Македонска берза

Член од
31 август 2017
Мислења
203
Поени од реакции
114
Не сум изненаден од овие предлог одлуки во Бетон со кои расправаат се и сешто, се надевам дека нема да завршат како истоимената компанија од Штип
Senilecot ali zatoa srebroljubec I LOPOV M.J koj treba da sviri klavir x5 od pogorelic ...si gi prefrla na svoja firma repro ....koja e I akcioner vo besk ....za ostanatite akcioneri ...svirce od zalna vrba
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.821
Поени од реакции
8.479
Јас пак по малку сум изненаден...Не знам како да се толкуваат овие предлог одлуки??? Отстапка на речиси ненаплатливо побарување од околу 4 М€, продажба на несуштинскиот бизнис (хотелите во Дојран и Охрид)...Да не го спремаат за женење :)?
Ре-Медика е на истиот газда?

Мене ова ми личи на обид да се спаси Бетон. Имаат огромна акумулирана загуба и долгови за кредити.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Нема апсолутно никаква причина. Вообичаена корекција на акција чија вистинска вредност е несразмерна со очекувањата. Јас кога укажував вие ја глорифициравте дека ќе дошла до миљарда евра и дека цената ќе се дуплирала на 30 илјади. Сеа да купиш акции од АЛК треба да те гушне брокерот за утеха. Пуста среќа што проби бенџмарк од 18.000 ден па ќе се врти тука некаде плус минус
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.804
Поени од реакции
66
Нема апсолутно никаква причина. Вообичаена корекција на акција чија вистинска вредност е несразмерна со очекувањата. Јас кога укажував вие ја глорифициравте дека ќе дошла до миљарда евра и дека цената ќе се дуплирала на 30 илјади. Сеа да купиш акции од АЛК треба да те гушне брокерот за утеха. Пуста среќа што проби бенџмарк од 18.000 ден па ќе се врти тука некаде плус минус
Не велев дека Алкалоид другиот месец ќе вреди милијарда. На долг рок ќе биде европски бренд.
Колку нашата берза се води по случајности, а не по издржани информации. Во Понеделникот кога се тргуваше без провизии, малку продаваа за под 18 000, за 2 дена почнаа да се продаваат под 17 000.
На нормална берза, после слободен ден, акциите мируваат барем 2 недели.
Сега продаваат Алкалоид тие што ги купија на 9 000, задоволни со профитот ... ќе се исчистат за брзо до 16 000 и ќе оди пак нагоре.
Малку лабав муабет, дека е петок
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Скроз се согласувам. Алкалоид ни е национална гордост и јас верувам дека на долг рок ќе стане европски бренд. Миљардата малце е wishful thinking но зошто да не. Нормална берза ти е оксиморон. Кај постои питома џунгла ... :) btw FYI ја потепаа денес на 16.650 ден. скери инаф
 
Член од
26 март 2021
Мислења
56
Поени од реакции
92
Ре-Медика е на истиот газда?

Мене ова ми личи на обид да се спаси Бетон. Имаат огромна акумулирана загуба и долгови за кредити.
Да Ремедика е на истата фамилија.Едниот брачен другар е генерален на едната, а другиот на другата фирма :)
БЕСК должи речиси на сите големи банки и тоа замашна сума на пари, па ако рикне (во што се сомневам) ќе расипе биланси и на КМБ, СТБ...Ако не се лажам како залог во КМБ, беше токму еден од хотелите што е на продажба. Од друга страна пак не сум сигурен дали реалната ситуација во компанијата е навистина толку лоша или пак некој сака да ја прикаже вака лошо да изгледа....
Не верувам дека компанијата која што ја гради новата зграда на Народна Банка на Македонија (за сума од над 25М€) ќе рикне туку така...ќе видиме...
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
1.760
Ајде ајде, паднал АЛК 2-3%, не е ништо страшно. Да стискаме палци барем продавачите да се пензиските фондовски крлежи од вториот столб коишто поседуваат дваесетина милиони евра вредни акции од АЛК. Минатата година Сава фондот продаваше по цирка 13.000, такашто можам да претпоставам како им изгледа сега на 18.000. Тотално би се разочарал у нив доколку во извештаите за третиот квартал не видам дека продавале.

Како и да е, нема потреба да се голтаат диазепами, туку започнете го викендот со вкусно пилешко голд филе :pijanco:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Вајстина се врати Гримс :) Не бе друже, продаваат шупелки по една две акции да скрпат џепарац пред нова година.
 

Attachments

Член од
30 март 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
1.760
Вајстина се врати Гримс :) Не бе друже, продаваат шупелки по една две акции да скрпат џепарац пред нова година.
Зошто такво навредување спрема луѓе што имаат само малку пари за инвестирање?? Па сигурен сум дека помеѓу таквите има подобри инвеститори од многумина северџански „еминентни инвестициски менаџери“ што управуваат со десетици или стотици милиони евра капитал. Најголемите шупелки у Северџанија се затскриени токму зад кеш, титули и општествени позиции!

Впрочем, според координираниот пад на сите најтргувани акции, веројатно некој повлекол поголема количина кеш што официјално или неофицијално се инвестира у индексот, такашто ич не ми делува како да продава некоја „кафекуварка“
 
Член од
30 април 2018
Мислења
178
Поени од реакции
337
Вајстина се врати Гримс :) Не бе друже, продаваат шупелки по една две акции да скрпат џепарац пред нова година.
A od kade ti bato zakluci deka na sell stranata ima mnogu mali prodavaci, a na buy stranata eden golem i pameten kupuvac?
Neli bi mozelo da e eden golem prodavac i mnogu sitni kupuvaci (pak bi bile vakvi sitni transakcii)

Treba da gledas market depth, ama i togas, pak moze toj sto prodava golema kolicina da naredi 100 mali nalozi namesto eden pogolem za da ne stvori panika. Prosto kazano fragmentacijata na prometot ne znaci nisto.
Ama nejse, naogjajte si pricini deka ALK i KMB se uste "eftini".
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
1.760
БЕСК имаше дадено многу оптимистички очекувања за идните години. Се надевам дека нема да ги тужи некој што купил акции со тие очекувања. Не дека и тие не би ги оствариле да имаат вакви креативни сметководители и лабав регулатор како банкиве...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom