Македонија и нејзините соседи

Статус
Затворена за нови мислења.
M

MKEUpatriot

Гостин
се разбира дека политиката на бугарија во последниве 20 години се заснова на лицемерие на лажна љубов према македонците тоа се докажа во повеке наврати.....
Кога во ова време само најмоќните држави одлучуваат која држава ке опстои која не ...значи поделба на Македонија е невозможна барем засега а и во малку подалечна иднина
па отука политиката на бугарија е да не се дозволи Македонија да закрепне и да се интегрира ви северозападните алијанси ....за да може да се држи неизвесна ситуацијата и заедно со помош на гејците да се собере се од историјата на најстарата држава на балканот Македонија едни да земат античка други понова историја се разбира затоа што тие сами и немаат историја.......

Ако Македонија закрепне како држава застане а цврсти нозе....во тоа гледаат голема опасност затоа што имат многу големо Македонско малцинство кај нив кој се обидуваат на секој начин да го асимилираат




Бидејки муабетов беше за политиката кон и од бугарија би го замолил фми да појасни .......
зошто тој лично смета дека кривицата за Македонската партија во РБ е кај Македонците а веќе РБ изгуби повеќе од 2или 3 судски завршници од мегународниот суд во Стразбург????????



:toe:
Bugarija ja prizna nezavisnosta na Makeedonija 1991 za da i se odmazdi na Srbija so golemi nadezi deka eve zaedno povtorno ke bideme.Prasajte bilo kogo povozrasen bugarin sekoj ke vi kaze deka vo 1992 site se nadevale deka bratjata se osvobodili od Srbija i pak ke bidme zaedno.Bugarija ne sakase da ja deli Makedonija zosto ja sakase cela za sevbe.Zatoa ne go prifati predlogot na Milosevik.Bugarija vo naredniot period se nadevase deka preku svoite politicari vo Makedonija ke uspee da ja rebugarizira Makedonija.No koga 2007 vleze vo EU Bugarija ja izgubi nadesta deka pak Makedonija ke se spoi so nea.A uste poveke izgubi nadez koga vide deka vo posledno vreme makedoncite navodno ne se vrakaat kon bugarstinata tuku kon antikata.Toa gi naluti i zatoa se ovie odmazdi i sojuznistva so grcite pod odredeni prasanja.Politikata e sledna ne sakavte so nas tvrdoglavi ste nema EU
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Znaci ima 3 vida na borci vo ponovata mak.istorija:ednite se makedonci,po ubeduvanje makedonski bugari ili bugari,koi sakaat da ja vidat Makedonija kako del od Bugarija.

Vtorite se komunisticko-srbomanski nastroeni makedonci,koi sakaat Makedonija da ja vidat kako del od SFRJ.

I tretiot vid na borci se onie koi imaat vizija za Makedonija kako samostojna drzava,nitu vo FNRJ nitu vo Bugarija.Eden od niv e Metodija Andonov-Cento.



Mi paga interesno:dokolku vo bugarskata istoriografija prvite se okvalifikuvani kako ,,vistinskite,, borci za Makedonija i se nareceni gordi bugari,vtorite pak se etiketirani kako srbomani(sto e i fakt),togash prashanjeto e:kako kakvi gi okvalifikuvaat bugarskite istoricari tretiot vid na borci vo Makedonija?

Odgovor ke molam od po-kompetentno lice.
E tie tretite se najbrojni.Makedonci po ubeduvanje za obedineta Makedonija komunisti i nekomunisti koi lezele vo zatvor so zalepena etiketa montirani sudski procesi itn.Tie tretite nastradaa od prosrpskoto rakovodstvo na Kolisevski.Primerot so Pavel Satev
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако не си видел,мнението на хората во РМ оди ком анти ЕУ.Това какво ми се сака на мен или на теб,не е се.Това е страв насаждан со времето и сега некоj го продолжува,а и това е лесен начин да се оправдае некоj за собствената си политика и политикана на хората преди него.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Ако не си видел,мнението на хората во РМ оди ком анти ЕУ.Това какво ми се сака на мен или на теб,не е се.Това е страв насаждан со времето и сега некоj го продолжува.
Vo Makedonija kako nikogas dosega se saka vo EU.A evroskepticizmot go ima sekade pa duri i kaj vas.Otpor kopn EU nikoj ne nasaduval.Naprotiv site makedonski vladi zboruvaat i cinat za EU.No sto da pravime ima takvi kako Spaska mizerii od luge prodadeni dusi na gavolot koi za pari si go ostavi deteto za da crni i ruga Makedonija.Bila maltetrirana kako da ne ? Prv den od zatvor namesto so familija da se vidi ona trk u ambasada.Ama kako Makedonija stradase od predavnici,no tie si znaat kako zavrsuva
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Абе бугарските националисти исто како и грчките се живи фосили... Што побрзо ги снема толку подобро и за македонскиот и за грчкиот и бугарски народ.

Да трупаш камења на Олимп за да биде повисок од Мусала и обратно е многу повеке случај за психијатриска установа отколку израз на патриотизам. :nesvest:
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
ее ја кигата кој знае гејски и бугарски нека ја преведи и да видиме какви соседи имаме
http://www.4shared.com/file/140378149/aaa62b6f/dokument_Makedoniko_Boulgaria.html
Грчко-бугарската книга содржи документи од периодот кога тогашната Народна Република Бугарија радикално ја менува својата позиција во однос на Македонците од признавање кон негирање поради големата конфронтација на тогашното југословенско раководство со Информбирото предводено од Сталин.Бугарските документи покажуваат дека македонското прашање во последните години е во голема мера идеолошка конструкција на Студената војна. Ова, меѓу другото, се вели во говорот што синоќа во Атина требаше да го прочита грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани на промоцијата на грчко-бугарската книга насловена како „Македонското прашање и Бугарија - Доверливи документи 1950-1967“ во Воениот музеј во Атина, а кој можеше да...
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Ако не си видел,мнението на хората во РМ оди ком анти ЕУ.Това какво ми се сака на мен или на теб,не е се.Това е страв насаждан со времето и сега некоj го продолжува,а и това е лесен начин да се оправдае некоj за собствената си политика и политикана на хората преди него.
Промената на расположението кај Македонците во однос на ЕУ, се должи на политиката на ЕУ кон Македонија од нејзиното осамостојување, па до сега (тука не мислам само на спорот меѓу Македонија и Грција). Иако, бројката на луѓе кои би сакале да ја видат Македонија во ЕУ, е сеуште огромна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom