Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Во приоритетни цели на КМБ за 2022, точка 8 стои експлицитно ОБВРСКА (нека трепка*** ) на банката да се продаде на странски бренд. Пази не барање, интерес, желба , идеа туку ,,у вугла'' - мандатори сејл'. Многу пати ви пишував дека ова е крајната цел на Хари, Атеми и Чифлиганец и кликата околу нив. Доколку до сеа не продадовте КМБ, сеа па да не ви текнало. После due diligence-от од странецот верувам дека нашиве ќе бараат book value плус форвард 10 годишен потенцијален профит шо би ја качило цената на продажба и откуп од 16-17 илјади денари. Топчиња и топови :). Е веќе коа ќе се устоличи странскиот бренд мислам ќе секнат дивидендите и долгогодишниот френдли третман кон акционерите се со единствена цел за да ја кутнат акцијата и да се дочепаат до поголем процент сопственост. Менаџментот многу добро знае дека продажбата мора да се случи пред избори пошо на КМБ не и одговара партија од другиов табор (ќе им треба доста време дур да се најдат у муабетот).

 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Во приоритетни цели на КМБ за 2022, точка 8 стои експлицитно ОБВРСКА (нека трепка*** ) на банката да се продаде на странски бренд. Пази не барање, интерес, желба , идеа туку ,,у вугла'' - мандатори сејл'. Многу пати ви пишував дека ова е крајната цел на Хари, Атеми и Чифлиганец и кликата околу нив. Доколку до сеа не продадовте КМБ, сеа па да не ви текнало. После due diligence-от од странецот верувам дека нашиве ќе бараат book value плус форвард 10 годишен потенцијален профит шо би ја качило цената на продажба и откуп од 16-17 илјади денари. Топчиња и топови :). Е веќе коа ќе се устоличи странскиот бренд мислам ќе секнат дивидендите и долгогодишниот френдли третман кон акционерите се со единствена цел за да ја кутнат акцијата и да се дочепаат до поголем процент сопственост. Менаџментот многу добро знае дека продажбата мора да се случи пред избори пошо на КМБ не и одговара партија од другиов табор (ќе им треба доста време дур да се најдат у муабетот).

I jas na 18 god imav postaveno eksplicitna OBVRSKA da se ozenam so renomirana holivudska akterka ama ne me sakaa pm... :)

P. S. Ti toa ozbilno mislish deka nekoj bi kupil mk banka na p/b-3 I bi isturil gjavolski 666milioni evra?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
P. S. Ti toa ozbilno mislish deka nekoj bi kupil mk banka na p/b-3 I bi isturil gjavolski 666milioni evra?
Не летај со бројки за да си ја оправдаш причата. На 16 илјади ти е п/б - 2.4. Плус не го аквизираш ,,Апче'' туку влагаш у 2.4 биљони асетс банка. Може да влезат и со 20% удел па како шо напишав погоре да го дотераат маркет капот на 300 миљони .
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Не летај со бројки за да си ја оправдаш причата. На 16 илјади ти е п/б - 2.4. Плус не го аквизираш ,,Апче'' туку влагаш у 2.4 биљони асетс банка. Може да влезат и со 20% удел па како шо напишав погоре да го дотераат маркет капот на 300 миљони .
Jas ednash go jadev so apce razmisluvanja kaj prezemanjeto na OHB na 0,8 p/b, a vie kako znaete...
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
За КМБ моето размислување е дека секоја година ми дава фантастична дивиденда. Ако дојде време за кеширање при аквизиција, бонус. Ако не дојде такво време, банката ми прави убави пари и сега. За тие што продаваат КМБ сега, убаво би било ако ја намалите цената за уште 1000 денари, за да докупам пред пресек за дивиденда.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Jas ednash go jadev so apce razmisluvanja kaj prezemanjeto na OHB na 0,8 p/b, a vie kako znaete...
Традиционален Recency bias менталитет и ,,Вие си знаете.. романтика'' :).

Абе Апче, разликата е шо во Охридска банка имаш сиротиња раководство вис а вис мафија-дувло со испреплетени интереси од коа постои државава. Вас не ве кутнаа при продажбата на 0.8 п/б за 50 миљона еур туку на откуп после продажба. Стратегија шо ја спомнав погоре.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Во приоритетни цели на КМБ за 2022, точка 8 стои експлицитно ОБВРСКА (нека трепка*** ) на банката да се продаде на странски бренд. Пази не барање, интерес, желба , идеа туку ,,у вугла'' - мандатори сејл'. Многу пати ви пишував дека ова е крајната цел на Хари, Атеми и Чифлиганец и кликата околу нив. Доколку до сеа не продадовте КМБ, сеа па да не ви текнало. После due diligence-от од странецот верувам дека нашиве ќе бараат book value плус форвард 10 годишен потенцијален профит шо би ја качило цената на продажба и откуп од 16-17 илјади денари. Топчиња и топови :). Е веќе коа ќе се устоличи странскиот бренд мислам ќе секнат дивидендите и долгогодишниот френдли третман кон акционерите се со единствена цел за да ја кутнат акцијата и да се дочепаат до поголем процент сопственост. Менаџментот многу добро знае дека продажбата мора да се случи пред избори пошо на КМБ не и одговара партија од другиов табор (ќе им треба доста време дур да се најдат у муабетот).

Има логика ова што го пишуваш. И таа логика им ја продава Хари на Чифлиганец и компанија.

Само се сомневам дека ќе помине таа иста приказна кај тој што треба да плати 666 милиони евра.
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
39
Поени од реакции
14
Едно шиптаpско прашање пошто никогаш немам тргувано на Макберза:
Дали има можност да се тргува онлајн како на други места или кај нас е уште со физичко присуство?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Едно шиптаpско прашање пошто никогаш немам тргувано на Макберза:
Дали има можност да се тргува онлајн како на други места или кај нас е уште со физичко присуство?
ха ЦАР,
Да преку апликација. Ќе ти даде брокерот user и пасс
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
39
Поени од реакции
14
ха ЦАР,
Да преку апликација. Ќе ти даде брокерот user и пасс
Има ли ќар од дивиденди и продажба реално? Или цело време север-југ тапкање у место е кај нас?
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Има логика ова што го пишуваш. И таа логика им ја продава Хари на Чифлиганец и компанија.

Само се сомневам дека ќе помине таа иста приказна кај тој што треба да плати 666 милиони евра.
Тендо, земи ја подолната цена 16к и ќе ти излезе 593 миљони маркет кеп. Tековниов Биланс на состојба со book value од 6,557 денари не е оптимизиран за Goodwill у Средства (лево) и со тоа е нерелевантен скроз букот.И да сакаат 100% аквизиција нема да им дозволи НБРМ. Шведскиот фонд влезе со 13% и пак контролираше. Доволно да се продаде 15% на Ванчо + 3.6% на Атеми или за 110 миљона управувачки пакет.. После праиш шо сакаш со остатокот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom