Математичка мистерија

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Oва е мојот одговор на логичкиот проблем на Pinkie Pie:
1. место - Бобан Јовиќ - овошен ( воќни ) колач
2. место - Јован Добриќ - чоколаден колач
3. место - Ненад Стевиќ - штрудла
4. место - Вики Алексиќ - колач со сирење
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Oва е мојот одговор на логичкиот проблем на Pinkie Pie:
1. место - Бобан Јовиќ - овошен ( воќни ) колач
2. место - Јован Добриќ - чоколаден колач
3. место - Ненад Стевиќ - штрудла
4. место - Вики Алексиќ - колач со сирење
а дали ти се пријаде колач :) мене вочни(овошен) и чоколаден :vozbud:
--- надополнето: 15 јануари 2013 во 21:42 ---
https://www.facebook.com/pages/MATEMATIKA-VO-SRCETO/294099329615?fref=ts од овде иначе беше :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Упатство за задачата од #468 најлесно може да се реши. ако се замени конкретна тројка на броеви на пример: a = 1, b = 2, c = -3
Moже и изразите во заградите да се разложат на множители, кои се кратат - но тоа е потешко.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Упатство за задачата од #468 најлесно може да се реши. ако се замени конкретна тројка на броеви на пример: a = 1, b = 2, c = -3
Moже и изразите во заградите да се разложат на множители, кои се кратат - но тоа е потешко.
па ова второво и баш го правев, но ми снема време. но ќе го постирам кога ќе стигнам
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
имам прашање, задача за 7 одд која никако да ми текне како да ја решам.
на сликата се гледа еден петоаголник. на него има отсечка MN, и точките М и N лежат на страните AF и AB. отсечката MN треба да се преслика во M1N1 на страните BC и CD. треба да се одреди векторот на транслација а?????
има некој идеја?
vektor.jpg
 
L

Luki Junior

Гостин
имам прашање, задача за 7 одд која никако да ми текне како да ја решам.
на сликата се гледа еден петоаголник. на него има отсечка MN, и точките М и N лежат на страните AF и AB. отсечката MN треба да се преслика во M1N1 на страните BC и CD. треба да се одреди векторот на транслација а?????
има некој идеја?
Прегледај го приврзокот 57354
Најлаичко решение,
Повлечуваш 2 паралелни прави низ точките М и N, и автоматски ќе се преслика.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Најлаичко решение,
Повлечуваш 2 паралелни прави низ точките М и N, и автоматски ќе се преслика.
???? од каде? кои прави да ги направам паралелни? мислиш на CD и CB? тоа би значело целата геометриска слика да ја пресликам, така?
 
L

Luki Junior

Гостин
???? од каде? кои прави да ги направам паралелни? мислиш на CD и CB? тоа би значело целата геометриска слика да ја пресликам, така?
Конструираш прав агол у точка М и точка N. (Со шестар е ного лесно). И ги продужуваш правите за да се сечат со краците ЦД у ЦБ,
Накратко, конструираш впишан квадрат у овај 5-оаголник, и една страна на овај правоаголник е MN
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Најлаичко решение,
Повлечуваш 2 паралелни прави низ точките М и N, и автоматски ќе се преслика.
Мислиш нормални така? Да така ќе добие паралелна отсечка со точки на бараните страни ... но што со векторот на транслација? Тоа е конечното прашање а не да се конструира паралелна отсечка. Патем нека ми објасни некој што е вектор на транслација :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Мислиш нормални така? Да така ќе добие паралелна отсечка со точки на бараните страни ... но што со векторот на транслација? Тоа е конечното прашање а не да се конструира паралелна отсечка. Патем нека ми објасни некој што е вектор на транслација :)
Векторо ти е количина шо има големина и правец. Презентира се како насочена отсечка. (Цитирам од меморија, можно е да сам грешка).
И ако имаш дадено вектор за транслација, зимаш го векторо и му зачувуваш насоката и големината. Е сега ако направе така, векторо на транслација ќе ја има големината од ММ' отсечката и насоката на транслација се добива/дадена е од самио вектор (насоката е од М до М').... :)

Целото оваа е по логика, има голема шанса да е грешка.. :)
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
имам прашање, задача за 7 одд која никако да ми текне како да ја решам.
на сликата се гледа еден петоаголник. на него има отсечка MN, и точките М и N лежат на страните AF и AB. отсечката MN треба да се преслика во M1N1 на страните BC и CD. треба да се одреди векторот на транслација а?????
има некој идеја?
Прегледај го приврзокот 57354
кое одделение си?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
што да правам, 7 одд сум :D
--- надополнето: 31 јануари 2013 во 17:54 ---
Мислиш нормални така? Да така ќе добие паралелна отсечка со точки на бараните страни ... но што со векторот на транслација? Тоа е конечното прашање а не да се конструира паралелна отсечка. Патем нека ми објасни некој што е вектор на транслација :)
Векторо ти е количина шо има големина и правец. Презентира се како насочена отсечка. (Цитирам од меморија, можно е да сам грешка).
И ако имаш дадено вектор за транслација, зимаш го векторо и му зачувуваш насоката и големината. Е сега ако направе така, векторо на транслација ќе ја има големината од ММ' отсечката и насоката на транслација се добива/дадена е од самио вектор (насоката е од М до М').... :)

Целото оваа е по логика, има голема шанса да е грешка.. :)
луки, не е така како што опишуваш за “нормални“ прави. за векторот на транслација имаш парио, убо ти назначи платон. но финтата е во тоа што, АКО направам како што викаш, тогаш мм1 ќе биде пократка од НН1, а работота со векторот е дека ем ММ1 и НН1 треба и да се паралелни и да се исти по должина.
има некаква врска со геометрија и пренесување на ...... да знаев ќе ја решев ;)
на пр, обрано кога е поставена ЗНАМ како иде. односно кога имам агол и вектор на транслација, тогаш лесно го префрлам векторот на аголот и со тоа да ја добијам саканата отсечка. дури и на раб прашав некои од елекрто и машински и сите бледо ме погледнаа аххахахахах,
ај нема везе, ако на некој му текне, би му бил благодарен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom