Масони

Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Масоните ги има насекаде. Тоа се најголемите луѓе во светот, сите председатели, сите директори на најголемите банки во светот со другите зборови најмоќни луѓе во светот. Тие претставуваат еден вид на секта според мене која го води светот
Ajde ti se molam daj definiraj sto e sekta prvo pa potoa da vidime kako i zosto.Se gleda deka malku mi te podmrzuva da podprocitas nazad na forumov tolku mnogu izneseni tezi i objasnuvanja i sega povtorno nekoj so SEKTASTVO.Eh da bese mrzata bolest!!!!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
tie navivaat samo za svoite pari i za svoite stomaci a nie si navivame za makedonija
Koga bi znael koi se nekoi od niv ne bi pisuval taka no ocigledno znaenjeto e mok a nezmaenjeto tabu.Ima takvi licnosti koi imaat donirano desetici milioni vo nesta od opsto dobro za site siroki narodni masi.I dali takvite luge samo poradi faktot sto se bogati ne ja sakaat svojata zemja isto ako ne i poveke od ostanatite?Bogatstvoto i ljubovta doagjaat od vnatre od srceto na sekoj covek a ne od dzebovite.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
Koga bi znael koi se nekoi od niv ne bi pisuval taka no ocigledno znaenjeto e mok a nezmaenjeto tabu.Ima takvi licnosti koi imaat donirano desetici milioni vo nesta od opsto dobro za site siroki narodni masi.I dali takvite luge samo poradi faktot sto se bogati ne ja sakaat svojata zemja isto ako ne i poveke od ostanatite?Bogatstvoto i ljubovta doagjaat od vnatre od srceto na sekoj covek a ne od dzebovite.
tocno e toa no samo vrati se nazad i pomisli koj ja sozsade ekonomskata kriza vo amerika koj ja isturi pcenicata vo moreto koj ne pustase pari vo berzata vo amerika vo 1920-1930 godina da bea dobri ke nemase nikakvi vojni vo svetot zatoa znaenjeto e sila a faktite se mok
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
tocno e toa no samo vrati se nazad i pomisli koj ja sozsade ekonomskata kriza vo amerika koj ja isturi pcenicata vo moreto koj ne pustase pari vo berzata vo amerika vo 1920-1930 godina da bea dobri ke nemase nikakvi vojni vo svetot zatoa znaenjeto e sila a faktite se mok
Jas za razlika od tebe nemam informacii so fakti-pisani dokumenti koi se site tie sto ti gi nabroja.E sega ako za inaet se saka nesto da se tvrdi mnogu e lesno eve i Bush pomladiot zapocna eden kup vojni pa dokolku sakas i za niv mozes da gi obvinis masonite iako toj samiot ne e mason.Vo biznisot vazat pravilata na biznisot.Emociite se nevazni ako sakas da uspees da opstanes na poleto na biznisot.Motivacijata za profit e motivot na sekoj investitor itn,itn.Sekoj so svoite pari moze da pravi sto saka oti se licni barem taka jas gledam na toa,i zatoa daj nesto sto bi mozele nie da napravime za da utresniot den ni bide barem za malku poubav od denesniot a ne da obvinuvame se nekoi drugi da ni se krivi.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Што е оваа побуна против масонството бре ?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не е никаква побуна, туку едноставно тема во која се дискутира за нив, долколку мислиш дека е побуна очигледно и гледаш каде е таа и знаеш нешто за нив, па повели. :smir:
 
Член од
25 март 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Факт е дека Масонеријата, во текот на историјата луѓето ја сметале за добра а некои за лоша.Па така е и денес, некои сметаат дека таа е главниот фактор за Економскава криза, а некои сметаат не.Па нели и затоа е форумов за да ги изнесеме своите ставови а не некого да обвинуваме.
Поздрав!
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
Jas za razlika od tebe nemam informacii so fakti-pisani dokumenti koi se site tie sto ti gi nabroja.E sega ako za inaet se saka nesto da se tvrdi mnogu e lesno eve i Bush pomladiot zapocna eden kup vojni pa dokolku sakas i za niv mozes da gi obvinis masonite iako toj samiot ne e mason.Vo biznisot vazat pravilata na biznisot.Emociite se nevazni ako sakas da uspees da opstanes na poleto na biznisot.Motivacijata za profit e motivot na sekoj investitor itn,itn.Sekoj so svoite pari moze da pravi sto saka oti se licni barem taka jas gledam na toa,i zatoa daj nesto sto bi mozele nie da napravime za da utresniot den ni bide barem za malku poubav od denesniot a ne da obvinuvame se nekoi drugi da ni se krivi.
citaj ja knigata znacenjeto na masonerijata i nivnite pravila sto gi vostanovile pa ke vides togas koj ja kroi sudbinata na svetot i gledaj НАША ТВ IMA EMISIJA za niv
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
citaj ja knigata znacenjeto na masonerijata i nivnite pravila sto gi vostanovile pa ke vides togas koj ja kroi sudbinata na svetot i gledaj НАША ТВ IMA EMISIJA za niv
Prijatele mene ne mi treba nekoj kako onoj naludnicav amerikanec sto se i sesto turi vo ist sad i site gi napravi gjavolski slugi,coveku pa toa pali samo kaj amerite koi cel den sedat pred TV i kupuvaat znaenje preku takvi emisii.Tipot tresese gluposti vo nevidena merka.Znaci li toa ako nekoj izleze pred TV i kazuva sto saka gotovo toj e vo pravo samo poradi toa sto izlegol na TV?Za citanjeto na taa kniga a i red drugi kako nea nemam vreme da se zamaram oti toa se umni tipovi koi znaat da manipuliraat so sirokite narodni masi prodavajki im go ona na koe se palat i pravejki bestseleri,vprocem i cueniot Den Braun go kaza toa deka toj ne iznesuva vistiniti fakti tuku deka pravi bestseleri -citaj pari.Moj sovet do tebe i do site zainteresirani kako tebe za temava da podzavrtis na netov i da najdes literatura na angliski i potoa samiot da si izgradis stav za ovaa prasanje.Za toa koi knigi bi ti gi preporacal samo navrati se nanazad niz temava imase izneseno od Zidarski linkovi i uzivaj...
Nestata mnogupati ne se onakvi kako sto nam na prv pogled ni izgledaat..
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
1 име.. ЏОН ВЕЈН! најмоќниот масон досега :) ! кој се интересира нешо појче за него нека пита кај мене :)
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Ова ми е омилена тема :) да прашаш 100 луѓе за масонеријата , 90% ќе ги асоцира на нешто лошо , негативно, мистериозно . Според мене вакви друштва на слободни ѕидари ги има насекаде во светот , член можеш да станеш без разлика на верата , и во нив е сторго забрането да се зборува за политика . Дури и во Македонија го признаа братсвото јавно од страна на Француската ложа . Али не е баш така лесно да влезеш во масонско друштво , еден масон има кажано , кога ќе влезеш , ќе треба нешто и да дадеш :)
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Кој тоа масон има кажано и што тоа треба да дадеш?!:tapp:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Фигаро што треба да дадеш жити Господ кога ке влезеш во Ложата и кој масон го има кажано тоа јавно пиши тука :tapp::tapp:

Јас како што знам кога ке влезеш во Ложата не треба да даваш ништо,туку да правиш тоа што ке ти се каже за .Не сум доволно упатен во масонеријата,но според тоа што го имам читано,не треба да дадеш,туку да правиш добро за Ложата.Не барат ништо за да влезеш,но сепак е тешко за да си дел од Ложата и воопшто да влезеш во масонеријата.
Ако сум грешка нека ме поправи некој поупатен.....:smir:
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Фигаро што треба да дадеш жити Господ кога ке влезеш во Ложата и кој масон го има кажано тоа јавно пиши тука :tapp::tapp:

Јас како што знам кога ке влезеш во Ложата не треба да даваш ништо,туку да правиш тоа што ке ти се каже за .Не сум доволно упатен во масонеријата,но според тоа што го имам читано,не треба да дадеш,туку да правиш добро за Ложата.Не барат ништо за да влезеш,но сепак е тешко за да си дел од Ложата и воопшто да влезеш во масонеријата.
Ако сум грешка нека ме поправи некој поупатен.....:smir:
Има масони кои јавно си признаваат дека се дел од ложата , си пишуваат книги итн. Нормално не е лесно да се влезе во ниту една ложа , а тоа што треба да го дадеш незнам , останува обичниот човек
да си претпоставува , еве линк за Големата Македонска Ложа
Код:
http://www.glm.org.mk/
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Има една поговорка - да мислиш дека знаеш е пострашно отколку да не знаеш...
Има 70 страници со написи, а јас пишувам за масонството на барем 50 од нив. Цели реферати имам испишано тука - ама кој да прочита... полесно е да се вклучи човек на 70-та страна и да каже "јас вака сум чул", не е битно до сега каква била дискусијата...
Знаењето е единствениот пат надвор од мракот. Но за да придобие човек знаење, не треба да биде мрзлив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom