Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
256
Поени од реакции
367
Дечки често ве читам и планирам да почнам да инвестирам па затоа чат пат ќе ве потпрашувам по нешто. За почеток да прашам: кога купуваш акции од МСЕ не се плаќа месечно на брокерот како за странските акции или грешка имам разбрано?

Исто така ме интересира како да научам да толкувам финансиски извештаи? Препорачајте книги, блогови, видеа што сметате дека се корисни.
Aко Купуваш месечно брокер се плаќа по национална тарифа плус индивидуална на брокер. Еве ти цирка 1.05 % од инвестициа. Небаре ти имаш милиони и кај швалерката па и брокери ќе ти го јадат ќарот.
За книга, пред да треба да почнеш, YT subscribed по итно : Grapham Stepen, Andrei Jikh, Swedish Investior, Meet Kevin и други слични . За ФИ Warren Buffett Accounting Book: Reading Financial Statements for Value Investing ти е мандатории.

Си ју он д топ!
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
948
Поени од реакции
570
Пошо не читаш минати наративи драги ... Дај егото подај ми го, ОК.
КМБ има intrisic value во моментот 10к . Ајде пукај ме со контрааргументи ( најмалку 1 ќе имаш trust me :) )
Дигресија на страна, на 26ти октомври ќе има извештај стокмен таков како што сакаш да го чуеш. Абе мастодонтот таму е певеќе од шо со ти со првата женска. Колку пари да ви остави на 10.000 пазарна за да ви го балансира умот. Има политика тука кај шо и најакиот незнае кај му е главата .

П.с не ме терај груп да бидам, нејќу . Ако ВМРО вечер земе завам се ова шо гледаш ќе се промени. Во спротивно пливај друже мој мирни води Ни престојат..
Автоматски споено мислење:

Ајде бе фраери земете ме сеа за реферецна за идни случувања. Јас ТВРДАМ дека цената на Комерцијална банка во мај 2022 годин ќе биде 12 илјади денари и ќе има дивиденда 600. Не може а да не се случи. Проста математика со две полунепознати што сите вие што се мечкате да ме го разберете кубурите во вашиот делокруг и статус..
Hari ti li si be druze ??? (y) ;)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
256
Поени од реакции
367
Последно уредено:
Член од
19 април 2014
Мислења
250
Поени од реакции
572
Aко Купуваш месечно брокер се плаќа по национална тарифа плус индивидуална на брокер. Еве ти цирка 1.05 % од инвестициа. Небаре ти имаш милиони и кај швалерката па и брокери ќе ти го јадат ќарот.
За книга, пред да треба да почнеш, YT subscribed по итно : Grapham Stepen, Andrei Jikh, Swedish Investior, Meet Kevin и други слични . За ФИ Warren Buffett Accounting Book: Reading Financial Statements for Value Investing ти е мандатории.

Си ју он д топ!
Немам милиони затоа ми е скапо ако за чување треба да плаќам 100€ годишно. :ROFLMAO:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.652
Денеска масовна распродажба ли да очекуваме на провладините компании?
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.804
Поени од реакции
66
Денеска масовна распродажба ли да очекуваме на провладините компании?
Нема друже провладини компании. Не има нас кои веруваме дека во тие кругови постои разлика од една до друга партија ... си се држат они како свински црева
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
256
Поени од реакции
367
Тоа е таа романтика и евоцирање спомени кога купувавме акција по цена еднаква на нејзината дивидендада 10 години подоцна.

Наравоучение: Инвестирање во акции на квалитетна компанија на долг рок занемарувајќи ги сите пропратни перипетии ќе ти донесат во блиска иднина ваков поврат. Башка историјата се повторува може за десет години дивидендата ќе биде 27.500 ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom