Мачки (општи дискусии)

M

Moon Child

Гостин
Јесте свилени се...... ние сме си криви да !
Толку е свилена што не знам поише шо да праам со влакнава, ја чешлам два пати дневно излегува по еден грст влакна од неа, и пак и пак има по кревети по тепих абе облеката ми е лом, лом не смееш палто да остаиш на стол одма све влакна ќе стане. Веќе колку ролери потрошив и селотејпи, нарачав дури од Али експрес оној силиконскиот ролер ...... чаре некое ?
нема чаре.
јас се помирив со тоа дека живеам во влакна.
немам теписи никаде по станот, гол ламинат е поради мачката.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@Moon Child мене ме интересира како е Фигаро со клинците? Кои му беа реакциите кога прв пат ги виде? Како е сега? Ова е тема што многумина би ги интересирало, па сподели инфо.
 
M

Moon Child

Гостин
@Moon Child мене ме интересира како е Фигаро со клинците? Кои му беа реакциите кога прв пат ги виде? Како е сега? Ова е тема што многумина би ги интересирало, па сподели инфо.
Првиот ден кога си дојдов од болница, беше лут, сакаше да се качува кај шо лежеа децата во носилките, да види што има таму и не му давав, почна да фучи и трчи низ стан ко луд. Тоа му беше фазата на лутина. Втората фаза му беше разочараност, таков беше тажен по цел ден дека не е више цар и дека движењето му е ограничено, нема повеќе лежење и пентерење кај му душа сака, и нема близу децата ни спиење со нас на спална, на вратата од спална имам намонтирано мрежна врата од оние за комарци, за да може да е отворена а да неможе он да влегува, затоа што и децата спијат тука.
Сега е во фазата на прифаќање на реалноста и помирување, му купив корпа за спиење и таму си спие, се помири со судбината и сега е нормален не е више тажен, му стана сеедно дали има деца или не.
Само ќерка ми многу гласно плаче, ко сирена од брза помош е кога ќе го откачи гласот, тогаш ако е во близина Фигаро бега, неможе да ја слуша:icon_lol:
 
K

Kacar

Гостин
belisima.jpg

Оваа мустра денес ми го килна хрчакот. Сакав да ги спријателам конечно после комуникација преку кафез и оваа 4 месечна мачкица од раце ми го грабна го стаи у муцка и се скри под кревет. Легнав на земја и само гледав дека и е у уста и преташе со нозе , веќе немаше спас. Не знам само како со таа тпа муцка го стисна....
 
M

Moon Child

Гостин
Ќе ги спријателел бе хахаха, јас имам покушавано да го спријателам Фигаро со други мачки секогаш неуспешно, два пати му имам донесено дома негово сопствено дете (дете, бе) и им има фрчено и ржено, он со глушец сакал да ја спријатели :icon_lol:
Мачорите често си ги јадат децата за да можат да ја парат мачката пак, он со глушец сакал да ги спријатели, ко Том и Џери, умрев од смеа.
 
K

Kacar

Гостин
Ќе ги спријателел бе хахаха, јас имам покушавано да го спријателам Фигаро со други мачки секогаш неуспешно, два пати му имам донесено дома негово сопствено дете (дете, бе) и им има фрчено и ржено, он со глушец сакал да ја спријатели :icon_lol:
Мачорите често си ги јадат децата за да можат да ја парат мачката пак, он со глушец сакал да ги спријатели, ко Том и Џери, умрев од смеа.
Па всушност мачка е ( мала, 4 месеци), ама и преку кафез немаше проблем никаков. Одеднаш у мили стотинка грабна и избега....
 
Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
Здраво, чувам персиски мачор, веќе има 6 месеци, но живеам во куќа, и секако постојано гледа и сака да излегува надвор... го извадив неколку пати со мене во двор да потрчка, ама бара скоро секој ден, а не сакам нормално да го учам да излегува и да се враќа сам, живеам на главна улица, плус и персиски е, до сега 2 мачиња кола ми ги има згазено и едно украдено ми е.... сакам овој мачор домашен да остане :):):) дајте совет како да го навикнам да излегува само јас кога ќе го извадам.. исто така размислувам дали би било добро да земам и женско маче персиско, да ги растам заедно и да се дружат...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво, чувам персиски мачор, веќе има 6 месеци, но живеам во куќа, и секако постојано гледа и сака да излегува надвор... го извадив неколку пати со мене во двор да потрчка, ама бара скоро секој ден, а не сакам нормално да го учам да излегува и да се враќа сам, живеам на главна улица, плус и персиски е, до сега 2 мачиња кола ми ги има згазено и едно украдено ми е.... сакам овој мачор домашен да остане :):):) дајте совет како да го навикнам да излегува само јас кога ќе го извадам.. исто така размислувам дали би било добро да земам и женско маче персиско, да ги растам заедно и да се дружат...
Kastriraj go.
 
K

Kacar

Гостин
Здраво, чувам персиски мачор, веќе има 6 месеци, но живеам во куќа, и секако постојано гледа и сака да излегува надвор... го извадив неколку пати со мене во двор да потрчка, ама бара скоро секој ден, а не сакам нормално да го учам да излегува и да се враќа сам, живеам на главна улица, плус и персиски е, до сега 2 мачиња кола ми ги има згазено и едно украдено ми е.... сакам овој мачор домашен да остане :):):) дајте совет како да го навикнам да излегува само јас кога ќе го извадам.. исто така размислувам дали би било добро да земам и женско маче персиско, да ги растам заедно и да се дружат...
Кастрација и секако секогаш добра опција е да земеш уште едно маче, не мора персиско, и не мора женско, можеш да вдомиш сега Февруари беше ехехеј....
Инаку ако и после кастрација продолжи да сака да шета, онда си е просто пошетен. Па, едно синџирче и каишка и ќе си го шеташ ко кутре.
 
M

Moon Child

Гостин
Mojot e kastriran i pak saka nadvor :D greota se po cel den doma da sedat, sakaat i oni svez vazduh.

@xtinest i jas cuvam persiski macor star skoro 7 godini, isto saka nadvor, kastriran e, jas mu kupiv povodec za setanje od onie so se rastegaat koga ziveev vo kukja go iznesuvav vo dvorot, i dodeka si piev kafe on se setase, toa cudoto se rastega 5 metri, ima vo radius od 5 metri da odi kaj saka i mirna glava da nemoras da trcas po nego. :D
 
K

Kacar

Гостин
Mojot e kastriran i pak saka nadvor :D greota se po cel den doma da sedat, sakaat i oni svez vazduh.

@xtinest i jas cuvam persiski macor star skoro 7 godini, isto saka nadvor, kastriran e, jas mu kupiv povodec za setanje od onie so se rastegaat koga ziveev vo kukja go iznesuvav vo dvorot, i dodeka si piev kafe on se setase, toa cudoto se rastega 5 metri, ima vo radius od 5 metri da odi kaj saka i mirna glava da nemoras da trcas po nego. :D
Kako izgleda toj podvodec ?
Jas mojava kutra u edna soba si zivee, spobudaluva ponekad. Dobro ke bide da ja proshetam
 
M

Moon Child

Гостин
Kako izgleda toj podvodec ?
Jas mojava kutra u edna soba si zivee, spobudaluva ponekad. Dobro ke bide da ja proshetam
Neznam kako da ti objasnam, edino ako znaes so so se setaat pudlici i jorki terieri, obicno tie takvi povodci se koristat za mala rasa na kucinja, imas kako elece im se obekuva, i povodecot se zakacuva na eleceto. Povodecot se rastegnuva 5 metri, ima platicna drska koja ja kontroliras dali sakas da se rastegnuva ili da ja stopiras.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
Фала на одговорите.. инаку не сакам да го кастрирам, не сакам да му го убијам основното најглавно инстинктче греота ми еее... барееем не сеа, мал е сакам и да го парам со мачки еден период, ама мислев можеби е подобро па и со мачка да го чувам ем ќе се дружат и нек се парат колку сакаат ххх.. :):):)

А инаку, сеа му нарачав такво ко елече обично каивче , не знам колку се растегнува и колку е долго, ама ќе видам ако не ќе зеам такво, знам дека сакаат и воздух и истражување и се... ама барем во нашиот двор да се движи само..., не да трча на улици по коли и сл. се надевам ќе биде ок .. :)
 
M

Moon Child

Гостин
Фала на одговорите.. инаку не сакам да го кастрирам, не сакам да му го убијам основното најглавно инстинктче греота ми еее... барееем не сеа, мал е сакам и да го парам со мачки еден период, ама мислев можеби е подобро па и со мачка да го чувам ем ќе се дружат и нек се парат колку сакаат ххх.. :):):)

А инаку, сеа му нарачав такво ко елече обично каивче , не знам колку се растегнува и колку е долго, ама ќе видам ако не ќе зеам такво, знам дека сакаат и воздух и истражување и се... ама барем во нашиот двор да се движи само..., не да трча на улици по коли и сл. се надевам ќе биде ок .. :)
jas posebno go kupiv eleceto, a posebno kupiv povodec od tie rasteglivite, a inace so eleceto idese eden bas mal povodec, da moze maceto ili kuceto na primer samo do tebe dA ODI. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom