Македонски анонимуси!

Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Дури и да не е купен софтвер (а не може да знаеме).
Суштината на муабетот сега поинаку делува.
Не, ако е купен хардвер (а е, и самата МВР го потврди тоа) тогаш со него дошол и неопходниот софтвер. Ама далеку поразличен е тој софтвер од приказните што кружат низ медиуми.

За суштината, зависи како ќе ја поставиш. Дали МВР има капацитет да слуша? Секако дека има, има закон кој и дава ингеренции да слуша во одредени случаи, сигурно имаат опрема за тоа.

Дали може да слуша 10-20-50 илјади граѓани од еднаш? И дали може да манипулира со апликации и делови од хардверот на мобилните телефони? Теоретски служба може да го прави тоа. Ама јас не верувам дека УБК може. Ниту е кадровски (и тоа слушнавме вчера), ниту технички опремена за такви операции.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.139
Што знам, мене сораборката со израелците ми личи прилично реална. Дури ни власта тоа
Не, ако е купен хардвер (а е, и самата МВР го потврди тоа) тогаш со него дошол и неопходниот софтвер. Ама далеку поразличен е тој софтвер од приказните што кружат низ медиуми.

За суштината, зависи како ќе ја поставиш. Дали МВР има капацитет да слуша? Секако дека има, има закон кој и дава ингеренции да слуша во одредени случаи, сигурно имаат опрема за тоа.

Дали може да слуша 10-20-50 илјади граѓани од еднаш? И дали може да манипулира со апликации и делови од хардверот на мобилните телефони? Теоретски служба може да го прави тоа. Ама јас не верувам дека УБК може. Ниту е кадровски (и тоа слушнавме вчера), ниту технички опремена за такви операции.
Има само едно прашање тукa, a тоа е - дали ако ги подржуваш крвниците и предавниците на сопствениот народ, не те прави тоа и тебе крвник и предавник на истиот?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Има само едно прашање тукa, a тоа е - дали ако ги подржуваш крвниците и предавниците на сопствениот народ, не те прави тоа и тебе крвник и предавник на истиот?
Секако. Јас сум на став дека секој што пробува со соработка со полициско подземје, странски амбасадори и со охрабрување сепаратизам да оствари некоја политичка цел, спротивна на интересите на државата и спротивна на мнозинската волја на народот треба да биде обезглавен на плоштад. А сите негови поддржувачи да бидат прогласени за крвници на сопствениот народ и каменувани.

Ама не гледам како тоа е поврзано со темава.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не, ако е купен хардвер (а е, и самата МВР го потврди тоа) тогаш со него дошол и неопходниот софтвер. Ама далеку поразличен е тој софтвер од приказните што кружат низ медиуми.

За суштината, зависи како ќе ја поставиш. Дали МВР има капацитет да слуша? Секако дека има, има закон кој и дава ингеренции да слуша во одредени случаи, сигурно имаат опрема за тоа.

Дали може да слуша 10-20-50 илјади граѓани од еднаш? И дали може да манипулира со апликации и делови од хардверот на мобилните телефони? Теоретски служба може да го прави тоа. Ама јас не верувам дека УБК може. Ниту е кадровски (и тоа слушнавме вчера), ниту технички опремена за такви операции.
Онака само да надополнам.

МВР можи да преслушкува , едноставен пример ако некој пријави корупција и за да фатат некој им требаат телефонски разговори се вади налог и се преслушкува.

Никој не преслушкувал 10-20 граѓани од еднаш најчесто се преслушкуваат само одредени телефонски броеви.
Значи кај нас некој што работел во мвр и е ептен добар со уништување/прикривање на логови најверојатно ги зел или наместил разговорите да се снимаат. Друга опција е серверите на МВР да се хакнати и некој од надвор да ги користел за таа намена.

Е сега за сите овие разговори да се валидни некој треба да лежи затвор односно да донеси докази како ги зел кога ги зел и на кој начин (Македонскиот Edward Snowden) Додека нема таков доказ ниту еден од разговорите неможи да биди класифициран како релевантен доказ.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
За демократи - демократската цевка. Плус законска затезна камата. :toe:
Имате ли некои бенефиции овака што им го грицкате и по социјални мрежи или само си фантазирате во тоа главчињата?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да изнервираш комуњар е прајслес.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
се што е македонско е шкарт. Значи ако постојат анонимуси негде тамо у свет и после тоа се формира македонски анонимуси, ондак тоа е пародија. Све во македонија е пародија од оргиналот.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Онака само да надополнам.

МВР можи да преслушкува , едноставен пример ако некој пријави корупција и за да фатат некој им требаат телефонски разговори се вади налог и се преслушкува.

Никој не преслушкувал 10-20 граѓани од еднаш најчесто се преслушкуваат само одредени телефонски броеви.
Значи кај нас некој што работел во мвр и е ептен добар со уништување/прикривање на логови најверојатно ги зел или наместил разговорите да се снимаат. Друга опција е серверите на МВР да се хакнати и некој од надвор да ги користел за таа намена.

Е сега за сите овие разговори да се валидни некој треба да лежи затвор односно да донеси докази како ги зел кога ги зел и на кој начин (Македонскиот Edward Snowden) Додека нема таков доказ ниту еден од разговорите неможи да биди класифициран како релевантен доказ.
Тоа е веќе во дел на злоупотреба на опремата. И да е од внатре и од надвор, се работи за злоупотреба и тој што ја направил треба да одговара. Разговорите во ниту еден случај не можат да бидат валидни, бидејќи не се направени по судски налог.
Имате ли некои бенефиции овака што им го грицкате и по социјални мрежи или само си фантазирате во тоа главчињата?
Само си фантазираме. Ти имаш некои бенефиции што ми го грицкаш овака или само си фантазираш? Јас нема да ти платам сигурно. :D
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Само си фантазираме. Ти имаш некои бенефиции што ми го грицкаш овака или само си фантазираш? Јас нема да ти платам сигурно. :D
Кажи ми како стоиш со куропушачкиот стаж? Немаш, голчо си, затоа суптилно грицкаш?
Разбирам луѓе што имаат фамилии за чување, па приморани се во држава во која за да кењаш на шоља а не во кенеф треба да си партиски потрчко за да вадиш леб, ама секој друг што е потрчко на некоја од македонскиве партии е за во кланица.

п.с. У живо многу подобро грицкам, верувај ми. Да осетиш и ти малце грицкање па макар и од машки заби.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.786
Поени од реакции
17.539
А сепак цела јавност ги слушна,не судиите и нема потреба да се правиме глуви. Никакви државни интереси нема власта,освен ако партијата не ја рачунаш за држава(ништо чудно). Ние останатите треба изглеа магла да фаќаме.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
премногу хомоеротски алузии. Сомнително...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Убаво ти кажа Ставро да не гледаш многу геј порки, ти се пореметува осетот за реалноста.
А бе тој ставро само за пушење збори и тоа муж на муж пушење, не сум ја тој што спомнува такви работи. Не е мој стил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom