Македонска берза

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
ке видиме кој кого ке реплицира и квоута :) времето ке каже. Еве дај и ти прогноза, а не само млатите празна слама тука. Бидете мажи и дајте и вие прогноза што ке се случува. Јас мојата ја кажав отворено.
Автоматски споено мислење:



браво за прогнозата, еве ги почнаа у црвено, не издржа растот ни неколку саати.
Мојата прогноза е од 18ти март до крај на април (пресеци за дивиденда) раст на мби кумулативно минимум 20 %.

Нека трепка тука :)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Мојата прогноза е од 18ти март до крај на април (пресеци за дивиденда) раст на мби кумулативно минимум 20 %.

Нека трепка тука :)
Мнооогу храбра и оптимистичка прогноза при хуманитарна криза, здраствена криза а како стојат работите и нова светска финансиска криза.
Еве една прогноза и од мене: наредна недела 15-20% надоле
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас сум на холд на мсе само елиминиран мкд оди во УСД и ЦХФ се.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Blizzard цело време пишува колапс ке биде хаос ке боде ке паѓале уште со денови ..
Гледам денес колку паднаа ...
КМБ И НЛБ плус 5 % :)

Паника ствара на форумов ненормално , додека он чека и крева паника Чифлиганец собира на ефтино од таквите паничари што гледаа вчера само да продадат и ја бутнаа 10 %

Ова е време пред одлично дивиденди , ја незнам како може луѓе толку да паничат !
Ако Комерцијална ти е ефтина на 7000 незнам што да кажам, треба уште еднаш да проанализираш финансиските резултати.
Не заборавајте нема ни 2 години поминато откако Комерцијална беше 2-2500 денари, тек ќе биде весело ако тргнат да продаваат.
Чифилганец купува во Комерцијална од сосем други причини а не за да продаде за 2 години со ќар иако мислам дека и он избрза и ќе имаше шанса да си купи на многу поефтино ако почекаше.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Јас мислам дека @Blizzard е платен од Чифлиганец за овде да шири паника додека Адора купува :pos:
Абе дај не ме откривај, ми пропадна и план и агенда и све. Сега нема плата да земам за месецов, фала ти! Децата ке ми трпат за леб, нека ти служи на чест...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Абе дај не ме откривај, ми пропадна и план и агенда и све. Сега нема плата да земам за месецов, фала ти! Децата ке ми трпат за леб, нека ти служи на чест...
Море немој само Трамп да ти прати некој агент од ЦИА да те скине што му ја рушиш берзата пред избори :lolzz:
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Море немој само Трамп да ти прати некој агент од ЦИА да те скине што му ја рушиш берзата пред избори :lolzz:
Сите што ги прати ги убедив да го шортаат пазарот :pos: Моментално се на Бали, денес ми стигна честитка.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве како се топи вредноста кај овие поради падот на берзата. До пред само две недели имаа цирка 15 миљони евра у индексниот фонд, а сега што поради пад што поради откуп на удели, имаат околу 11. Штета што вака земаат 25% помалку провизија...

8C78DE31-752D-4E48-8F1C-0EBD39A93803.png 07AA4ECC-C42C-4F99-87E4-50CF436EA6DB.png
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Мнооогу храбра и оптимистичка прогноза при хуманитарна криза, здраствена криза а како стојат работите и нова светска финансиска криза.
Еве една прогноза и од мене: наредна недела 15-20% надоле
И јас сум дека ќе биде црвена, не ради лошо работење, туку паниката од корона и црвенилото на ЕУ берзите.

Финансиската криза која ја спомнувате овој пат е кај јавниот сектор, односно државните долгови и неможноста вештачки да се одржат ниските каматни стапки. Кога народ ќе сфати тоа, сите ќе нагрнат на берза :cool:

Кој не сака да го боли глава, само ДОЛАРИ.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
Tocno deka vo naredni 2-3 nedeli osobeno na world stock markets ke ima( - 10 +5%) ili (- 5 +10%) up down na dnevna osnova....kaubijcite mislam deka nivniot min nema da probijat ispod 20 I ke idat up dodeka eu se ponestabilni.... Koj go ima kesot ovie nedela dve se tajming za kupuvanje I po beliot svet I na mse.... Jas poleka vleguvam all in....pa sto dade gornion :angel::)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Tocno deka vo naredni 2-3 nedeli osobeno na world stock markets ke ima( - 10 +5%) ili (- 5 +10%) up down na dnevna osnova....kaubijcite mislam deka nivniot min nema da probijat ispod 20 I ke idat up dodeka eu se ponestabilni.... Koj go ima kesot ovie nedela dve se tajming za kupuvanje I po beliot svet I na mse.... Jas poleka vleguvam all in....pa sto dade gornion :angel::)
Море дај нека им падне доларот за некој процент, имам листа за Интернет шопинг, па ако може едно месец дена порано да ја испразнам, ја планирам за април 2020, но и март 2020 не ќе е лош месец за купувачка.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Мислам дека барем на форумов немаше некаква еуфорија пошо сите до еден поискусни членови барем пола година наназад предупредувавме на преценетост. Е сега каква атмосфера имало во микро-средините на еуфоричните купувачи зависело од тие што им го правеле филмот: медиумите со оптимизам за датумите, брокерите и сл.

П.С. Еве гледајте што значи креирање на медиумска атмосфера: нема никаде да се прочита дека вчера бил најлош ден на МСЕ, дека имало толкав пад или била избришана огромна вредност, што би водело кон панична продажба. Од друга страна пак, цело време имаше известувања за константен раст, позитивни индиции, евроинтеграции, "раздвижувања" и сл.
Еве да се надоврзам за креирањето атмосфера: и покрај тоа што вчера имаше веројатно најголем пад на Македонската берза во нејзината историја, читателите на најважниот сајт за факин ЕКОНОМИЈА И ФИНАНСИИ за тоа не би ни дознале пошо таква вест и факин НЕМА, ама затоа има дека Чифлиганец докупил КМБ.

Значи токму тој на когошто би требало у нормално општество да се потпреш правилно да те информира, не само што не те информира за најважното случување туку и ти креира сосема погрешна слика за реалноста!

Screen Shot 2020-03-13 at 20.15.32.png
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Еве да се надоврзам за креирањето атмосфера: и покрај тоа што вчера имаше веројатно најголем пад на Македонската берза во нејзината историја, читателите на најважниот сајт за факин ЕКОНОМИЈА И ФИНАНСИИ за тоа не би ни дознале пошо таква вест и факин НЕМА, ама затоа има дека Чифлиганец докупил КМБ.

Значи токму тој на когошто би требало у нормално општество да се потпреш правилно да те информира, не само што не те информира за најважното случување туку и ти креира сосема погрешна слика за реалноста!

Прегледај го приврзокот 237877
FAKE NEWS :D
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ваков патетичен говор на Трамп Америте го лапнаа како бонбонче и еве реакција, све иде у плус. Колку ке се изгорат не се свесни. Од утре почнува лудилото во Сад, прогласена вонредна состојба, кога ке почнат тестирањата ке биде лошо. Досега држеа под контрола со неправење на тестови и криење на бројката на заразени ( само 2-3к во цела УС??? ), ако почнат ке почне да се гледа реалната бројка, е тек тогаш наебаа не само они туку цел свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom