат стари се 1 месец. Сакам да ги дадам на некој побрзо зошто ми е жал да ги тепа цели се тресат од страв веќе :( Ако има некој слично искуство нека каже совет иако не верувам дека ќе се подобри нешто...Имаат и многу болви од мајка им е сега пошто се мали што да им правам? Нејќам да ги дадам такви а не знам што смеам да им ставам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom