Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Од кај да почнам :) Паметен купувач на АЛК во ова време, фрагментација на промет, умисленост за евтини АЛК и КМБ, делкање латентни SELL налози. Едно да трефнеше.

Туу мач фор ми!
Автоматски споено мислење:

Зошто такво навредување спрема луѓе што имаат само малку пари за инвестирање?? Па сигурен сум дека помеѓу таквите има подобри инвеститори од многумина северџански „еминентни инвестициски менаџери“ што управуваат со десетици или стотици милиони евра капитал. Најголемите шупелки у Северџанија се затскриени токму зад кеш, титули и општествени позиции!

Впрочем, според координираниот пад на сите најтргувани акции, веројатно некој повлекол поголема количина кеш што официјално или неофицијално се инвестира у индексот, такашто ич не ми делува како да продава некоја „кафекуварка“
Зошто пак од твоја страна такво навредување кон кафекуварките :). И тие и веројатно 99% од членовите на форумов во иста мера го имаат beat-увано нашиот маркет (well maybe not). Ова мантрава Северџанија, Северџистан малку ми наликува на ,,Само вистина''. Од кај толкава нељубов кон своето.
Кординиран пад се случува не само кај нас. Скоро секаде во светов. Премногу време на жешка ринга се рацете. Башка и месецов по симболика си влече негативни спомени кога е во прашање тргувањето.
Едвај чекам најава следен април бруто дивиденда на АЛК од ехееј 409 денари. Партали ќе летаат. Акцијата 29.999 денари. Душегрижниците на лексилиуми. P/ B и P/E како оние на Тесла.:jeeee:

п.с. јако било ова иронијава и сарказмов
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
1.760
Све праи :), единствено дивидендите ми ги крие :(
Пошто овој мојов од друга банка не пресметува трошоци и провизии за да даде нето поврат. Само преку КМБ си тргувал? И за кој период е повратов?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Пошто овој мојов од друга банка не пресметува трошоци и провизии за да даде нето поврат. Само преку КМБ си тргувал? И за кој период е повратов?
Inbox :)
Автоматски споено мислење:

Е сеа тука веќе кај КМБ може да се крене мини аларм. Само шо помина блокче 300 ком по 10,090 ден. Значи без делкање и извитоперување на перцепција преку штракање налози, туку директ, у вугла. Има некој SALE, да присобираме пари навреме? Извештаиве за 10 дена, далеку се некако за да го пуштам инсајдерот :cautious:
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
624
Поени од реакции
615
Пристап до Е-трајдерот во КБ добивате бесплатно или наплаќаат месечно. Се мислам дали да тргувам преку нив, овие со Илирика некако почнаа да ме нервираат
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Пристап до Е-трајдерот во КБ добивате бесплатно или наплаќаат месечно. Се мислам дали да тргувам преку нив, овие со Илирика некако почнаа да ме нервираат
Пристапот до Е-трејдер го диктира одброр на директори на mse. Согласно последнитете одлуки vis a vis Ковид состојбата продолжено е бесплатно користење на апликацијата до 31.12.2021. После тоа ќе се наплатува 700 денари месечно. Е сеа слушнав дека некои брокери дифтарски го давале во read- only mode про боно. Да да, време e да трчаш од Илирика.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2019
Мислења
243
Поени од реакции
213
Quote: ,,Ne veruj frizera koi nema kosu ''.
Ова е моментална ситуација, не ја вклучува добивката/загубата од претходни тргувања ниту пак провизиите. Апликацијата е иста без разлика кој брокер ви го овозможува пристапот.
Автоматски споено мислење:

Е сеа слушнав дека некои брокери дифтарски го давале во read- only mode про боно. Да да, време да трчаш од Илирика.
Бесплатниот од Илирика пре короната не беше само read-only. Се тргуваше. Само длабочината не беше видлива.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Inbox :)
Автоматски споено мислење:

Е сеа тука веќе кај КМБ може да се крене мини аларм. Само шо помина блокче 300 ком по 10,090 ден. Значи без делкање и извитоперување на перцепција преку штракање налози, туку директ, у вугла. Има некој SALE, да присобираме пари навреме? Извештаиве за 10 дена, далеку се некако за да го пуштам инсајдерот :cautious:
Оп уште едно 200 ком на 10.300 та.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
ke vi se gleda skupicko i na 10 000
Па релативно. Future EPS=900 ден. Дивиденда 2021 (6.5%) = 650 бруто. p/b = 1.53, p/e =11.1. Економијата пораснала Q2 за 13,1 отсто. Истата uderbanked, as usual веројатно ќе продолжи трендот и во Q3. 10че мислам дека е тамн'.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.821
Поени од реакции
8.479
Тоа е кога луѓето купуваат стихијно, без никакви анализи за сегашните и можни идни перформанси на компанијата. Прочитале на фактор берзата порасна 30 проценти за една година и тие мислат дека секоја година е така.

Како и да е подобро да има отколку да нема промет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom