Матура...

  • Креатор на темата Ханзо
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Се цитирам сама себе.

Процентите не се лично ваши.
Оцената е ваша, а процентите се однесуваат на сите матуранти на тој список.
мислам дека не си во право...барем по тоа што ми го кажаа професорите мене...ама јбг можда и да не знаат точно...како и да е, битно е да имаш што повисока оцена со што повисок ранг :baeh:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
а поените со кои сме положиле...?:uvo:
колку од колку поени имам јас на пример...?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Еј, а знаете ли дали може да полагаш повторно, но да смениш нивото на математика?
Ми кажаа дека може да преполагаш за повисока оценка, но не знам дали може и таква промена да се направи.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Еј, а знаете ли дали може да полагаш повторно, но да смениш нивото на математика?
Ми кажаа дека може да преполагаш за повисока оценка, но не знам дали може и таква промена да се направи.
Матуранти, кај отидовте бе?

Јас имам уште прашања.:jaj:

Од двајца ученици што конкурираат на исти факултет, едниот ако ги има положено приоритетните предмети, а успехот му е послаб, другиот ги нема положено тие предмети што се приоритетни, но успехот му е појак, кој е во предност?
Значи, дали му се дава некое значење на успехот пред да добијат приоритет тие предмети или веднаш се во предност без разлика на успехот?

И..дали некој знае поените како може да се пресметаат?
Мене пред малку ми кажаа нешто се множело со 2, па се делело со 10...но изгледе не сум разбрала најдобро зашто глупави поени добивам (0,10345 :)):kesa:

Хмм...ми рекоа исто така дека и поените важат, не само оценката.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Бодирањето на успехот постигнат на државната матура се врши на следниов начин:
Оценките од екстерните предмети се множат со коефициент 2. Вака добиениот производ се корегира со перцентилниот ранг на кандидатот за секој предмет поединнечно. По оваа основа можат да се добијат најмногу 20 поени за двата екстерни предмети.
Оценките од секој од интерните предмети кои се полагаат на државната матура се множат со коефициент 1,6. Вака добиените производи се собираат. По оваа основа можат да се добијат најмногу 16 поени. Оценката добиена на проектната задача се множи со коефициент 0,8. По оваа основа можат да се добијат најмногу 4 поени. Вкупниот успех од државната матура може да донесе најмногу 40 поени.

Од Конкурсот. ;)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Македонски имам 4ка со 82%, а англиски 5ка со 96%. Во основа не сум задоволен за македонски, ама сепак со оглед на тоа колку 5ки има и не е страшно.

Како и да е идиотите од БРО и министерство треба наредните години да се преиспитаат со нивниот принцип на оценување. Место да се стави граница по бодови за 5ка, они фактички решиле најдобрите 5% од сите матуранти да имаат 5ка. Поидиотско нешто здравје. Да не збориме за тоа дека најважно нешто во нашиот јазик е да знаеме писмо да напишеме па тоа носи 8 бода и не кине скоро сите.
Нормално кај мене имаше повеќе женски со 5ка, бидејќи реално подобро пипуваат состави.
Како и да е не се замарам премногу, помина па ќе видиме како ќе биде во август на уписите.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
А лугето се прашуваат зошто подобри резултати на англиски отколку на македонскиот јазик. Па затоа што македонски учиме глупости. Каква ли се не делба на зборови, се како што мисли авторот, е..ш му.:uvo:
А англискиот спиј пиленце. Само впишување на глаголи во точна форма и изведување на состави:toe::salut:
 
Х

Ханзо

Гостин
Авторот си мисли што си мисли, интересното беше во есеите. Треба да имаш среќа да ти се падне некој професор на кој ќе му се допадне твојот стил и сè тоа. А и со процентиве...која глупост, 60% до 95% - 4ка???
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
172
Поени од реакции
49
А лугето се прашуваат зошто подобри резултати на англиски отколку на македонскиот јазик. Па затоа што македонски учиме глупости. Каква ли се не делба на зборови, се како што мисли авторот, е..ш му.:uvo:
А англискиот спиј пиленце. Само впишување на глаголи во точна форма и изведување на состави:toe::salut:
По македонски јазик учите глупости? Дај не сери жити се:uvo:
Ке те видам сега на факс, и кога ке станеш позрела личност, се прашувам дури тогаш дали уште еднаш би тропнал ваква глупост.
Англискиот спиј пиленце... хехехе помина тоа време, запиши се на англиски па да видиш дали ке биде само впишување на глаголи во точна форма.
Верувај, ке го бараш средното...:smir:
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
По македонски јазик учите глупости? Дај не сери жити се:uvo:
Ке те видам сега на факс, и кога ке станеш позрела личност, се прашувам дури тогаш дали уште еднаш би тропнал ваква глупост.
Англискиот спиј пиленце... хехехе помина тоа време, запиши се на англиски па да видиш дали ке биде само впишување на глаголи во точна форма.
Верувај, ке го бараш средното...:smir:
У тебе е надешта на нашта мала така да со акл :)
:salut:Ти така позреена си била :P
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Ного глупости со таа матурата, не само шо сите га положии, туку и сите се со петка, и да, не се препишувало ич =))
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
9.959
матурава немаше никаква логика пред се поради разликата меѓу англиски и математика. пример кај нас 29 поминаа математика а 39 паднаа додека само 3 паднаа по англиски. незнам што тест ви дале по англиски најверојатно нешто што се учи со еден ден гледање cartoon network. јас се одлучив за математика поради тоа што мислев дека факултет по информатика логично тој предмет би го барал ама сега гледам дека и со англиски сум можел, а англиски ми оди 10 пати подобро од математика. како и да е, и математика и македонски имам 4 со 2 дена учење и на некој начин сум задоволен.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Се цитирам сама себе.

Процентите не се лично ваши.
Оцената е ваша, а процентите се однесуваат на сите матуранти на тој список.
И јас имам слично мислење. Тоа не се проценти со кои си положил.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
луге шо да праам зашо неможам да ги видам моите резултати на нет?????????????????????????????????
пробував стопати од вчера и не сака.............................што е работата?
:pipi::(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom