Македонска одбојкарска репрезентација-мажи

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Тетово и Струмица секогаш биле нај одбојкарски градови во Македонија. И селекторот Ристовски мислам дека е Тетоец?! Добар играч беше за Работнички кога играа Фајнл Фор пред 15 години. Со бугарот Христо Модев кој доби наш пасош и играше и за репрезентација беа страшна двојка :).
Точно.Исто и Крушево одбојката е спорт број 1 но никогаш немале јак поединец играч.Безмалку сите се Струмичани, а единствени професиoнални одбојкарски клубови во Македонија се ОК Струмица и ОК Сушево.За тоа каков спорт бил одбојката збори фактот што тој е единствен спорт во Македонија каде што македонските клубови ОК Вардар, ОК Струмица, ОК Југославија(Струмица) и ОК Југохром (Тетово) бар еден од нив бил во топ 4.И за тие шо не знаат ОК Вардар е убедливо најуспешен македонски клуб во времето на СФРЈ а тој денес не постои (туку има само младинска школа).Еве како се играло финале одбојка во Македонија меѓу двата најодбојкарски града
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Ристовски, Ѓорѓевски и Симовски и брат му (тренира само, пошо е и он коректор) се тетовчани, другото 80% струмичани :D
Има активен клуб у Тетово, Лирија од Жеровјане. :D
Шкендија нема клуб?
Наш клуб имало порано?
И Чајка ме интересира кој бил и дали уште се одржува турнирот во Тетово? :)
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Следна утакмица дома ве очекуем у сала, кој нема пари за карта слободно нека се обрати кај мене ама да се нацртате![DOUBLEPOST=1439497147][/DOUBLEPOST]
Шкендија нема клуб?
Наш клуб имало порано?
И Чајка ме интересира кој бил и дали уште се одржува турнирот во Тетово? :)
Не постои више ко што знам.
Да да, Југохром, Лешок, Љуботен... сите биле при врвот.
Иначе да, се одржуе уште и Чајка играл за Љуботен мислам дека.[DOUBLEPOST=1439497255][/DOUBLEPOST]ОК Вардар беше у фајнлфор на ЛШ ако не сум грешка, а @Colt Willcox ?[DOUBLEPOST=1439497357][/DOUBLEPOST]
Поречанец е Гума :icon_lol:
Нема врска :D
 
Последно уредено:
G

grande-juve

Гостин
Југохром-Работнички беше ривалството во мое време :D, не се сеќавам Вардар дали се замешуеше.. со татко ми ко мал којзнае колку пати сум бил во градски парк салата, не сме пропуштале домашен меч на Фершпед и од машката и од женската екипа.. еее времиња...


Инаку сеа би требало да влеземе во третата група(лига) во рамките од Светска Лига.. три групи постојат, низ нив се движиш со промоции и испаѓања... најјакиве се 8 тима, во прва група.
 
Последно уредено од модератор:

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695


Срце ми е пуно за него најмногу, жива лешочка легенда, пример како пензиониран спортист уште живее и е посветен на спортот кој го играл.

Јовица Симовски тетоец е? Животна утакмица му беше ова. :)
Имал и многу појаки утакмици. :D
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.271
Поени од реакции
16.281
Јовица Симовски тетоец е? Животна утакмица му беше ова. :)
Стара гарда е Гума, далеку од тоа дека ова му е животна утакмица. Имал тој многу јаки утакмици низ репрезентативната кариера.[DOUBLEPOST=1439498334][/DOUBLEPOST]


Срце ми е пуно за него најмногу, жива лешочка легенда, пример како пензиониран спортист уште живее и е посветен на спортот кој го играл.
Задњо на Шкендија им се посвети? :D
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Југохром-Работнички беше ривалството во мое време :D, не се сеќавам Вардар дали се замешуеше.. со татко ми ко мал којзнае колку пати сум бил во градски парк салата, не сме пропуштале домашен меч на Фершпед и од машката и од женската екипа.. еее времиња...


Инаку сеа би требало да влеземе во третата група(лига) во рамките од Светска Лига.. три групи постојат, низ нив се движиш со промоции и испаѓања... најјакиве се 8 тима, во прва група.
Со кои држави ќе играме во светска лига и какви ни се шансите за успех? И на ранкинг како стоиме како репрезентација? Како иде рангирањето годишно?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Задњо на Шкендија им се посвети? :D
Изгледа, после ги префрли најдобрите у Вардар и замина за Кипар да печали, сеа е некаков спортски директор у Омонија. :D
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
181
Поени од реакции
593
Браво за одбојкарите. Докажаа дека кога се игра со срце, тимски и со огромна желба за успех ништо неможе да е пречка. :)
Срамота е за сите оние што ги испратија со автобус низ Европа на 40+ температура да играат утакмици, а после кога ќе се вратат одбојкарите први ќе бидат на граница да ги пречекаат и да се сликаат со нив.:mad:
Дај боже и утре да изиграме како денес и титула е наша.
Дечки Ве чекаме со титула
:bravobe::oeoeoe::oleee:
 
G

grande-juve

Гостин
Со кои држави ќе играме во светска лига и какви ни се шансите за успех? И на ранкинг како стоиме како репрезентација? Како иде рангирањето годишно?
Со кои ќе играме не знам, прво треба да се дознаат сите учесници... Еве годинава кои биле во трета група од СЛ, еве ранкинг од 2014... ние 55ти, а финалистите од трета група оваа година биле Црна Гора(86ти) и Египет(19ти), Египет тепал 3-2... Успех би било да не испаднеме од третава лига, премија би било да влеземе во втора, во прва лига се велесилите... Иначе често се менува форматов, така да прво официјално да излезе за СЛ 2016 па после лесно... Сеа најважно е утре да ги ничкосаме и Словенциве:uzi:
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
Браво за дечкиве, по првите порази од Естонциве малце мислев дека паднати се психолошки, и дека лани се истрошија па годинава нема да ги трпат истите рпоблеми и дека ќе заглават уште по групите, сепак изенандија, се вратија машки до крај.
Пред овие дечки треба да се појавуваме со наведанти глави, срамно е што и покрај проблемите со кој сите беа запознаени, не одевме во сала да им дадеме пдоршка и со плаќање на карта колку толку да се помгоне финансиски.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Сега ќе им се навртат лепршавите да се сликаат и да собираат политички поени на нив. Со автобус без клима патуваа еј...[DOUBLEPOST=1439503400][/DOUBLEPOST]


Срце ми е пуно за него најмногу, жива лешочка легенда, пример како пензиониран спортист уште живее и е посветен на спортот кој го играл.



Имал и многу појаки утакмици. :D
И Столе по мајка е лешанец :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.271
Поени од реакции
16.281
Сега ќе им се навртат лепршавите да се сликаат и да собираат политички поени на нив. Со автобус без клима патуваа еј...[DOUBLEPOST=1439503400][/DOUBLEPOST]
И Столе по мајка е лешанец :)
:D
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom