Македонците од Западна Македонија се жалат дека се обесправени

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Aj sea kazite deka imame prava deka ne sme obespraveni. Ke cekate uste eden vakov nastan? Ma majku mu ebem ima svite da gi palim vise. Ovoj ili smrt ili dozivotno macenje. Osvestite se ljudi nemoze vise vaka. Kolku do sea nevini zaminaa od nasa strana? Ke dozvolimo uste eden?

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
http://press24.mk/krvnichki-go-udirale-so-stap-po-glavata
Еве да се смирите малку и во Прилепско Мариово почнале да тепаат Македонци...напаѓачите се од село Нистрово (жители 121 албанец) во Мавровско.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
http://press24.mk/krvnichki-go-udirale-so-stap-po-glavata
Еве да се смирите малку и во Прилепско Мариово почнале да тепаат Македонци...напаѓачите се од село Нистрово (жители 121 албанец) во Мавровско.
Toa tebe zapadna Makedonija ti e be? Sto ne boli nas za tamo? ZAPADNA MAKEDONIJA e veke nivna. Kolat,bodat,siluvaat i nasava "Prekrasna" Vlada ne prevzema nisto. Ili nie ke sredimo ili ke ne pokolat svite. Izvolite.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Dr.Wish, причината на нашите проблеми не се луѓето, туку нечистиот антихристијански дух кој што надвладува во ними.

Кога злосторителите би го имале Светиот Дух БОЖЈИ, засигурно не би го сториле тоа што го сториле!

Те молам, немој да му дозволиш на нечистиот дух да преједе и завладее со тебе, бидејќи тој баш тоа и го сака.

Оди на тивко место и молисе за Дух Светол, Кој ќе ти ги покаже работите во Една Светлина Која е поголема од се’ во овој неверен и кривоверен свет!

Со најважното биди благословен ти, твоите најмили, твоите пријатели, но и твоите непријатели.

Амин

п.с. Двајца другари ми се убиени со убод во срце (пред последните војни на балканот), чичкоми беше киднапиран и убиен 2001, а братучедми за малку се спаси од убод со нож. Сторителите - сите до еден - припаѓаат на една иста (националност и) вера, која Го негира Уникатното Чедо БОЖЈЕ!

.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
.

Dr.Wish, причината на нашите проблеми не се луѓето, туку нечистиот антихристијански дух кој што надвладува во ними.

Кога злосторителите би го имале Светиот Дух БОЖЈИ, засигурно не би го сториле тоа што го сториле!

Те молам, немој да му дозволиш на нечистиот дух да преједе и завладее со тебе, бидејќи тој баш тоа и го сака.

Оди на тивко место и молисе за Дух Светол, Кој ќе ти ги покаже работите во Една Светлина Која е поголема од се’ во овој неверен и кривоверен свет!

Со најважното биди благословен ти, твоите најмили, твоите пријатели, но и твоите непријатели.

Амин

п.с. Двајца другари ми се убиени со убод во срце (пред последните војни на балканот), чичкоми беше киднапиран и убиен 2001, а братучедми за малку се спаси од убод со нож. Сторителите - сите до еден - припаѓаат на една иста (националност и) вера, која Го негира Уникатното Чедо БОЖЈЕ!

.
OK e ova se sto go zboris. I ne bi sakal necistiot da navleze vo mene no zamisli kakvi traumi i kakvi posledici ostavaat? Zamisli ovde da zivees vo Tetovo i na sekoe izlaganje da mislis kako ke se vratis doma od strav? Jas bev pretepan 3 pati od nivna strana. I toa 2 pati od istite 1 od drugi. 30 dusi okolu tebe site fakaat da te udiraat. Bese prijaveno vo policija i nikomu nisto. Prviot pat projdov polesno vtoriot so udari vo glavata,a tretiot koga izvadija noz edvaj im izbegav... Sea ne se osuduvam ni da izlezam nadvor posle 7 casot. Zamisli kakov beleg ostavilo toa vo mojot zivot.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
OK e ova se sto go zboris. I ne bi sakal necistiot da navleze vo mene no zamisli kakvi traumi i kakvi posledici ostavaat? Zamisli ovde da zivees vo Tetovo i na sekoe izlaganje da mislis kako ke se vratis doma od strav? Jas bev pretepan 3 pati od nivna strana. I toa 2 pati od istite 1 od drugi. 30 dusi okolu tebe site fakaat da te udiraat. Bese prijaveno vo policija i nikomu nisto. Prviot pat projdov polesno vtoriot so udari vo glavata,a tretiot koga izvadija noz edvaj im izbegav... Sea ne se osuduvam ni da izlezam nadvor posle 7 casot. Zamisli kakov beleg ostavilo toa vo mojot zivot.
.
Потполно те разбирам и сочуствувам, бидејќи истото сум го доживуал. Но знај, дека тие тоа не го праат од што сакаат, туку се опседнати со нечистиот дух. Оној ист дух кој што преку рацете на неверниците и кривоверниците, ги прави најголемите злосторства на земјава!

Немој да паднеш на неговите провокации и да паднеш на негово ниво.

Исус не го даде својот Прасветол Живот, за и мие да живимо ка неверниот и кривоверниот свет, кој му робуа на нечистиот!

Со најважното биди благословен ти, твоите најмили, твоите пријатели, но и твоите непријатели.

Амин

.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Blagodaram isto i ti i tvoite.

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
OK e ova se sto go zboris. I ne bi sakal necistiot da navleze vo mene no zamisli kakvi traumi i kakvi posledici ostavaat? Zamisli ovde da zivees vo Tetovo i na sekoe izlaganje da mislis kako ke se vratis doma od strav? Jas bev pretepan 3 pati od nivna strana. I toa 2 pati od istite 1 od drugi. 30 dusi okolu tebe site fakaat da te udiraat. Bese prijaveno vo policija i nikomu nisto. Prviot pat projdov polesno vtoriot so udari vo glavata,a tretiot koga izvadija noz edvaj im izbegav... Sea ne se osuduvam ni da izlezam nadvor posle 7 casot. Zamisli kakov beleg ostavilo toa vo mojot zivot.
.
Потполно те разбирам и сочуствувам, бидејќи истото сум го доживуал. Но знај, дека тие тоа не го праат од што сакаат, туку се опседнати со нечистиот дух. Оној ист дух кој што преку рацете на неверниците и кривоверниците, ги прави најголемите злосторства на земјава!

Немој да паднеш на неговите провокации и да паднеш на негово ниво.

Исус не го даде својот Прасветол Живот, за и мие да живимо ка неверниот и кривоверниот свет, кој му робуа на нечистиот!

Со најважното биди благословен ти, твоите најмили, твоите пријатели, но и твоите непријатели.

Амин

.
Аман бе Спирос, човекот ти кажува ти вадат нож да те бодат, а ти ми збориш за нечисти духови, не знам само дали си сериозен или тролаш.
Еве недај боже, ќе ти извади некој нож, и сака да те боде, што ќе правиш?
Ќе му читаш цитати од Библијата?
Ќе му кажеш дека не сакаш да паднеш на негово ниво?
.Исус не го даде својот Прасветол Живот, за и мие да живимо ка неверниот и кривоверниот свет, кој му робуа на нечистиот!.
Ниту пак Исус го даде својот живот за да тој што ќе ја прочита Библијата биде овца.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Аман бе Спирос, човекот ти кажува ти вадат нож да те бодат, а ти ми збориш за нечисти духови,
Во човекот кој што вади нож на својот ближен, не владее Духот Христов, туку нечистиот владее со него!

не знам само дали си сериозен или тролаш.
:(

Еве недај боже, ќе ти извади некој нож, и сака да те боде, што ќе правиш?
Ќе му читаш цитати од Библијата?
Ќе му кажеш дека не сакаш да паднеш на негово ниво?
Зависи кој Дух ќе преовладува со мене!

Кога еден мој постар маалски другар беше со убод во срце убиен, еден од моите телесни родители ми купи нож и ми даде аманет да се бранам од кучињата бесни. :(


Ниту пак Исус го даде својот живот за да тој што ќе ја прочита Библијата биде овца.
Го познаваш ли Единственото вистински спасително Евангелие БОЖЈЕ, Кое е многу поважно од нашите телесни родители и фамилија, нашиот ум, ... и се’ од овој свет?


Кој ќе нè одвои од љубовта Божја; тага ли, невола ли, или гонење,
глад ли, или голотија, опасност ли или меч?
Како што е напишано:
„Заради Тебе секогаш нè убиваат; нè сметаат како овци за клање.”
Но во сето ова победуваме преку Оној, Кој нè возљуби.
(Римјан. 8:35+)

.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.159
Пајакот во Куманово селективно собира возила

Кумановци се жалат дека пајак службата селективно подигнува неправилно паркирани возила од градот. Во ЈП Паркинг, пак, се бранат дека е нормално да реагира секој чие возило е подигнато.


Во централното градско подрачје во Куманово има обележано паркинг места за паркирање на патничките моторни возила, меѓутоа според Фадиљ Шабани, директор на ЈП „Паркинг“, граѓаните најчесто ги одбегнуваат поради наплатата. Од неодамна повторно е активирана пајак-службата, за што, пак, кумановци велат дека таа селективно ги одбира возилата и дека не функционира подеднакво во сите делови од градот.
Реално е дека ќе реагира секој граѓани чиешто возило ќе биде кренато од пајак-службата. Пајакот наеднаш може само едно возило да крене, а не десет, а тоа се работи заедно со сообраќајната полиција и по нивна наредба.
Фадиљ Шабани, директор на ЈП „Паркинг“ Куманово.

„Реално е дека ќе реагира секој граѓани чиешто возило ќе биде кренато од пајак-службата. Пајакот наеднаш може само едно возило да крене, а не десет, а тоа се работи заедно со сообраќајната полиција и по нивна наредба. Во нивно име можам да кажам дека нема нерегуларности“, вели Шабани, на што, пак, граѓаните имаат свои забелешки:

„Ниту овие на паркинг не работат правилно. Некој плаќа, некој не. Не мислам, туку знам.“
Фадиљ Шабани, директор на ЈП „Паркинг“ - Куманово.

„Пајак службата работи само на еден дел од градот. Кога одиш накај болница слободно можеш да се паркираш, зашто мислат дека возилото е на некој од албанска етничка заедница.“
Во овој град постои една невидлива граница која кумановци си ја знаат, така што во еден дел од градот важат правилата за паркинг просторот, а во другиот се прогледува низ прсти.
Анкетиран граѓанин на Куманово.

„Немам многу информации, не обрнувам внимание на тоа. Меѓутоа во принцип мислам дека работите не стојат баш во најдобра форма. Мислам дека селективно се подигаат возилата. Во овој град постои една невидлива граница која кумановци си ја знаат, така што во еден дел од градот важат правилата за паркинг просторот, а во другиот се прогледува низ прсти. Зошто е тоа така нека си се запрашаат за тие што се одговорни. Мислам дека и тука работите не стојат најдобро“, сметаат дел од запрашаните граѓани.

Како и да е, во Куманово места за паркирање нема доволно поради секојдневно зголемување на бројот на автомобилите, но и поради некој одреден моден тренд што кумановци последните години го практикуваат. И на куси релации од нивниот дом до центарот на градот сè помалку се движат пеш, а сè повеќе се возат. Не ретко се забележува автомобилите да се паркирани на пешачки патеки во непосредна близина на кафулето, а сообраќајната полиција и пајак-службата да не го регистрираат тоа. Од друга страна, пак, кумановци кои живеат во централното градско подрачје за паркирање на своите автомобили пред нивниот дом месечно плаќаат надоместок.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.311
Поени од реакции
4.712
Берик, не најде нешто материјал за пропаганда оваа недела?

Гледам сега ловиш духови. Пошто ова *институција* не признава етникум, еве и моја кола зедоа до пазар паркирана, што да правиме сега?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.159
Гледам сега ловиш духови. Пошто ова *институција* не признава етникум, еве и моја кола зедоа до пазар паркирана, што да правиме сега?
Стварно?
Мене ми е долг пола метро.
Купив вчера Нисан ЏиТиАр.
А утре идам на Галапагос.

Свашта може да се напише тука, не е тоа проблем.

У секој случај, можно е да ти ја дигнале колата и на тебе. Друг пут ќе си стаиш византиски грб, како останатите Албанци на кои верата и нацијата им се професии и нема да ти ја дигнат. А можеш и место дво-глав орел да стаиш знаме од КСА.
И двете, е најбоља заштита од дигање кола у Куманово.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.311
Поени од реакции
4.712
Стварно?
Мене ми е долг пола метро.
Купив вчера Нисан ЏиТиАр.
А утре идам на Галапагос.

Свашта може да се напише тука, не е тоа проблем.

У секој случај, можно е да ти ја дигнале колата и на тебе. Друг пут ќе си стаиш византиски грб, како останатите Албанци на кои верата и нацијата им се професии и нема да ти ја дигнат. А можеш и место дво-глав орел да стаиш знаме од КСА.
И двете, е најбоља заштита од дигање кола у Куманово.
Не мешај баби и жаби, во твојот линк пишуваше дека во албанските средини пајак не поминува, јас те демантирав, поминува секој ден. Близу пазар растур прават.

Добронамерен совет ти давам, не верувај слепо на третокласни медиуми.
 
V

viktora

Гостин
Не мешај баби и жаби, во твојот линк пишуваше дека во албанските средини пајак не поминува, јас те демантирав, поминува секој ден. Близу пазар растур прават.

Добронамерен совет ти давам, не верувај слепо на третокласни медиуми.
Да бе еве ЕВН се пофали во арачиново наплата на струја достигнла 99%,финансова ршум прави на пластичарска, а трудова се пофали дека у тетово и гостивар танчерките(курвите) биле социјално и здравствено осигурани на 8 часа. Иде бе друг мафтај бе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom