Македонија на дното во Европа

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Македонија на дното во Европа

Мишко Иванов


11.04.2011 19:00

Брисел уште еднаш ја потврди лошата економска политика. Иако се ветува економски препород, нови - поразителни бројки се нотирани во последната проценка на Европската комисија за економското закрепнување на Западен Балкан.
И во 2010-та Македонија е во врвот по бројот на невработени. Рекордер е Босна и Херцеговина со стапка на невработеност од 42,7%, но веднаш зад нејзе е Македонија со 32,1%, секој трет е без работа.
Во Србија, Албанија и Хрватска ситуацијата е далеку подобра.
Наспроти владиниот оптимизам дека Македонија бележи најдобри економски резултати во регионот. Според бројките на Европската комисија земјата е на дното и по остварениот економски раст.
Македонија веќе заостанува, Косово и Албанија се пред нас. Еве што покажуваат податоците, за растот на БДП, во 2010-та. Единствено кај Хрватска е констатиран пад за 1,2%. Македонија е на дното со незначителен раст од 0,7%.
Но, затоа Косово и Албанија бележат историски бројки на раст. За 4,6% проценти пораснала економијата лани во Косово, а за 5,7% кај нашиот западен сосед Албанија.
Светскиот тренд на раст на цените на храната и на нафтата, лани најмногу ја погодиле Србија. Измерена е инфлација од 10,3%. Во Албанија 3,6, во Косово 3,5%.
Лани во Македонија инфлацијата беше умерена 1,6%, но оваа година, почна со драматичен раст на цените на храната, во март статистика измери инфлација од 5,2%.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136625
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Добро ова не е ништо ново
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Баталете и а1 и сител и се. Ако не се лажам инфлацијата и лани во првите 4-5месеци, беше на слично ниво, ако не и полошо. Па се оправи некако работата, да се надеваме дека и овој пат ке биде така. Јас реално сум оптимист, се надевам на подобро, гледаме има најави па ке видиме.Единствено ме плашат чекорите кој ке ги преземе новиот гувернер, до сега Гошев мислам дека одлично си ја вршеше работата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Абе до кога со овие партиски штосови за распад на економијата и државата бе? До кога??????????????????????????
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
на 3.40 е моментот :)
 
I

Iblis

Гостин
realen не е партиско пионче, туку татко му е домазет во гејлада и е прогрчки настроен по директива на мајка му(разбира се, пошто таа е газда во куќата)..тој ќе те продаде за еден сомун во Солун..
арно ни е вака овде, само уште да нема продадени душички ко овој realen..
http://forum.kajgana.com/member.php?46709-Realen.
Убаво ни е , пари нема баш, освен ако не украдеш или не ти дадат украдени,200евра колку да помине месец, мада не траат цел , за работа има колку толку ти треба партиска школа, ако немаш таква ќе завршиш како Кумановци(јака им душа и секоја чест за мудата шо ја имаат, простете оние шо ве навредив со генерализацијава)Авганистан,Ирак , Дубаи, таму има работ плус е платено е тоа шо им фали они си знаат , љубов има ама само кога ти го спопикуваат, битно има, важно ни е убаво, научени сме да плукаме се шо е наше а и шо не е наше, ма заеби само да е мое кој ве е*е вас другите; дека Грците трошат едно чудо пари тука (незнам како е ни остатокот на Македонија, ама тука н,а југот оставват ), ма кој ги шлива , грк=говедо, за бугарин да не правиме муабет, ;Да убаво ние, Рај на земјата.
П.С. Ти Реален стварно си партиско војниче,го*ведо , татко ти е домазет во гејлада и е прогрчки настроен и продаваш македонци за сомун во Солун?
П.П.С. garmin душата ја продаваат оние коио немаат што да јадат и оние кои имаат премногу па се надеваат на вечен живот. Дали некој од нас би дремел по форум кога би имал 1 000 000-че на сметка во Швајццарска банка?
П.П.П.С. едвај чекам да ме наречете партиско војниче и мене, макар шо немам книшка, ниту сум во контакт со партиски агитатори :salut:
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
да, можда и јас поминувам месечно со 300-400 евра што викаш, и не ми е лесно, ама ми се чесно заработени, не ми се ниту поклонети ниту украдени од ЕУ, на таквите поклони и донации му иде крајот кога тогаш, ако ја разбираш поентата..па после квичат гејцине ко свињи, е квичат де...тие пари треба да се заработат...
П.С.
душата ја продаваат оние кои што имаат пари а немаат ни П од почит, оние кои немаат што да јадат (што викаш) тие знаат да ценат и почитуваат..синкир нашите прадедовци имале а ете гледаш, не не продале како некои што се обидуваат сега..
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ако не ви е толку арно што не земете нешто да го оправите, направете нешто со што ке придонесете за да ни биде подобра нашата држава, бидете продуктивни не само кукајте ко баби на пазар.
Кај ништо не правите, нејкете да работите и сте пријавени како невработени па уште и мрчите. Земете нешто работете не само крекајте, никој не ви е крив што немате пари, и јас немам, ама сум свесен дека треба сам да се потрудам за да ги имам, и не кукам ко вас по државата дека не ви дава пари, него учам факултет и сакам овде да создадам кариера, за мојот народ да придонесам. Јас нејкам да молам и нема да молам некој за пари. Не сум глуп. Денес сме на ова ниво на кое што сме, ако сакате да ни биде подобро на сите нас, бидете сигурни дека на овој начин кој го применувате, нема да се подобри нешто.
Е ама се нервирам за вакви гракачи. Поздрав и не пишувам повеке на темава.
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
Кога ќе пуштам А1 ми се сере. Кога ќе пуштам Сител ми се сере. Кога ќе пуштам Канал 5 ми се сере. Кога ќе пуштам МТВ веќе сум се посрал. Кога ќе ја отворам темава и сличните на неа пак ми се сере. Па од ве це не можам да излезам мајко му стара. Ниту е толку се црно како што сака да покаже А1, ниту е толку розево колку што гледаме на Сител. Треба да си најголемата будала за да поверуваш на било кој од нив, а таквите се во најголем број во државава. (не)Realen, од авион се гледа... А и кога ќе ја видам Силјана Биљановска (знате на која мислам) веќе се ми е јасно. Побезобразно суштество на телевизија од неа немам видено. Нема човек што се доискажал покрај неа. И Ефтов може вода да и носи. Затоа ве молам, во иднина вести од горенаведените телевизии, НЕ.
Фала приетно
 
P

Princ

Гостин
Македонија... бла бла... А1... бла бла...
не треба да си гение за да приметиш дека откако се случи она со Велија, А1 има исклучиво против-владини вести. Тие и порано беа такви, ама сега веќе се претерани и веќе не се читаат.
Знаеме колку сме на дно, нека ми се фатат за фактурава со неплатено ДДВ.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Пред НГ изјавија од мин. за финансии дека очекуваат околу 3% инфлација во 2011, а веќе во првиот квартал е измерена од преку 5% .. Има надеж, не се секирајте.

 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Не се нервирајте Грција секогаш ќе биде подолу географски.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Пред НГ изјавија од мин. за финансии дека очекуваат околу 3% инфлација во 2011, а веќе во првиот квартал е измерена од преку 5% .. Има надеж, не се секирајте.

jebote blagi Bog i slatki rimski Papa....kaj ti tekna na scenava?????? :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Гледајте МТВ 1.Појаки сме од Финска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom