Македонски џин Smidgin

Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Почна да се произведува првиот македонски џин во Скопје. Направена е мини дестилерија во бившо MCM спроти фонтана во парк. Го прават од смрека и планински чај од галичица и други билки. Сега за сега имаат една врста и едно пакување од 0.7l кое чини 1500 денари. Дали некој го има пробано и да даде мислење за вкусот и квалитетот на џинот, со оглед на цената треба да е квалитетен.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.314
Поени од реакции
7.450
И да знаеш ќе го пробам иако не сум љубител на џин, мора да се даде поддршка на вакви бизниси...

Се надевам дека бизнисот е почнат од млади дечки и ентузијасти а не од некои партиски полтрони и функционери, олигарси или нивните деца...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.601
Поени од реакции
62.704
Читам многу добри работи за пијалоков. Само напред.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Почна да се произведува првиот македонски џин во Скопје. Направена е мини дестилерија во бившо MCM спроти фонтана во парк. Го прават од смрека и планински чај од галичица и други билки. Сега за сега имаат една врста и едно пакување од 0.7l кое чини 1500 денари. Дали некој го има пробано и да даде мислење за вкусот и квалитетот на џинот, со оглед на цената треба да е квалитетен.
Јеби га ја сум заинтересиран. Пробав еден јапонски крафт џин.Року. Многу задоволен. Ама не сега...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.345
Поени од реакции
79.170
Џин, овошни ракии кои не се слива/лоза, розе. Тоа се алкохолите кои не ги пијам.
Што не значи дека не им посакувам успех на овие.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ова као low key реклама :pos: :pos: :pos:

Без разлика муабетот е позитивен. Лично поштувам секој што пробува нешто ново. Не сум некој љубител на џин али ќе му направам една сефте нарачка да им тргне бизнисот. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
gin e odlicna letna pijacka... ova so berries, spanski ovosni sranja sto znam, jas si sakam klasika gin tonic so tenko secena krastavicka mada obavezno ke probam...
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Ова као low key реклама :pos: :pos: :pos:

Без разлика муабетот е позитивен. Лично поштувам секој што пробува нешто ново. Не сум некој љубител на џин али ќе му направам една сефте нарачка да им тргне бизнисот. :)
Не е реклама, се токмам да го пробам па мислев да слушнам искуства. Јас сум скептик бидејќи има доста висока цена, како Hendrick кој е еден од поубавите и поскапите. Имам високи очекувања поради цената, а подржувам македонски производи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
Не е реклама, се токмам да го пробам па мислев да слушнам искуства. Јас сум скептик бидејќи има доста висока цена, како Hendrick кој е еден од поубавите и поскапите. Имам високи очекувања поради цената, а подржувам македонски производи.
ne sporeduvaj micro brewery so hendrick. gin varira na vkus taka da ako ides so takvo ocekuvanje, zaebi zemi si hendrick...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Па.Го пробав... Мислам дека тоа што го нудат дефинивно не заслужува цена од 1500 исл денари. Реалистично ми делува нешто како 500-700 денари...
Немат бибер (или не го осеќам), делува малце на растелно етерично масло сиров.
Во тоник(швепс розовиот за прва проба), ја нема таа експлозија на цветна арома што ја очекува, туку повеќе како чај да имаш капнато во тоникот...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.207
Поени од реакции
21.372
Други мислења околу овој џин? Имаат гледам и разни сорти.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Ако збориме кој џин вреди да се проба/пие хеднрикс. Убедливо на пиедестал,а и доволно ароматичен да се конзумира сиров
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
Hendricks, Botanist, Roku, Monkey ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
Ако збориме кој џин вреди да се проба/пие хеднрикс. Убедливо на пиедестал,а и доволно ароматичен да се конзумира сиров
zavisi kako go piesh... i mene hedriks mi e omilen ama ima i drugi sto legnuvaat pogotovo ako mesash... tanqueray and bombay se sosema ok... ako veke sakas aromaticen togas probaj go the botanist ako go najdes. skotski, na bruichladdich, ako sakas viski ke znaes ovie gi pravat naj pushenite irski single moldovi... dzinot im e odlicen.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom