Мачки (општи дискусии)

K

Kacar

Гостин
Оваа фекалка моја, ебате пребирачката што е. Почна да се мршти на Ројал канин, на Фармина сега и на Леонардо киттен храната. Понатаму ќе пробам со фармина греин фри.
Не само тоа,и почна да мрчи и на храната шо и ја спремам .
И давам скоро па различно секој ден, пример вчера срце јагнешко, пилешки мускул, цело јајце и лосос, завчера телешко месо, џигер и пола крилце пилешко, а денес малава доби кашкавалче, лосос и јајце и одбива !
Има гладна да оди ако не го јаде тоа што и го спремам....
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.759
Поени од реакции
24.449
Оваа фекалка моја, ебате пребирачката што е. Почна да се мршти на Ројал канин, на Фармина сега и на Леонардо киттен храната. Понатаму ќе пробам со фармина греин фри.
Не само тоа,и почна да мрчи и на храната шо и ја спремам .
И давам скоро па различно секој ден, пример вчера срце јагнешко, пилешки мускул, цело јајце и лосос, завчера телешко месо, џигер и пола крилце пилешко, а денес малава доби кашкавалче, лосос и јајце и одбива !
Има гладна да оди ако не го јаде тоа што и го спремам....
И кај мене така знае да прави. Има одјадено некои видови риба и еве го сега ја помириса храната што му ја спремив и навреден си замина од кујна. :icon_lol: И јас така му правам, нема друго јадење додека не го изеде тоа што му го сервирам, а и јас му давам секој ден различно. Разгалени се.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.834
Поени од реакции
21.300
Ставете ги неколку дена на диета само на вода. И бисквити ке пројадат.
 
K

Kacar

Гостин
И кај мене така знае да прави. Има одјадено некои видови риба и еве го сега ја помириса храната што му ја спремив и навреден си замина од кујна. :icon_lol: И јас така му правам, нема друго јадење додека не го изеде тоа што му го сервирам, а и јас му давам секој ден различно. Разгалени се.
Поентата исто е што копиљкава ќе се удавии во пауч да и дадам полн со шеќери ама природно ќе пробира.
Даја од кам конзерва да и отворам ќе ја шитне цела иако јаде еквивалент храна на гомце
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.759
Поени од реакции
24.449
Поентата исто е што копиљкава ќе се удавии во пауч да и дадам полн со шеќери ама природно ќе пробира.
Даја од кам конзерва да и отворам ќе ја шитне цела иако јаде еквивалент храна на гомце
Кај мене па не сака нискобуџетна храна. Господин човек. :icon_mrgr:
Смачено им е од вкусот веројатно. Треба да смислиме нешто за промена на вкусот. Јас таа риба што не ја сака пробав да му ја дадам после година дена, се улета првиот пат, после пак не ја сакаше.
 
K

Kacar

Гостин
Кај мене па не сака нискобуџетна храна. Господин човек. :icon_mrgr:
Смачено им е од вкусот веројатно. Треба да смислиме нешто за промена на вкусот. Јас таа риба што не ја сака пробав да му ја дадам после година дена, се улета првиот пат, после пак не ја сакаше.
Паучи имам купено една кутија од пурина, со рок на траење до 2019 за ,,Не дај Боже моменти "па да не се сукам кога ќе останам на 0 буџет . Само кога ја бањам и давам пауч после тоа и си го јаде со сласт и мерак и воедно тоа и е награда што не ме унакажала по цело торзо со ноктите.
Страв ми е да и давам гурмет конзерви, бидејќи мислам дека зависна ќе стане, два пати и имам дадено мјаука дури јаде ржи и с-ска додека џвака. Ако јаде гурмет, боље да не си околу нејзина близина бидејќи отидоа рацете
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Поентата исто е што копиљкава ќе се удавии во пауч да и дадам полн со шеќери ама природно ќе пробира.
Даја од кам конзерва да и отворам ќе ја шитне цела иако јаде еквивалент храна на гомце
Тоа зашто во тие џанк храни ставаат вештачки ароми и вкусови и мачките полудуваат по нив.
 
K

Kacar

Гостин
Нејсе сакав да прашам дали може јајца од препалици да и блендирам исто ?
Некој со искуство
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Нејсе сакав да прашам дали може јајца од препалици да и блендирам исто ?
Некој со искуство
Веројатно можеш, слушам дека биле многу здрави.
Изблендирај му и неколку јајца од пропалици.
 
K

Kacar

Гостин
Веројатно можеш, слушам дека биле многу здрави.
Изблендирај му и неколку јајца од пропалици.
Да, барав по нет и не најдов никакви реперкусии во врска со тоа дали да и давам или не.
Препелицините јајца се сеа ефтини на пазар па по едно у микс можам да и ставам.
Кокошкино коа ставам и макар од најмалите, не го дојадува.
 
K

Kacar

Гостин
Луѓе оваа свињава што ја имам, се помалку и помалку јаде од сувата храна. Ја хранам со една од најквалитетните и се стиска каснува по 2-3 зрнца колку да не ја стрже и трперливо чека да дојде полноќ да и дадам блендирано мевце. Цела вреќа купив некни класифицирав 2 сталажи со тегли у шпајз. И сеа скоро па и не каснува, не таа, и други ниту оние обоените како вискас кит кат итн.

Дали да прекинам да и давам навечер природна храна или ? Не сакам да прекине да јаде дехидрат, немам време да и блендирам нонстоп.
 
M

Moon Child

Гостин
Кај мене па не сака нискобуџетна храна. Господин човек. :icon_mrgr:
Смачено им е од вкусот веројатно. Треба да смислиме нешто за промена на вкусот. Јас таа риба што не ја сака пробав да му ја дадам после година дена, се улета првиот пат, после пак не ја сакаше.
Многу свилени вашите мачки бе :D
Јас на фигаро со години од истата храна му купувам, пред еден месец сменив му купив друга пролив го фана и гомцето му беше зелено.
Им збоктисувала храната, бре бре :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.759
Поени од реакции
24.449
Многу свилени вашите мачки бе :D
Јас на фигаро со години од истата храна му купувам, пред еден месец сменив му купив друга пролив го фана и гомцето му беше зелено.
Им збоктисувала храната, бре бре :D
Знам дека е свилен. Јас сум си крива.
 
K

Kacar

Гостин
Јесте свилени се...... ние сме си криви да !
Толку е свилена што не знам поише шо да праам со влакнава, ја чешлам два пати дневно излегува по еден грст влакна од неа, и пак и пак има по кревети по тепих абе облеката ми е лом, лом не смееш палто да остаиш на стол одма све влакна ќе стане. Веќе колку ролери потрошив и селотејпи, нарачав дури од Али експрес оној силиконскиот ролер ...... чаре некое ?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Јесте свилени се...... ние сме си криви да !
Толку е свилена што не знам поише шо да праам со влакнава, ја чешлам два пати дневно излегува по еден грст влакна од неа, и пак и пак има по кревети по тепих абе облеката ми е лом, лом не смееш палто да остаиш на стол одма све влакна ќе стане. Веќе колку ролери потрошив и селотејпи, нарачав дури од Али експрес оној силиконскиот ролер ...... чаре некое ?
Da ne cuvas macka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom