Мачки (општи дискусии)

Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
Тешко беше, викнавме и ветеринарка со техничар од мојот град за да го држат, не успеаа, поради тоа што се напрега тој и постоела опасност раната да си ја отвори.. затоа и не напнуваа..

Инаку успеавме во договор со ветеринарот да најдеме начин, објасни колку милилитри смее во мускул да го прими антибиотикот пошто тој бил битен поради тоа што беше отворен нели и опериран.. А физиолошкиот раствор со шприц му го даваме во уста.. не се буни пие и вода со електролити, и денес веќе му е трет ден, рекоа дека може и оризова вода и чај од нане.. За болки ништо не ни рекоа да прима, има прснато некој плав спреј на раната што сеуште му стои..не знам дали помага нешто, ама кажаа дека и конците се специјални нови и растегливи, и дека сами паѓаат нема потреба од ваѓање... операцијата добро мина, и овие 3 дена е добар, спие почесто и нормално заморен е и истоштен ама па за разлика од првиот ден, овие два дена на секој обид да му се стаи инекција и инфузија се бори има енергија и мрда, ама не сакавме да го малтретираме така да се откажавме од ставање инфузија.. Имаше и канила и се, ама не го дава рачето пошто прими 3 инфузии дента, и го болеше при примање, и се буни сеа.. Се надевам ок ќе е и вака.. не изгледа лошо, вчера дури и имаше измет нешто слуз и вода, од тоа што пие, ваљда му се прочистуваат цревата ама немаше фала богу крв или нешто слично.. Се молам и надевам да биде што поскоро добар..
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646
Овој педеров мој деновиве скокна од 4-ти спрат, не му се седело дома :LOL:. Дури наредната ден едвај го прибрав дома, и тоа морав да купам ласер некако да го залажам па да го пикнам дома. Забележав дека накривнува со едното ноџе, ваљда лошо се приземјил после падот, ама не му е скршена ногата само набиена... Памет за другпат да не се прави Рамбо :)

Патем друго ми беше зборот... Кажете вие дома ги миете мачките во када? Коа бев последен на ветеринар, ми препишаа едно шампонче ама не ми ја кажаа процедурата како да искапам еден намќор од мачор :icon_mrgr: Хелп:icon_mrgr:
 
K

Kacar

Гостин
Овој педеров мој деновиве скокна од 4-ти спрат, не му се седело дома :LOL:. Дури наредната ден едвај го прибрав дома, и тоа морав да купам ласер некако да го залажам па да го пикнам дома. Забележав дека накривнува со едното ноџе, ваљда лошо се приземјил после падот, ама не му е скршена ногата само набиена... Памет за другпат да не се прави Рамбо :)

Патем друго ми беше зборот... Кажете вие дома ги миете мачките во када? Коа бев последен на ветеринар, ми препишаа едно шампонче ама не ми ја кажаа процедурата како да искапам еден намќор од мачор :icon_mrgr: Хелп:icon_mrgr:
Да, ја бањам, 2 пати месечно, а газот и го мијам често кога ќе се налепи со лањана.
Процедурата е следна, нарачуваш вреќичка за бањање од али експрес го ставаш у вреќа и бањаш. Нејсе, баба ми дома мачката ја бања со мрежеста вреќа од компири оние, ќе ја стави мачката внатре ке замота глава раце и ќе бања некако, заради тоа што мачката е хаотична.
 
K

Kacar

Гостин
Дали некој има искуство со лепливи гомна на мачка?
Оваа мојава е претеризам веќе, секоја вечер бањање на нозе гз и опаш, кога ќе се полепи по бело крзно за глава се фаќам.
Инаку, нема пролив едноставно сака да го покрие убаво гомцето и вртејќи се, се прави лом.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дали некој има искуство со лепливи гомна на мачка?
Оваа мојава е претеризам веќе, секоја вечер бањање на нозе гз и опаш, кога ќе се полепи по бело крзно за глава се фаќам.
Инаку, нема пролив едноставно сака да го покрие убаво гомцето и вртејќи се, се прави лом.
Немам проблем со мачка пошо немам поќе, иначе некојпат имам проблем со мојте не мојш да се добришиш, зависит шо ќе јадам, така да припази шо и даваш за јадење :).
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Дечки за отприлика месец дена ќе имам 5 мачиња за вдомумање,па кој сака бујрум :)
нека ми пише во порака
 
K

Kacar

Гостин
Немам проблем со мачка пошо немам поќе, иначе некојпат имам проблем со мојте не мојш да се добришиш, зависит шо ќе јадам, така да припази шо и даваш за јадење :).
Јаде квалитетна сува храна и еднаш дневно сирово месо. Понекогаш кога ме мрзи, пауч и давам. Од сува само да јаде секако ќе и биде сув изметот нема да се валка, ама тоа не е здраво. А јас сакам здрава да ја израснам. Од пуста желба да го измазни и затрупа изметот, мацава у пм станува.
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
И мачоров мој порано се шлакаше на задните нозе со гомца, па дека бело крзното лом беше.Па и на шепите му остануваше и кај и да стапнеше, оп траги од гомца. Чисти си ти ако немаш попаметна работа.Сега му купивме поширок сад за вршење нужда и супер си е.

Иначе колку пари е отприлика да му стават ампула против болви на ветеринар?
 
K

Kacar

Гостин
И мачоров мој порано се шлакаше на задните нозе со гомца, па дека бело крзното лом беше.Па и на шепите му остануваше и кај и да стапнеше, оп траги од гомца. Чисти си ти ако немаш попаметна работа.Сега му купивме поширок сад за вршење нужда и супер си е.

Иначе колку пари е отприлика да му стават ампула против болви на ветеринар?
Ќе треба корито да и земам. Ова леѓенче сеа шо и е е 50х30х15
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
На тикварот мој му ставивме вчера ампула против болви, ама го гледам се чеша уште, кај главчето најмногу. Баш пред малку видов една болва буквално ко пијана, на површината беше излезена и ја убив, и уште една исто зашеметена, беше излезена ама ја загубив.
Дали то е ко контра реакција, збеснуваат и го чешаат па после умираат или џабе му ставивме ампула? :unsure:
 
K

Kacar

Гостин
На тикварот мој му ставивме вчера ампула против болви, ама го гледам се чеша уште, кај главчето најмногу. Баш пред малку видов една болва буквално ко пијана, на површината беше излезена и ја убив, и уште една исто зашеметена, беше излезена ама ја загубив.
Дали то е ко контра реакција, збеснуваат и го чешаат па после умираат или џабе му ставивме ампула? :unsure:
за три дена ќе ги убие сите болви. Која ампула ја стави ?
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
за три дена ќе ги убие сите болви. Која ампула ја стави ?
Не знам точно. На ветеринар само му кажав ампула против болви да му стават, не се распрашав друго ништо. 290 ден чинеше.
 
K

Kacar

Гостин
Официјално испробав неколку прсовжци, Миљор Гато со мирис на шишарка, еден италијански до мирис на лаванда и двата не прават топчиња. Тој од кам маркет ми се зацементира ,едино бољи беше оној од Коколе ама после не можев да најдам. Купив и кристален, не сакаше да врши нужда у него, туку надвор, а и скап е. Го пробав и грчиот од Стар , и тој не чини смрди корне.

Некој добар предлог на песок што при мокрење ќе формира асално топче да фрлам и про измет ? Предлози ?
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Некое време го фаќаат периоди и како да кашла, кива или се дави. Еве сеа пак го фати и некои 10тина мин му е така. Се напи и вода, истото е. Му поминува за брзо, али ме интересира од што може да му е така, ме плаши. Од јадење сигурно не е, јадеше пред 1 саат негде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom