Македонска берза

Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Se pojavi noviot Mijalkov .Golemo negiranje na doktorite vo Remedika bidejki doznale deka Zoran Zaev i Filipce nasilno mu ja kupile na Minco bolnicata .Dali ima nekoj info dali i crkvata sv.Elena mu ja zemale bidejki ke im treba .
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Јас купув БЕСК во 2020та продадов во 2021. Ми изгледаше ефтино и потценето. Имав помали загуби. Добро што ги ликвидирав на време. Една од моите најголеми утки.
Исто
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Како и Еуростандард, така сега целата државна мафија го нагази БЕСК, а и сите банки координирано ги активирале наплатите на кредитите. Ова ќе биде одлична прилика да се види колку се реални компаниските биланси у Северџанија. БЕСК наводно има 24.000 денари капитал по акција, па живо ме интересира како ќе го „реструктурираат“
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Beton skopje ima pobaruvanje od drzavata 25 000 000eu, severdzanite ne mu prefrlaat pari i resila preku dui ( pucko petrol ) da go stavat Minco do zid sam da go prodade Besk .Da napomenam ova im go napravija i na Skopski pazar .Ovie reketiranja na Makedonski biznismeni im odi na prilog se znae samo na kogo i koj kupuva se vo momentov .
Дада, оваа власт им е крива а не онаа на Паторот што ги "принуди" да им ја изградат Палатата како и црквата во центарот на Скопје за кои објекти имаат загуби во милиони евра.
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Дада, оваа власт им е крива а не онаа на Паторот што ги "принуди" да им ја изградат Палатата како и црквата во центарот на Скопје за кои објекти имаат загуби во милиони евра.
Da ti se nadovrzam na muabetot ,narodot go smeni patorot bidejki bese dobar no doceka da vidi i poloso .Reketiranje na firmi ,prezemanje na firmi,privatno ujp,privatno sudstvo.
 

BCC

Член од
3 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Другари,
Сакам да се запишам на Обука за инвестициски советници при Комисија за Хартии од вредност. Колку што успеав да прочитам истата чини 20.000 ден. плус дополнително 5000 ден при пријавување на испит. Бидејќи прашањата јавно се достапни на prasanja.mk доколку имате искуство кажете каде да ги најдам одговорите? Доколку некој има титула инвестициски советник пишете нешто повеќе за ова

Фала Ви,
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
161
Поени од реакции
196
Другари,
Сакам да се запишам на Обука за инвестициски советници при Комисија за Хартии од вредност. Колку што успеав да прочитам истата чини 20.000 ден. плус дополнително 5000 ден при пријавување на испит. Бидејќи прашањата јавно се достапни на prasanja.mk доколку имате искуство кажете каде да ги најдам одговорите? Доколку некој има титула инвестициски советник пишете нешто повеќе за ова

Фала Ви,
Ти треба “титулата“ или ти треба знаење?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Во земјава да учиш за финансиско брокерски испит покрај целиот неквалитет треба да си шекнат. Дипломите веројатно се штанцаат идентично како оние за административни службеници. Во иста мера не знам кој е и драјвот да полагаш за Инвестиционен советник у КХВ. У Иново, Еурохаус и WVP ќе градиш кариера :) На странава со прашања гледам има повеќе од 2500 малтипл чоис' + практичен дел шо све ова да совладаш веројатно треба да си образован претходно. Наместо да си губиш време со наше факултативно знаење биде број 1 и положи бар прв левел CFA. На две раце прсти можеш да изброиш македонци со 3 левела и сертификат.

#CFA ти е како Licence to Kill, у J.P. Morgan влагаш како на слава :)
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ако разбрав добро наскоро во платниот промет ќе учестуваат и другите финанскиски институции, а не само банките.

 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Во земјава да учиш за финансиско брокерски испит покрај целиот неквалитет треба да си шекнат. Дипломите веројатно се штанцаат идентично како оние за административни службеници. Во иста мера не знам кој е и драјвот да полагаш за Инвестиционен советник у КХВ. У Иново, Еурохаус и WVP ќе градиш кариера :) На странава со прашања гледам има повеќе од 2500 малтипл чоис' + практичен дел шо све ова да совладаш веројатно треба да си образован претходно. Наместо да си губиш време со наше факултативно знаење биде број 1 и положи бар прв левел CFA. На две раце прсти можеш да изброиш македонци со 3 левела и сертификат.

#CFA ти е како Licence to Kill, у J.P. Morgan влагаш како на слава :)
Толку се намножија луѓе со CFA во светот, што J.P. Morgan нема ни да го отворат ковертот со CVто на chartholder-от.
Автоматски споено мислење:

Другари,
Сакам да се запишам на Обука за инвестициски советници при Комисија за Хартии од вредност. Колку што успеав да прочитам истата чини 20.000 ден. плус дополнително 5000 ден при пријавување на испит. Бидејќи прашањата јавно се достапни на prasanja.mk доколку имате искуство кажете каде да ги најдам одговорите? Доколку некој има титула инвестициски советник пишете нешто повеќе за ова

Фала Ви,
Дај земи прибери се и почни да читаш и да одговараш.

И земи го ако виситински ти треба за нешто. Не се исплаќа целиот напор, време и енергија само колку да ја имаш лиценцата.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Poleka no sigurno se ostvaruvaat i nablizuvaat cenite sto Cesite gi dadoa za ALK,KMB,TNB.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
1662587524170.png

Ќе дојде нов слободен паричен тек, кој ќе овозможи континуирани мрсни дивиденди.

Допрва овде ќе гледаме борба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom