Македонскиот Цар Самоил

Статус
Затворена за нови мислења.

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
pramaunt znaci vie idrugite okolu nas nepriznavajki ne se plasite od nas a i bogami treba da se plasite stravot go cuva lozjeto zatoa vie negirate sekakvo nase postoenje oti ako ni priznaete togas priznavate i deka mnogu ni dolzite uste tri makedonii ima na balkanot a edna e niz celiot svet ako nekogas se spoime stanuvame vele sila na balkanot i ke jadite kjotek sekoj den
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ma pushti gi chuvashkive hordi neka lajat
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
da nie sme pirej sto poveke go kornis toj tolku poveke se mnozi da bea koi bilo pod turska vlast kako so bevme nie sega na balkanov ke imase dve drzavi makedonija i turcija
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
212
Поени од реакции
8
Многу ми е жал за вас бугарите, ептен сте греота. Многу е јасно за Македонија и за нејзината историја и за македонската крв што тече во балканските народи. Бидејќи имате асимилирано неколку милиони македонци во вашата квази нација, нормално е нивниот ген да ги влече кон Македонија, но за жал освен тоа магнетно привлекување, татарскиот ген ги ослепи и сега се најголемите бугарски патриоти.

Како да ти кажам брат, ама ич не ве бива, со асимилирањето на пола македонски народ не добивте историја, ниту древна крв, затоа што расипаниот ген го уништи.

Кој е тој што знае дека Македонија постои 30 години?! Западниот народ кој што не ја познава ни географијата на својата земја?! Да, ама нивните интелектуалци многу добро знаат да ги затворат архивите за Македонија, тајната на светот. На пример англиската архива е затворена до 2020 за Македонија.:baeh:
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
Зашто ли Самуил е бил в добри отношенија с богомилите?
Дали заради Билјана?
И друго ми се иска да знам - билјанините извори в Охрид на неја ли са наречени?
Има ли нјакој тук от Охрид да разкаже ?
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
309
Поени од реакции
0
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
да- в трилогијата "Самуил" на Талев е описан живот'т на Самуил- личен, обштествен, битки, сделки, поражение....
п'рвата книга е "штитове каменни"
втората -"Пепелјашка и царскијат син"
третата-"Погибел"
та пепелјашка е Билјана- внучка на богомилски водач- дедец Дамјан
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
93
Поени од реакции
0
Цар Самуил Македонски Бугарска лага: Цар Самоил бил бугарски цар!

Сeверна и централна Македонија била окупирана од бугарскиот Цар Крум. Не можејќи да го истрпат ропството под турко-бугарскиот окупатор, синовите на брсјачкиот кнез Никола во 969 г. креваат бунт против Бугарија. Бугарија е тогаш исцрпена од борбите со Византија, умира бугарскиот цар Петар, а неговите синови Роман и Борис Втори се заробени од Византијците, па македонските благородници ја искористуваат оваа лоша ситуација на Бугарија, за да се оттргнат од бугарскиот јарем. Македонските принцови, Давид, Арон, Мојсеј и Самоил ја ослободуваат Македонија и ја прошируваат слободната македонска територија и на тло на Византија. Од ваквите успеси на македонските господа, Византија е исплашена и во 970 г. ги ослободува бугарските принцеви Роман и Борис Втори, за да ја обноват Бугарија, а воедно ги наоружува во борбата против Македонците (Skylitzes.255.73-80). Скилица, најголемиот самоилов историограф вели дека Македонците и Бугарите биле две најголеми спротиставени сили (Skyl.328f).

Но, бугарската историографија вели дека македонските принцови- четворицата комитопули се Бугари и директни продолжувачи на лозата на бугарскиот цар Борис, поради тоа што по византиските книги од 11 век и понатаму, Цар Самоил и неговата фамилија се терминирани како Бугари, а Македонија како Бугарија. Но, тоа не е точно. Византија, поради нејзината големина не ги знаела народите кои живееле на нејзина територија, па за полесно да ги разликува, луѓето ги нарекува по територијалното име, а не по етничкото. Од 972 г. бугарската држава не постои и територијата на Бугарија е поделена на повеќе административни единици тнр. Теми. Но, за да ги асимилира различните етникуми во својата држава, Византија ги менува имињата на окупираните територии; така, територијата на Тракија станува тема Македонија, територијата на Македонија, Црна Гора, Албанија, сегашна Србија и некогашна Панонија до Срем, стануваат тема Бугарија (Воулгариа), а територијата на права Бугарија станува тема Парастрион (Ibidem, p. 43-49./Vezi P. Diaconu, Les Petchјnegues..., p. 112-115, N. Iorga, Les premieres cristallisations d'јtat des Roumains, “Bulletin de la Section Historique”, 5-8, 1920, 1, p. 33-46; N. Bănescu, Les premiers tјmoignages byzantins sur les Roumains de Bas-Danube, “Byzantinisch-Neugriechische Jahrbьcher”, 3, 1922, p. 287-310 / N. Bănescu, Les duchјs byzantins de Paristrion (Paradounavon) et de Bulgarie, Bucarest, 1946, p. 101; P. Diaconu, Les Petchјnegues..., p. 101).

Така, тракијците во византиските извори ги нарекуваат македонци, македонците, србите, албанците, власите кои живееја во темата Воулгарија ги нарекуваат бугари, бугарите ги нарекуваа мизи или парастрионци итн.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
И друго ми се иска да знам - билјанините извори в Охрид на неја ли са наречени?
Има ли нјакој тук от Охрид да разкаже ?
Eф јас сум од пирин, ама тука живеам од памтивет :) Ќе ви кажам то шо знам, поточно Бијлана е поврзана со настанувањето на Охридското езеро. Порано имало едно големо поле на кое Охриѓани си обезбедувале храна. Вода за вадењето на тоа поле и за лична употреба ја собирале од изворот кој тогаш се затворал со еден капак. Но, тогаш блесавата Биљана забораила да затвори и водата си течела цела вечер и цела вечер и цела вечер и утредента кога станале ооооп полно полето. Тољку :)

п.с. ќе ти одговорам на то шо знам бетина не се сеќирај :icon_razz
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Е вака сега, за Богомилското движење знам дека започнало во македонија, ама тоа не значи дека не учествувале и други пошироки територии. И знам дека тоа не било нешто против тогашната црква, туку борба за праведност и за подобри односи. Порано тие што потеглиле кон ова движење биле сметани за неважни и глупи :) секти и сл. ама тоа било многу подруго отколку тогаш се замислувало. биле гонети, и нивните книги горени затоа нема останато пишан документ во врска со ова, со исклуцок на пишуваните книги кои биле против богумилското движење. Движењето било судир помеѓу две традиции, идеолошки традиции де. Помеѓу Македонците и бугарите т.е. турано-бугарите, кои тогаш ја окупирале Македонија.

Сум читал за ова уште, ќе пишам попосле, да не трошам се шо знам :icon_razz




и да, од Охрид сум, ама мајка ми од Пирин и нејната фамилија.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
За окупацијата - си во грешка
тогај македонија са ја наричали долната земја, в б'лгарија е имало размирици, богомилите са били срешту властта, в царството е имало безпорјад'к.царјат е бил неспособен да управлјава- затова Самуил е бил водач на целија на целија народ, но в сјанка.
по тогавашните закони при жив цар и наследници -не е могло да б'де пров'згласен друг за так'в
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ama богомилството фактички било искажувањето на Македонскиот народ, неговата желба за независност и др. Ама сето тоа некои сакале да пропадне во вода., Тие НЕКОИ :) во тоа време биле Турано-бугарите, т.е. Симеон, шо пробал целосно да го поништи Македонскиот народ, и целосно да го застапи самиот народ, и држава. Пробај и Петар после него да воспостави контрола над Македонците ама ни тој ниту Симеон не успеале :) Македонсково население продолжило да си напредува и да си го зачува своето место односно својата посебност како посебна нација во етничкиот натпревар против бугарите :)
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
“Бугарска„ во тој период нема национален-народен контекст (како може столетија е пред националните држави!), не се прај наудрен. Значи генерално словенско или евентуално отпадничко. Плус биле повеќето босанци ако веќе сакаш да разглабаш.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Сакам да видам документ каде што експлицитно пишува за Македонци ! Самуил е познат како цар на Б'лгарија не само во Византијски текстови, току и во Арменски, Арабски, па и во Ватиканот ... И народот се нарекува Б'лгарски насек'де !!!

Сите тие не са познавали народите во Средниот век, само МАНУ знае сичко - хех ! :nesvest:
Абе Рамбослав не се прај толку паметен, сто пати сте провалени во лагите што сакавте да ги протуркате и уште по старо терате.

Сите оние што пишуваат за Самуил дека бил Бугар како прво прават појдовна контрадкција со фактот што наведуваат дека е од ЕРМЕНСКО потекло.

Друга ствар е што скоро сите референци им се земени од Бугарски квази историчари како Божидар Димитров и остала Софиска хорда.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom