Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Морам малку да ги чепнам СПАЗ и нивниот последен извештај. Не дека некого го интересира, освен мене, ама МОРАМ.

Фирмата прикажа фантастичен раст на нето добивка 4 пати над минатогодишната. Или, ако сметаме неразредена добивка по акција (значи без приоритетните, какви што поседува мојата маленкост), добивка од 1710 ден по акција. Е тие акции Современ дом сака да ги купи по цена од 6500. П/Е 3,8. И тата би сине :P

Ако гледаме бук, фирмата прикажува не 25К, како што лажно наведува УО, ами 33,5К. Тоа затоа што тие ги сметаат и приоритетните акции кога го делат капиталот, што мислам дека е погрешно. Треба да се сметаат само обичните, или барем да се наведат двете, разреден и неразреден бук по акција. Да резимирам, неразредениот п/б на горенаведената понуда од 6500 доаѓа 0,19. Епа што е многу многу е.

Инаку многу ме бендисува што истата фирма која до пред 4 години плаќаше по 50М денс камати, сега со намалување и репрограмирање на долгот плаќа само 15М годишно, што прави да останува многу повеќе за нас, напатените акционери.

Што да кажам за крај: ако веќе сакаат да ја откупат за бадијала, па барем да ги исфингираа финансиските резултати! Вака делува малце безобразно, ако не и глупо.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
:pos: :pos: :pos:
Ај можда и девалвација ќе спомнат.
Jas kako stedach bi se zaprashal kako e mozno so tolku mala kamata bankite da kreditiraat dupka bez dno t.e. budzet ???
Pa ne se bankite drzavna lotarija pa sedmicata da se paga vo budzet :)
Ke ispadne na kraj fraer palco koga im barashe na graganite da si gi povlecat depozitite za da se vidi deka drzavata ni e eurostandard :)
Jas bi rekol deka e vreme administracija da raboti od ljubov sprema drzavata posto imame dupka vo budzetot a ne da ni jade od parite sto ni sleduvaat ???

Koj ke odgovara za infomracijata na bankarstvo.mk deka ke sledi dividenda od 700 bruto vo KMB i koj ke odgovara od strana na nbrm za vakva informacija po ocekuvani golemi dividendi na sam den na objava kako da saka nekoj da mu pomogne nekomi lesno prodadenite akcii da si gi dokupi na mnogu poevtino ?

Jas ne gledam. Nikakva reakcija od brokerite nitu od mse na vakviot nacin na komunikacija nitu pak se grizat za svoite klienti !!! Zatoa nikogash nema da zazivee akcionerstvoto na ovie prostori ovde ziveat idioti koi sto nemaat pojma kakvi posledici prredizvikucaat so svoite postapki !!!
Zarem ne e soucesnik nbrm vo propasta na klie tite vo eurostandard koja sto javno dodeluvashe najvusoka kamata a nbrm znEla deka nemoze da ja isplaka i pritoa da nosi profit?
Imale namera t.e. namerno ja ostavile laznata informacina za da se napolni vrekata so depoziti ???
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Не е страшно, нема ни 10% пад кај банките. Веројатно преку викенд фрчеле телефони за убедување да не се продава, такашто можеби колку утре се врати на старата цена. Тие што давале инвестициски совети да се купуваат индексните акции, сега нека си го подметнат грбот со по некое миљонче :lolzz:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
padnaa po edna za 2020 ocekuvana dividenda.
a dividendata si stoi parkirana za raspredelba. ;)
Да било така, ќе се купуваа десетина многу поквалитетни акции што не делат дивиденда, а имаат „паркиран“ кеш за распределба во било кој момент. Овдека рајава е навлечена на дивиденди и воопшто не би ме зачудило да дојде до посериозен пад до септември, а особено што може забраната да се продолжи и по тој датум кога ќе се покажат последиците од кризата врз банките.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Највеќе страдаше Комерцијално со приблжно 8% пад од максималманата цена во четвртокот и тоа многу повеќе од вредноста на дивидендата која што беше исфрлена од faktor.mk, сега за сега другите банки имаа значително помални куповни налози, меѓутоа сепак нема реализација.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Се прашувам како ќе поминат компаниите кои зависат од банкарските дивиденди? Прва на памет ми паѓа ТЕТЕ.

Дали ќе ја откажат својата најавена дивиденда? Или ќе земат кредит од ТТК, ќе исплатат дивиденда, па ќе чекаат ТТК да плати дивиденда да го вратат кредитот...земен од ТТК. Комплицирано малку :toe:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Може некој да постира како изгледа листата на налози
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Никој не прокоментира за слабиот резултат на СТБ.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Никој не прокоментира за слабиот резултат на СТБ.
Не дека е ептен слаб, туку не е на ниво на "златните години". Меѓутоа ова не е за изненадување. Ако не се лажам @bosko007 предупредуваше уште пред 2 години дека вакви резултати кај Стопанска допрва ќе следуваат. Вонредните приходи од отпишан/резервиран имот полека ќе ги снемува, така да тоа е горе долу максимум што и во иднина може да се очекува од банкава
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
А што и фали на СТБ?

Гледате дека одлично си работи, приходи, расходи од камати е на ланското ниво, некој се утепаа од фалење на КМБ ама таму тие приходи постојано се намалуваат со години наназад, денеска ги имаш тие запленети имоти утре ќе ги немаш, погорниот пост е иднината на КМБ.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
А што и фали на СТБ?

Гледате дека одлично си работи, приходи, расходи од камати е на ланското ниво, некој се утепаа од фалење на КМБ ама таму тие приходи постојано се намалуваат со години наназад, денеска ги имаш тие запленети имоти утре ќе ги немаш, погорниот пост е иднината на КМБ.
Далеку од тоа дека КМБ е за фалење, ама и дека СТБ топ си работи, мало морген...беше некогаш. Добивката по акција во 2018 била 157 ден, во 2019 е 136 ден, во оваа "топ" година е 112 ден.Од година во година се намалува. Впрочем и цената по која се тргува во изминативе две години е најдобар показател колку инвеститорите се убедени во ТОП работењето
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
Далеку од тоа дека КМБ е за фалење, ама и дека СТБ топ си работи, мало морген...беше некогаш. Добивката по акција во 2018 била 157 ден, во 2019 е 136 ден, во оваа "топ" година е 112 ден.Од година во година се намалува. Впрочем и цената по која се тргува во изминативе две години е најдобар показател колку инвеститорите се убедени во ТОП работењето
Од дрвата не си ја видел шумата, во 2017 беше 118(117 дивиденда исплатено во 2018), во 2016 беше 127-8 и 127 дивиденда, 2016 знаете, за 2018 ја поднапумпаа добивката оти ако се сеќаваш Данска Тевдовски воведе 15% данок и овие поделија дивиденда за пола година 2018 во декември 2018, НО треба да знаеш дека и долгот на ФЕНИ се исплати во март 2018, скоро милијарда ипол плус приход.

СТБ е далеку подобра банка од КМБ тоа што инвеститорите не можат да го видат не сум и јас виновен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom