Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
29 септември 2011
Мислења
1.599
Поени од реакции
1.251
@lunatik
Делиме исто мислење,имам во соседството еден таков "јак" и "високо обучен" Ренџер со желба за црвена беретка,ама како што слушам не било на арно фалењето.Сега кутриот му љубомореле се жалит :)
Во три секунди ја најдов која е на фб,плус и од дома си ја споделуват,тешко професионализам кај такви и после ќе се прашуват уште оти вака оти така.
Не дај боже да има озбилна акција оваа ќе мочка :)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
374
Поени од реакции
480
Нема врска тука машко или женско него тука игра улога обуката.
Најбитниот дел е кандидатот да се собори до самото дно психо-физички и одновно да се изгради затоа што кога лицето ќе е во слична стресна ситуација ќе се наврати на сржта на обуката и шансите за да ја донесе правилната одлука се огромни.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.599
Поени од реакции
1.251
A ti si bil vo zivotno zagrizuvacka situacija ne mora vojna pozar >?
Kako reagiras ti na stres.
Сум бил ама не сум го правел Селфи да се фалам[DOUBLEPOST=1552410056][/DOUBLEPOST]
Нема врска тука машко или женско него тука игра улога обуката.
Најбитниот дел е кандидатот да се собори до самото дно психо-физички и одновно да се изгради затоа што кога лицето ќе е во слична стресна ситуација ќе се наврати на сржта на обуката и шансите за да ја донесе правилната одлука се огромни.
Во право си но знам дека на жанските кандидати во оваа селекција се пушта заради тоа што законски мора да има женски припадници во неа.Инаку има и др припаднички коишто имаат поблаги улоги од оваа огнена снајперистка.[DOUBLEPOST=1552410311][/DOUBLEPOST]И да знаете дека тие има и мн случаеви кога многу добро спремни физички(и психички) лица од специјалните единици се блокирале во акции т можеби процентот на такви случаеви е многу мал ама не секогаш голите глави и мускули се толку добри и во акции.На пример познавам членови на специјалните единици што на лик ќе речеш сосем др професија имаат но во решавачки моменти се покажале најхрабри и најодлучни..
 
Последно уредено:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Imam momenti koga teloto gi otkazuva komandite na mozkot , tootalna ukocenost.

[DOUBLEPOST=1552416879][/DOUBLEPOST]300 vakvi slucai kazneti od vnatresna kontrola po 10 posto pa da vidam
koj ke stai pak slika.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.256
Поени од реакции
936
@lunatik Пријател старите членови на форумот убаво го знаат мојот став кога се во прашање специјалните единици во нашава држава.За мене една и единствена специјална единица е бСН,а после неа е нејзиниот "помошник" Рб.Иако на последните два-три цивилни селективни се направиа работи и грешки кои никогаш претходно не се дешавале.Значи никој пат во историјата на ЕСН и пСО не се случило од 150 пријавени да поминат 110-120.Е сега грешките и утнувањата нема да ги пишам пошо не сакам да ги спомувам тука.Волчко знае убаво на што мислам.Ама работата е тоа што во пСО за разлика од ЕСЗ и ЕБР додека трае селекцијата ти си на терен цело време и си стациониран на едно од местата каде се одвива селекцијата,додека во ЕСЗ и ЕБР селекцијата трае 8 часа дневно,односно сабаљето си идеш на работа,имаш селекција,и кога ти завршува работното време си одиш дома.Е таквите селекции и единици за мене се МИЖИ МИТРО ТОЛУМБИ ПАЃААТ или БАНАНИ ЕДИНИЦИ.Затоа и во ЕСЗ и во ЕБР влезе и ќораво и сакато.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
374
Поени од реакции
480
2 клучни работи се тоа што тие што "поминаа" на селекција за во БСН или РБ не се дел од единицата (добри 90%) односно се чекаше да кикснат и имаа секундарна прекоманда,а другото е работите одат на подобро барем во ЕСЗ така што последната селекција беше доста добра за разлика од предходните.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
120
Поени од реакции
111
Јас малку овде почуствував љубомора од членовиве. Мислам дека нема врска што е девојка, туку како што напиша некој погоре има врска со спремноста. Има многу мажи специјалци примени со врски од по 2-3000 евра, што се поголеми пи... од жена.
Е сега физиономијата е друга работа, но ако девојката може, зошто одма ја напаѓате?
Од мене секоја чест.
А што е РБ?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.490
Поени од реакции
1.687
38 години ЕСЗ Тигар
Нека е среќен и вечен денот на единицата!


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Ама каубојска слика....
Ниту се во заклон, ниту оружјето е обезбедено или прицврстено, ниту го држи правилно.... Бајподот му стои на железен профил широк 5цм
Мхм
Позери
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.256
Поени од реакции
936
Пак ги подновиле тигрите.Погледнете ја пушката што е на грбот на набљудувачот.Не се гледа целосно ама според делот кој е видлив јас би рекол дека 100% е ЧЗ Скорпион ЕВО.[DOUBLEPOST=1552486478][/DOUBLEPOST]Слика од 1981 година :D
ЕСЗ,Милиција на Македонија
10325325_1230862573609945_8146532197343785281_n (1).jpg
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
730
38 години професионализам, посветеност, храброст и патриотизам...
Есз Тигар нека Ви е честит Денот на единицата! Да го славите упте многу години со нови победи и успеси!

Превземано од ФБ Хаџи Јанев.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom