Македонски серии

Дискусија во форумот 'Серии' започната од Shawn Spencer, 19 октомври 2016.

 1. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  Ќе има ли серија од ова Пепи и Муто ? Гледам на петицијата собрано е доста подршка.
   
 2. Near

  Near Рандом лик од соседството

  Член од:
  26 март 2009
  Мислења:
  3.829
  Допаѓања:
  5.076
  Нова македонска серија од 4-ти септември,На терапија...Никола Ристановски главна улога
   
 3. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.838
  Допаѓања:
  2.854
  Само што сакав да пишам, ме претрка.
  Прочитав во едно интервју за хрватски весник пред некое време дека Никола Ристановски трчал од проби во театар до снимање на серијата На терапија, фаќање на лет за Загреб и играње на Иванов таму.

  По малку гуглање наидов на израелскиов оригинал, али не ми се веруваше дека може и нашите да направат римејк. Ама...

  „На терапија“ е првата македонска ТВ серија снимена според странска лиценца, во продукција на КИНО ОКО. Емитувањето на серијата ќе започне на 4-ти септември 2017 година на Сител.

  Си имаат и сајтче, како што треба секоја профи серија да има. А ги има и на ФБ.

  За почеток одлична екипа имаат соберено. Никола Ристановски, Јелена Јованова, Амернис Нокшиќи, Висар Вишка, Драгана Костадинова, Бедија Беговска, Тони Наумовски и Ангела Димитрова. Стискам палци да биде добра.

  Ако сака некој повеќе да дознае за серијалов, бујрум спојлер.

  Серијата, во која глумат домашни актери, содржи 45 епизоди адаптирани од македонски автори и реализирани со екипа од македонски ТВ и филмски професионалци.

  Оригиналната серија „На терапија“ потекнува од Израел и е креирана од Нир Бергман, Ори Сиван и Хагаи Леви. Леви е познат и по работата на серијата „The Affair“ наградена со неколку Златни глобуси.

  Дејствието на серијата се одвива околу приватниот и професионалниот живот на психотерапевт кој во текот на петте работни дена работи со своите пациенти на нивните проблеми, за во слободното време и самиот да побара стручна психијатриска помош. Секоја епизода е фокусирана на ликот на одреден пациент и неговиот однос со главниот лик: суицидална пливачка на тинејџерски години; професионален војник кој ги преиспитува своите постапки; жена која има еротска фиксација кон терапевтот; брачен пар кој не може да се соочи со обврските на родителство; како и сопругата на психотерапевтот која се обидува да го спаси нивниот брак кој е во криза.

  Серијата постигнува огромен успех во матичната земја и освојува награди за најдобра драмска серија, најдобар актер, најдобра актерка, најдобро сценарио и најдобра режија од израелската Акедемија за филм и телевизија.

  Во 2008 година лиценцата за серијата ја откупува американската мрежа „HBO“ која продуцира три сезони. Во улога на психотерапевтот се појавува познатиот актер Гебриел Брн, а епизодните улоги ги играат популарните глумци Мишел Форбс, Дајен Вест, Миа Васиковска, Мелиса Џорџ, Дебра Вингер и други.

  Серијата веднаш се здобива со популарност, ласкави критики и неколку високи признанија, вклучувајќи ги наградите „ЕМИ“ за најдобар актер и актерка, наградата „Златен глобус“ за најдобар актер и наградата за нова серија на Синдикатот на писателите на Америка (Writers Guild of America).

  Концептот на серијата доживува планетарен успех и се снимаат посебни верзии за Канада, Аргентина, Бразил, Јапонија, Чешка, Полска и Италија.

  Во Балканскиот регион досега се снимени романска верзија (HBO Central Europe), словенечка верзија (POP Brio) со Игор Самобор во главната улога, српска верзија (Fox Television) со Мики Манојловиќ во главната улога и хрватска верзија (HTV).

  Во македонската верзија на хит серијата игра исклучителна актерска екипа предводена од Никола Ристановски во улогата на психотерапевт, заедно со Јелена Јованова, Амернис Нокшиќи, Тони Наумовски, Ангела Димитрова, Драгана Костадиновска, Висар Вишка и Бедија Беговска.

  Широката популарност и гледаност на серијата „На терапија“ се должи на интелигентниот концепт и на маестрално изградените карактери со чии уникатни животни приказни може да се идентификува секој гледач.

  Низ призма на личното, „На терапија“ ги отсликува колективните потешкотии со кои се справуваат македонските граѓани во секојдневниот живот. Во 45-те епизоди се обработуваат низа тематики, почнувајќи од граѓански активизам и човекови права, полова нееднаквост, семејно насилство, ксенофобија, корупција, слобода на медиуми, право на сексуална ориентација, однос кон децата и тинејџерите во општеството, традиционален наспроти модерен начин на живот, и ред други прашања.

  „Оваа серија ќе ги поттикне луѓето да почнат да разговараат за проблемите кои се поврзани со секојдневниот живот на македонскиот граѓанин, и можеби ќе пронајдат одговори за личните дилеми и прашања. Се надевам дека серијата ќе придонесе за отворање на дијалог на сите актуелни теми во нашето општество“.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  Teлма ќе има уште една серија со наслов Инсајдер. Ќе глумат Ирена Ристиќ, Сашко Коцев, Јордан Симонов а другите актери не знам кој се. Што содржина е ни тоа не знам.

  Видов фотки на профилот на фејсбук од Ирена Ристиќ.
  --- Споено дупло мислење, 27 август 2017 ---
  http://tvpaket.com.mk/serii/5789-23-24-27-08-2017
   
  Последно уредено: 27 август 2017
 5. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.838
  Допаѓања:
  2.854
  Се снима „Инсајдер“ - серија за новинарите и нивната работа.

  Главен сценарист на серијата е Сашо Кокаланов, а во пишувањето на сценариото учестувале и Елеонора Венинова и Драгана Лукан. Главен режисер е Игор Иванов- Изи, а со него режираат Вардан Тозија и Даријан Пејовски. По една серија режираат и Дина Дума и Марија Апчевска. Директор на фотогарфија е Димо Попов, а директор на серија е Никола Мадиќ. Костимогаф на серијата е Илина Ангеловска.

  Главните улоги ги толкуваат Светозар Цветковиќ (Лазар), Ирена Ристиќ (Наталија), Јордан Симонов (Тихомир), Дејан Лилиќ (Дрраган), Силвија Стојановска (Кристина), Ѓорги Нешовски (Александар), Горан Ников (Дејан), Габриела Петрушевска (Мирела), Јана Стојановска (Антонија) и Сања Арсовска (Мери). Во епизодни улоги се појавуваат: Сашко Коцев, Драган Спасов Дац, Славиша Кајевски, Јелена Јованова, Оливер Митковски, Васил Зафирчев, Трајче Георгиев, Борче Начев, Сабедин Селмани, Горан Стојановски и други.

  Автори на сценографијата се Михаил Панев и Игор Тошевски.
   
 6. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  Отворив тема и за серијата на Канал 5 што ќе оди Фамилијата Марковски.
   
 7. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.838
  Допаѓања:
  2.854
  Непотребно отвораш теми за две-три мислења. Ако добие некоја серија на популарност, тогаш се отвора. ;)
   
  На VardarVoSrceto му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  Без разлика дали ќе се или не ќе се популарни сепак им давам шанса и пред се подршка со отварање тема на форумов, друго привлекува нови луѓе на форумов затоа што кога ќе се пише на google името на серијата покрај разно разните линкови од портали, социјалн мрежи и друго кај што е пишано за серијата има и линк од Кајгана форумот (барем мене ми излегува).

  Јас би сакалн кога ќе се соберат повеќе теми за македонски серии да се направи посебен дел во делот Серии само за македонски серии.
   
 9. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.838
  Допаѓања:
  2.854
  Кога го напишеш името и пребараш излегуваат сите страници од форумов каде е спомнато името, без разлика дали е како наслов на тема на форумов или спомнато од некој член во некоја друга тема. ;)
   
  На Zlatikevichius му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Corvus

  Corvus Latrodectus

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  1.842
  Допаѓања:
  5.255
  Секако ќе се направи....
   
 11. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.838
  Допаѓања:
  2.854
  „Фамилијата Марковски“ е нова играна ТВ серија од осум епизоди од по 42 минути, чие дејствие е инспирирано од вистинити приказни од секојдневието на македонските граѓани.

  Главни протагонисти се членовите на фамилијата Марковски составена од Иван и Лиле и нивните деца: Бојан, Јана и Виктор.

  Проектот ТВ серија „Фамилијата Марковски“ е во продукција на АРТ ПРОЕКТ ЛАБ од Скопје и е овозможен со поддршка од Агенцијата на САД за меѓународен развој УСАИД.

  Режисер на ТВ серијата е Даријан Пејовски.

  Главните улоги ги толкуваат: Петар Петковски, Тамара Ристоска, Владимир Петровиќ, Александар Микиќ и Силвија Стојановска.

  Жанрот е мокументарец, доку-комедија. Првенче од ваков жанр кај нас, па да видиме како ќе се покаже.
   
  На k0k014 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. filip1975

  filip1975

  Член од:
  31 март 2013
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  83
  Мислам дека е адекватна темава од причина што серијата е македонска копродукција. Имено се работи за Сенки над Балканот на Драган Бјелогрлич која ако не се лажам од 21.10 оди на МРТ. Имав можност да присуствувам на македонската премиера на серијата на фестивалот Браќа Манаки каде се проектираше дел од серијата (90м) беше присутен и поголем дел од екипата. Од она што јас го видов Македонија и македонците се континуирано пристуни во серијата. Имаше дел снимен во Буково, Битолско. Се појавуваат Петар Мирчевски, Петар Арсовски, Тони Михајловски (како водач на ВМРО на кој му се суди) итн. Македонија и Македонците се споменуваат во контекст на ВМРО и активноста, “сепартизам“, шверц итн. Според она што го видов се работи за добра продукција, доста добра актерска екипа, сценографија итн. Незнам колку добро ќе биде примена во Македонија поради големо присуство на “патриоти“ затруени со макеоднизам, национализам итн иако нема ништо спорно во серијата.
   
  На MyloXyloto му/ѝ се допаѓа ова.
 13. filip1975

  filip1975

  Член од:
  31 март 2013
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  83
  Dali nekoj znae sto se slucuva so serijata Crveniot poet za Koco Racin, sto se snimase vo Bitola minatata godina? pretpostavuvam na MRT kje odi ama nisto nemam videno i slusnato so koga i kako?
   
 14. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.838
  Допаѓања:
  2.854
  Уште тогаш се најавуваше дека ќе оди во јануари 2017, ама од снимањето еве скоро година помина и никаква друга информација за можно емитување нема.

  МРТ за жал спадна на ниво на мизерен канал со кој си подигрува секој што ќе дојде на функција, па ништо чудно и да не ја видиме серијата.
   
 15. Ve76

  Ve76

  Член од:
  24 јануари 2015
  Мислења:
  796
  Допаѓања:
  394
  Изгледа дека на шарениве не им се допаднала и завршила во recicle bin.

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   

Сподели преку: