Материјалисти

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Не знам за другите, но мене ако лично ме прашуваш јас и сега го ценам животот, точно е тоа дека на моменти ти паѓа тешко кај секого се присутни тие периоди, но ако не го ценев животот досега немаше ни да бидам жив, едноставно ќе ме имаше на А1 телевизија, на репортажата на Сијка Пиштолова како сум се фрлил во Вардар со зацементирани нозе во корито и со проштална порака.
Не, не изгледа грешно си ме разбрал. Не спомнав дека не го цениме, туку кога повеќе го цениме. Муабетот ми беше дека токму тие проблеми и страдања прават повеќе да се зближуваме со оние околу нас, повеќе да помагаме и да ни помагаат, повеќе ги цениме нематеријалните работи, самите себе и сите останати.:smir:
 

Hija de la luna

my life is the love
Член од
28 октомври 2009
Мислења
29
Поени од реакции
1
материјалистите постоеле и ке постојат ама еден човек неможе да биде чисто материјалист
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Океј, 5000 денари?
Другар сеа криво ти е што не се сите како тебе:pos2:
Џабе парите брат џабе.Парите неможат секогаш да напраат се да биде добро.И како може тоа то највеќе го мразам јас бидам?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Другар сеа криво ти е што не се сите како тебе:pos2:
Џабе парите брат џабе.Парите неможат секогаш да напраат се да биде добро.И како може тоа то највеќе го мразам јас бидам?
Оти само џабе ти биле парите зборувате кога и сами знаете дека денес се се врти околу нив. Зарем тебе нема да ти биде поубаво кога ќе излезеш од дома со полн новчаник и нема да се замараш со тоа колку ќе потрошиш или па да излезеш со празен и да се мислиш на која клупа ќе смрзнуваш? ееее братко значи за се да се има само една златна средина.
За ова болдираново ќе ти кажам дека во 90% од случаите парите можат да средат работа. Значи ако имаш пари ќе немаш големи нервози, ќе можеш шо сакаш да си купиш а не да му ја мислиш како да го поминеш месецот, за повеќето болести ќе имаш решение пошто ќе имаш пари да си го платиш лекувањето итн да не редам пошто веќе знаеш и самиот.
И ајде сега кажи дека парите се џабе кога не се. значи дај да не с еправиме нешто што не сме, да не се убедуваме дека не се сите материјалисти кога се...кој повеќе кој помалку ама сите СЕ(точка)
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Одвратна дискриминација. Материјалистите ги отфрлаат луѓето околу нив кои се послабо финанскиски снабдени од останатите кои се расфрлаат со пари.
Прашањето е : Дали тие пари кои ги трошат ги заработиле со свој сопствен труд, па чесно да можат да се пофалат дека се трошаџии.. Или живеат на грбот на мама и тате, па имаат и `свој` автомобил и кога излегуваат частат пијачки и се расфрлаат со пари како да се нивни.
Не знам што се цени повеќе.
Јас лично не ги делам луѓето.. Сите се исти за мене во тој поглед.
Но, лично познавам материјалисти кои гледаат вечерта да им биде организирана, да бидат снабдени со спонзор. Кои дури при започнување врска најмногу внимаваат на тоа. Пијачките и ручеците да им бидат платени и секојдневно да добиваат најразлични подароци за хранење на нивната ненаситност.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Оти само џабе ти биле парите зборувате кога и сами знаете дека денес се се врти околу нив. Зарем тебе нема да ти биде поубаво кога ќе излезеш од дома со полн новчаник и нема да се замараш со тоа колку ќе потрошиш или па да излезеш со празен и да се мислиш на која клупа ќе смрзнуваш? ееее братко значи за се да се има само една златна средина.
За ова болдираново ќе ти кажам дека во 90% од случаите парите можат да средат работа. Значи ако имаш пари ќе немаш големи нервози, ќе можеш шо сакаш да си купиш а не да му ја мислиш како да го поминеш месецот, за повеќето болести ќе имаш решение пошто ќе имаш пари да си го платиш лекувањето итн да не редам пошто веќе знаеш и самиот.
И ајде сега кажи дека парите се џабе кога не се. значи дај да не с еправиме нешто што не сме, да не се убедуваме дека не се сите материјалисти кога се...кој повеќе кој помалку ама сите СЕ(точка)
во друга тема напиша
la-loca
Не е исто да влезеш во мала куќа во која можеби нема пари ама се чувствува некоја енергија љубов блискост, за разлика од некоја голема куќа каде сопствениците имаат многу пари. Кај нив кога ќе влезеш се осеќа ладно, се осеќа раздалченост помеѓу нив.
:star:
Или јас сум збунет, или не знам што е работава. Под материјалист јас подразбирам човек, кој живее со луѓето од интерест, што го интересира само материјалното, што никогаш нема да биди со вас ако нема интерес од вас. Јас лично сум наидувал на многу, и ако нешто најмногу мразам во животот тоа се материјалисти. Ако насетам дека некој со мене живеј заради некој интерес, тој човек за мене има вредност колку една тоалетна хартија(и то од оние шо стружа)
А ако зборувам, како повеќето на темава, тогаш би рекол, дека нема човек на светов што не сака да има пари.Меѓутоа тоа не не прави материјалисти.Материјалисти не прави начинот на кој што доаѓаме до тие пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom