Мачки (општи дискусии)

Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ke kupis suva hrana za mali macinja I ke natopis so vodichka ke im ponudis da jadat barem ednas dnevno na macinjata. Ako ne ti se davaat mnogu pari za kvalitetna hrana, imas marketski hrani, whiskas junior I purina friskies junior. Ama za mali machinja.
За тоа во ред, благодарам, а за ова што искачаат да ги оставам да прават што им душа сака или да ги приберам? :)
 
K

Kacar

Гостин
За тоа во ред, благодарам, а за ова што искачаат да ги оставам да прават што им душа сака или да ги приберам? :)
Ako se nadvor, ima shansi machori da gi udavat. Ako e zagraden dvor, I majkata e tamu, pazi samo od dvorot da ne pocnat da izleguvaat.
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ako se nadvor, ima shansi machori da gi udavat. Ako e zagraden dvor, I majkata e tamu, pazi samo od dvorot da ne pocnat da izleguvaat.
Дворот не е заграден, всушност сме куќи-лепенки па куќата ни е од една страна лепенка, од другите три страни други дворови, ми е страв блиску е до улицата, можат да избегаат... Све им ставив и стиропор и некои таму картони ама џабе, се прекачуваат и оп надвор се, затоа најмногу ми е страв :( А и досега цел месец поминуваа мачори и не им сторија ништо, не дај Боже сега веќе кога се пораснати, нема да можам да ги преболам (по природа сум таква, ако се приврзам за нешто, после неможам да го преболам) :oops::place:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Дворот не е заграден, всушност сме куќи-лепенки па куќата ни е од една страна лепенка, од другите три страни други дворови, ми е страв блиску е до улицата, можат да избегаат... Све им ставив и стиропор и некои таму картони ама џабе, се прекачуваат и оп надвор се, затоа најмногу ми е страв :( А и досега цел месец поминуваа мачори и не им сторија ништо, не дај Боже сега веќе кога се пораснати, нема да можам да ги преболам (по природа сум таква, ако се приврзам за нешто, после неможам да го преболам) :oops::place:
sto ke im pravis na tolku macki?
 
K

Kacar

Гостин
4 се само, можам да ги чувам, вклучувајќи ја и нивната мајка, душички ми се :ljubove::ljubove:
Ја би ти рекол, одбери едно, максимум две и нека примат вакцини све шо треба и внеси внатре чувај си ги како домашни. Другите, дај ги на вдомување. А сега за сега за заштита, да не имате некоја шупа или нешто у двор, летна кујна па таму да ги затвориш? Многу мачиња угинуваат на пат, а толку се љубопитни сакаат секаде да отидат. Евентуално тераса пониско ако имате па на тераса да ги чуваш дури да стегнат доволно рамнотежа и свест ?
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ја би ти рекол, одбери едно, максимум две и нека примат вакцини све шо треба и внеси внатре чувај си ги како домашни. Другите, дај ги на вдомување. А сега за сега за заштита, да не имате некоја шупа или нешто у двор, летна кујна па таму да ги затвориш? Многу мачиња угинуваат на пат, а толку се љубопитни сакаат секаде да отидат. Евентуално тераса пониско ако имате па на тераса да ги чуваш дури да стегнат доволно рамнотежа и свест ?
Да, имаме подрум ама надвор од куќата, на скалички е се оди надоле и ги ставив пред вратата, таму е ептен заштитено, како мала затворена просторија е, има само од една страна за излегување и влегување ама го заградив со лим, само да може мачката да влегува :) И да, благодарам многу за советите ;):)
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Многу сум досадна на темава за мачки, ама најсигурно ми е да прашам. Малите мачиња, на колку недели смеат да јадат друга храна освен мајчиното млеко? И ако смеат, тогаш каква храна е пожелно? Фала мн, позз
 
K

Kacar

Гостин
Многу сум досадна на темава за мачки, ама најсигурно ми е да прашам. Малите мачиња, на колку недели смеат да јадат друга храна освен мајчиното млеко? И ако смеат, тогаш каква храна е пожелно? Фала мн, позз
Растопена храничка у вода или јогурт за мали маченца пожелно е после 4 та недеа.
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Благодарам Kacar, а дали смеат тетрапак млеко со вода? Извини вака мн сум досадна :(
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Каква би можело да биде исхраната на мачиња стари веќе околу 2 месеци? Само јогурт и лепче им давам, па да не ги научам само на тоа и виршли 1-2 им давам во неделата. Дали треба да им купувам посебни храни и сл.? Фала однапред ;)
 
K

Kacar

Гостин
Каква би можело да биде исхраната на мачиња стари веќе околу 2 месеци? Само јогурт и лепче им давам, па да не ги научам само на тоа и виршли 1-2 им давам во неделата. Дали треба да им купувам посебни храни и сл.? Фала однапред ;)
Виршлите се штетни. Ако сакаш квалитетно да ги храниш, ти препорачувам Фармина Матид Киттен храна за мачиња, 320 килограм, можеш да ги топиш у јогурт или водичка дури да почнат да јадат цели. Ако не ти се дава толку пари, во секој маркет имаш храна џа мали мачиња паковања, од пурина, од вискас, сите се исто срање ти прњпорачувам да почнеш со течна храна паучи ете од пурина јуниор се најевтини 24 денари по пауч мало маченце ќе го јаде тој пауч цел ден
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Каква би можело да биде исхраната на мачиња стари веќе околу 2 месеци? Само јогурт и лепче им давам, па да не ги научам само на тоа и виршли 1-2 им давам во неделата. Дали треба да им купувам посебни храни и сл.? Фала однапред ;)
Моево и бебе дури беше не обожаваше премногу млеко и јогурт. Кога подпорасна, па ич. Само кашкавал си јаде, си знае..:)
Иначе на таа возраст му давав попара супа, манџичка ние што јадиме испасирана, каша со паштета, лепче и вода или јогурт, салама, виршли, риба и тоа е. Посебна и скапа храна за мачки не сум му купила никогаш, освен оние грицките ама не се скапи воопшто. Едно кило 100 денари и приметив нема никаков проблем, во смисла пролив и слично.
Не ги учи од мали со скапа храна, освен ако имаш вишок пари за тоа. Моето вака го хранам па машала право зверче е :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom