Македонски и Албански јазик во основното образование во Македонија.

Статус
Затворена за нови мислења.

tienly

Robbie, one and only!
Член од
6 октомври 2007
Мислења
60
Поени од реакции
5
НЕ! Од едноставна причина што државава ни се вика Македонија, и јазикот ни е Македонски.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
1. На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓуна-
родни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско пис-
мо.
Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така, е служ-
бен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член.


V amandman, Ustav na R.M. :toe:
А М А Н Д М А Н V 4)
1. На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓуна-
родни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско пис-
мо.
Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така, е служ-
бен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член.
.....
Е тоа е .. само ова е цело :tapp:
какви ефтини трикови ...

а членот најди го прочитај го па ракажи ни пак некоја прикаска ..

Civ argument bil toa? Moj? Si go slusnal od mene toa nekogas? Ne.
Jas uste na pocetok rekov, problemot e politicki. :toe:
твоите аргуметни кои ги сецкаш до кај шо ти одговара ? :tv:

Za koi tugji ideali se boram jas? Albanskite? Pa toa ne se tugji, toa se moi, albanec sum jas, ne sum marsovec. Tvoj problem e ako toa tebe ti preci i bodi oci. :toe:
ти можеш да се осеќаш како сакаш .. и имаш права одредени со членот :toe:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Англиски не кажа дали знаеш?

Некој сака сила да покаже .. демек држава?
Па Македонски се учи од трето... кој вика дека некјат и не учат Албанците Македонски.. ја учев и сите учат.... од трето
А сега инат тера некој од прво демек... ?

Убаво пишав ја... би го укинал скрос да не се учи.. не мора...
си имаме ние службен јазик еден .. доволен ни е :pos2:

Швајцарија е федерација, Македонија не! :wink:
[/quote]


Покрај мојот мајчин јазик - Македонскиот ,течно зборувам уште два јазика , вклучително со англискиот, кој впрочем започнав да го учам на приватен курс во трето одд. Покрај овие два јазика знам сиромашно или доволно од доменот на мојата работа ушт два јазика ;) Еве ти ја задоволив радозналоста :toe: и како што кажав ако се преселам во Албанија или на Косово некогаш или осетам потреба да го знам Албанскиот нема да ми биде воопшто проблем да го учам.
Гледам единствен начин ви е водењето инает и пукањето, така сте решиле да ги лечите комплексите на пониска вредност и така си ги воспитувате децата, затоа ќе почекате додека станете европјани.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abe aj decava ke naucat albanski im prima mozoceto oti im se prazni glaite ama nie so ucevme srpsko-hrvatski od SFRJ so rastevme nema sansi da naucime, barem za mene, ne prima vise mozoko chunki casata za da se napolni treba da se isprazni inaku ke se preliva...e toa mi e krio...sea zaradi tugi greski druzi so ne mislele sea nie sme u hendikep ne znaemo albanski salam, nego epten nekoi osnovni poimi koi ne se na nivo.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
abe aj decava ke naucat albanski im prima mozoceto oti im se prazni glaite ama nie so ucevme srpsko-hrvatski od SFRJ so rastevme nema sansi da naucime, barem za mene, ne prima vise mozoko chunki casata za da se napolni treba da se isprazni inaku ke se preliva...e toa mi e krio...sea zaradi tugi greski druzi so ne mislele sea nie sme u hendikep ne znaemo albanski salam, nego epten nekoi osnovni poimi koi ne se na nivo.
Не се секирај ако се преселиш во Албанија има уште шанси за тебе ќе научиш. Има уште место во чашата верувај ми само ти одсели се....
А за Албанците што не сакаат даучат македонски уште поубаво за нас.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Pa zatoa pukavme de vo 2001 godina. :) :)
Не пополнувај постови со никаква содржина. Сериозно.
Мислам, нема член на форумот кој не му е позната јавната тајна зошто и како настана 2001 и кои беа идеалите и целите. Така да, не буткај зејтин во оганот затоа што ќе се покосите со правилата на форумот и ти и останатите кои ќе подлегнат на провокациите.

Е сега друго, реално гледано јас жално гледам на целава ситуација. Не од гледна точка на политиката која што настана во целиот смет, ами од родителската гледна точка. Не знам какви родители се тие кои што живеат во една земја а не сакаат нивните деца да го изучуваат официјалниот јазик на таа земја. Каква иднина им спремаат? Службен ви е албанскиот, точно, ама само таму. Зарем се ќе биде утопија понатака и тоа дете нема да има никаква потреба да тркне до главен град, до некој друг град кјаде што по живо ваше чудо албанскиот воопшто не се збори. Дали тоа дете пример и да живее цел живот во родното место каде албанскиот е службен и со 80-90% албанци, може ќе држи маркет или бизнис и ќе треба да се разбере со македонец. Како?

Муабетот е удирање во гради и мерење муда на штета на наредните генерации. Колку и да изгледа смешно од сечија гледна точка, пожално е да го слушаш муабетот: „го запалија бараката на градска, го гореше оганот ке го запалеше зградата“ од 30 годишен маж. Па каков сака нека биде, доселеник или три генерации овде.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не пополнувај постови со никаква содржина. Сериозно.
Мислам, нема член на форумот кој не му е позната јавната тајна зошто и како настана 2001 и кои беа идеалите и целите. Така да, не буткај зејтин во оганот затоа што ќе се покосите со правилата на форумот и ти и останатите кои ќе подлегнат на провокациите.

Е сега друго, реално гледано јас жално гледам на целава ситуација. Не од гледна точка на политиката која што настана во целиот смет, ами од родителската гледна точка. Не знам какви родители се тие кои што живеат во една земја а не сакаат нивните деца да го изучуваат официјалниот јазик на таа земја. Каква иднина им спремаат? Службен ви е албанскиот, точно, ама само таму.
Ама они си го прераскажуваат тоа како така ...
Службен ... но се знае за каде и на кој начин ... си има член кој објаснува на кој начин тоа треба да се имплементира и каде ... Кварк само чита и ни постира тука работи шо него му одговараат и не во ЦЕЛОСТ ... тоа шо е испуштено многу значи :toe:
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
Не пополнувај постови со никаква содржина. Сериозно.
Мислам, нема член на форумот кој не му е позната јавната тајна зошто и како настана 2001 и кои беа идеалите и целите. Така да, не буткај зејтин во оганот затоа што ќе се покосите со правилата на форумот и ти и останатите кои ќе подлегнат на провокациите.

Е сега друго, реално гледано јас жално гледам на целава ситуација. Не од гледна точка на политиката која што настана во целиот смет, ами од родителската гледна точка. Не знам какви родители се тие кои што живеат во една земја а не сакаат нивните деца да го изучуваат официјалниот јазик на таа земја. Каква иднина им спремаат? Службен ви е албанскиот, точно, ама само таму. Зарем се ќе биде утопија понатака и тоа дете нема да има никаква потреба да тркне до главен град, до некој друг град кјаде што по живо ваше чудо албанскиот воопшто не се збори. Дали тоа дете пример и да живее цел живот во родното место каде албанскиот е службен и со 80-90% албанци, може ќе држи маркет или бизнис и ќе треба да се разбере со македонец. Како?

Муабетот е удирање во гради и мерење муда на штета на наредните генерации. Колку и да изгледа смешно од сечија гледна точка, пожално е да го слушаш муабетот: „го запалија бараката на градска, го гореше оганот ке го запалеше зградата“ од 30 годишен маж. Па каков сака нека биде, доселеник или три генерации овде.
Незнам дали некој ги чита постовиве.. или само се продолжува да се меле и да се јадат бубрези безразлика која е реалноста.

Кој вика дека Албанците се бунат своите деца да не учат Македонски. Они веке учат од ТРЕТО ОДЕЉЕЊЕ Истотака и ја учев и сите учевме ОД ТРЕТО ОДЕЉЕЊЕ...

Значи уште еднаш ке повторам за и најпростите да сватат.

АЛБАНЦИТЕ ГО УЧАТ МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ОД ТРЕТО ОДЕЛЕЊЕ!

Јасни сме сега...?

Е, сега доага некоја власт, и си вика: “....они учат Англиски од прво оделење, ај да им пуштиме и Македонски од прво да учат па ако речат не ке ги обвиниме за непатриоти, за нелојални грагани на оваа држава па и можда ке ги изнервираме до тој степен.. они да зачнат конфликт, па да се делиме...“

Кој е тој од вас што ке го пушти своето дете да учи на три јазика од прво одделење? Јас не би го пуштил... а сигурно НЕ, кога знам дека Македонски ке почне така и така од ТРЕТО оделење да учи.

Би ги сфатил тие што го прават ова од Инат! Ама не ги свакам глупите идиоти што тресат свашта и лечат комплекси за својата Македонштина со фрази: “Кој се Албанците да не го учат Македонскиот? а? ке ги натерам ако треба од забавиште!“ Пробај да те видам!
пота глупи фази како “Јас Албански ке учам ако живеам во Косово и Албанија..“ ке учиш и овде, нормално ако сакаш.... но престани да мешаш со Косово и Албанија.... јас сум Албанец од Македонија... немаат везе соседни држави и ти ке учиш јазик не на малцинство туку на “скоро“ третина. Да потсетам СЛУЖБЕН ЈАЗИК..

Уште еднаш да се повторам.. Албанците го учат Македонскиот токму заради тие причини, за подобра комуникација во државава каде освен Албанскиот официален е и Македонскиот (од Албанска гледна точка)

Не дека се уставно приморани!

Уставно не се приморани.... Ни во ГЛАВНИОТ ГРАД!

на кого веке не му се јасни работиве... нека си ја провери менталната состојба или поубаво .. нека се зачлени у дпмне... :toe:

п.с. фала за казнените... ке го сфатам ко мерка да се дисциплинираат “Албанчињата“ :pos2: :pos2: (за смеење е ова)
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Па кога веќе потпишавме капитулација во 2001, да не беа САД досега Албанците ќе се погрижеа за тоа да не снема. Само изгледа Америте прилично повлекле па браќата се ограничуваат на јазикот во основно образование и тепање ученици по средни училишта. :uvo:

Spomnav ja nekade Kosova i Albanija? Ne.
Nemam jas lek za vasite paranoi, da sekogas koga jas ke spomnam nesto sto e povrzano so albanskite interesi, da mislite na tie dve drzavi.
Ne, albanskite interesi se del i interes i na ovaa drzava, Republika Makedonija. :toe:
На секој митинг имате знамиња од голема Албанија, зошто се правиш како да не сваќаш што ти кажа човекот. Послем зошто имало проблеми и тензии. Срамота.

Немора да го знам Македонскиот.. уставот ми дава такво право... ако тоа не го почитуваш иди жали се у ХАГ...
Устав сменет во услови на капитулација пред инвазија од Косово.

Јас ако се прашувам ... Македонскиот ке го ставам ко изборен.. ни од трето да го нема... (секако и Албанскиот ко изборен за Македонците)
Јас ако се прашувам, ти не би требало да бидеш државјанин на оваа земја. Чим веќе сам себеси се прашуваш.

пота глупи фази како “Јас Албански ке учам ако живеам во Косово и Албанија..“ ке учиш и овде, нормално ако сакаш.... но престани да мешаш со Косово и Албанија.... јас сум Албанец од Македонија... немаат везе соседни држави и ти ке учиш јазик не на малцинство туку на “скоро“ третина. Да потсетам СЛУЖБЕН ЈАЗИК..
Скоро третина? Тоа е мнозинство? :tapp:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Јазикот кој го зборат 20% од населението (требаше во државно ниво ама остана на комунално/градско) е истотака СЛУЖБЕН јазик. Скопје има 2 службени/државни јазици... Македонски и Албански... истотака Тетово, Гостивар, Кичево, Куманово....

Жал ми е за Албанците во Битола, Прилеп, Преспа итн.. каде што Албанскиот не е СЛУЖБЕН....

по просто... треба да се знае еден од службените јазици во општината/градот... ја ако сакам немора да знам македонски..... државата е должна да ми се обрати или ако не знае да ми преведе не мојот СЛУЖБЕН јазик..


мислам... тоа е уставот нели?:toe:

Гостивар, Тетово, Скопје, Кичево, албанскиот е твој службен јазик.
Охрид, Битола, Прилеп, Струмица, Велес, Штип итн. службен јазик е македонскиот. Океј, не учи го македонскиот. Случајно,ако се десит нешто, и се селиш во еден од овие градови, шетај со македонско-албански речник и разбирај се. Пошо нели, ти ако сакаш не морат да знајш македонски. Или ќе се средит можда па персонален преведувач ке имате со вас?
Мислам дека во оваа ситуација Албанците немаат право многу на избор. Јас и да одам Струга и да одам Струмица, мене службен јазик ми е македонски, не морам да бирам општини за да се разберам со луѓето.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Најавите за бојкотирање на наставата од страна на албанските ученици, поради одлуката на Министерството за образование за македонскиот јазик да се учи од прво одделение, првиот човек на ова министерство Никола Тодоров го оцени како неодговорност на градоначалниците во чија надлежност е основното образование. Тој истакна дека ќе направи напори да не дојде до бојкотирање на второто полугодие кое треба да почне идната недела, но не прецизираше на кој начин ќе постапи за навистина тоа да не се случи.

“За мене како министер за образование и наука е непоимливо, дури би рекол дека и по малку неодговорно од оние кои што треба на локално ниво да го менаџираат образованието да повикуваат на бојкот на образовниот процес. Бојкотот на образовниот процес неможе да донесе прогрес, бојкотот на образовниот процес неможе да ги реши проблемите, тој може проблемите само да ги продлабочи и да ги стави во многу непријатна и несоодветна положба учениците. Значи јас како министер, со целиот мој интегритет ќе се трудам да не дозволам учениците да не изгубат ниту еден ден од наставната година“, рече министерот Тодоров.

Тодоров уште еднаш го изрази својот став дека македонскиот јазик треба да се учи уште од прво одделение, бидејќи во Македонија службен јазик е македонскиот јазик.

“Непоимливо е за мене да се изучува македонскиот јазик од трето или четврто одделение, а да се изучува англискоит јазик од прво одделение во земја во која службен јазик е македонскиот“, рече министерот Тодоров.

Иницијативата на невладиниот сектор, наставниците и родителите за бојкотирање на наставата поради ваквата одлука на министерството ја поддржува и албанската партија во Владата – ДУИ. Тие бараат министерството уште еднаш да ја преиспита одлуката. Реагираа и од Нова Демократија, според која со оваа одлука се испраќа порака дека единствен службен јазик во Македонија е македонскиот, што според партијата на Селмани е спротивно со охридскиот Рамковен Договор. Учењето на македонскиот јазик од прво одделение не е предвидено во Законот за основно образование, туку неговото воведување треба да се спроведе преку одлука од страна на Министерот за образование Никола Тодоров.



Ма у наша земја живеат, има да го учат нашиот јазик!
Сосема океј е и од трето одд да го учат, што е разликата? Премногу ги форсираат децата уште од прво одд, прво беше со англискиот јазик.. тие својот уште не го знаат, азбуката на кирилица а не па на латиница. И сега уште македонскиот во прво одделение да го учат? 3 јазика? Па за какви генијалци ги сметате првачињава?
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
Ма у наша земја живеат, има да го учат нашиот јазик!
Сосема океј е и од трето одд да го учат, што е разликата? Премногу ги форсираат децата уште од прво одд, прво беше со англискиот јазик.. тие својот уште не го знаат, азбуката на кирилица а не па на латиница. И сега уште македонскиот во прво одделение да го учат? 3 јазика? Па за какви генијалци ги сметате првачињава?
хахахаха сега од прво или од трето... Прочитај погоре.. се учи и секад се учело од трето.. !
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Го прочитав и затоа искоментирав дека е океј да го учат од трето одд, а не од прво како што сакаат да го изменат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom