Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Za toa si u pravo, ali znaeme deka site raboti se delo na politika i na vlijanija sto gi vrsat politicarite.
Не велам не. Арно ама стои и фактот дека тие се далеку поподложни на влијанија од страна отколку ние.

Згора на тука тука се и оџите и нивната религија која им е светиња и е основно средство за манипулација.

Кога ќе дојдат новите генерации, се надевам образовани полека ќе се изгуби тој нивни планински дух.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
31
Поени од реакции
35
Јас како што гледам се организира спонтан протест во сабота - 13:00ч пред влада
Сега кога се враќав од град видов имаше излепено некој вид на плакати во врска со овој протест како што гледам изгледа ќе биде добро организиран останува да видиме, т.е да дојдеме и да ги подржиме нашите браќа Македонци во нивните намери
http://www.facebook.com/events/356536771062765/
настанот од фејсбук.

Протестот е се, само не е спонтан, не ли гледаш дека лепи Борјан го организира и измислува протестанти и нас не наведува како иницијатори. Па и плакатите као се залепија спонтано. Ти ако сакаш да помогнеш на браќата Македонци во овој момент треба да твиташ и да праќаш мејлови по сите светски агенции за Исламските протести. Во овој момент не е време за протест од наша страна, од едноставна причина што тоа и е целта на организаторите на Исламските протести и на целата оваа вештачки направена ситуација да бидат протести против протести, па ќе има инциденти, и целата работа да отиде на сосема друго ниво а тоа на нас најмалку ни одговара во овој момент. Не е ова ќутење, него баш напротив ние ќе известуваме нон стоп преку твитање за нивните измислени протести и ќе го потенцираме Радикалниот елемент кој во овој момент е исто така само искористен како најподложен на манипулација. А време за протести има не се секирај. Борбата ќе биде долга и тешка ама ние друг избор немаме. Поздрав до сите добронамерни луѓе
 
Член од
12 јануари 2010
Мислења
87
Поени од реакции
23
Ајде сега ќе ве замолам тие што се од градовите каде што се протестира да не известите за ситоацијата.
Однапред Ви благодарам
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Моменталната ситуација во Скопје
Мирно и пред `Јаја паша` џамија но со зголемено присуство на полиција

ПЕТОК, 11 МАЈ 2012 13:31
Пред џамијата `Јаја Паша` во Скопје е мирно и покрај насобраните верници за молитва, атмосферата околу џамијата е исклучително мирна.
Минатиот петок од пред џамијата тргна протестната поворка но денеска, за разлика од пред една недела таму има забележително засилено присуство на полицијата.

Полициски возила се паркирани близу џамијата, од каде во секој момент треба да тргне протестната поворка.
Протесната поворка најверојатно ќе се упати кон Основен Суд Скопје 1.

http://sky.mk/makedonija/21861.html?task=view
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.126
За протестите во Гостивар, бројката не била поголема од 200 луѓе, немало никакви инциденти...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Mnogu e tazna ovaa nasa situacija. Sve se politicki zalazuvanja na obicniot narod i Albancite i Makedoncite i site drugi malcinstva. Sekoj eden od nas bez ogled na vera i etnicka pripadnost pati od istite problemi. Sekoj od nas nema dovolno pari ako raboti cesno, nema rabotni mesta, nema nikakva idnina. Zosto eve Albancite ne pravat protesti vo Svajcarija iako im e zabraneto minareto ??? Bidejki sekoj obicen covek dokolku zaraboti pari za sebe i za svoite najbliski nema pricina za protesti i mirno ke si zivee. E vo nasava zemja parite se problem i bidejki nekoi politicki lica mozat da im platat na lugeto za da pravat protesti, obicniot narod se zalazuva i gi zema tie pari a pritoa raboti protiv samiot sebe. Ova vazi i za Makedoncite i za Albancite. Zal mi e sto seto ova se slucuva vo ovaa nasa napatena Makedonija.

PS. Ako gledame veri i nacionalnosti, togas vo Amerika treba sekoj covek da protestira, bidejki site tie se izmesani, no imaat kapitalisticki sistem, koj im nosi dovolno pari za sebe i za semejstvoto i nezadovolstvoto isceznuva...
Не се слагам со твојов пост, потполно не си во право !
Социо-Економските проблеми како и класните разлики(кои постојат во секоја држава и кај нас и на запад и на исток, секаде) точно е дека ствараат тензии, но тие тензии се обично интра-национални т.е. тензии помеѓу лица од една иста нација, исто така и идеолошките разлики/припадности ствараат најчесто интра-национални поделби и тензии, судири, омраза ............ додека пак тензиите и судирите на етничка/национална, религиска/верска, како и на расна база и немаат многу веза со Економијата, туку се сосема друга работа ...... а тоа е нетрпеливоста(етничка, верска, расна), христијани со муслимани или пак евреи со муслимани, една нација со друга нација, една раса со друга раса... тоа е поради нетрпеливост и дури и во западните земји каде што стандардот е подобар од нашиот и каде што невработеноста е на минимално ниво(испод 10%) па пак ите-како постои нетрпеливост, тензии и судири посебно на расна и религиска основа: белци, црнци, арапи, хиспани, индијци, азијати и.т.н. потоа на верска основа муслимани вс христијани или пак евреи вс муслимани(Израел/блиски исток) и.т.н.
Таму друже на тој ’’перфектен‘‘ запад имаш цели квартови од градови, па и цели градови/гратчиња каде што не живее ниту еден белец, туку само црнци, или пак само арапи, хиспани, азијати, индијци и.т.н.
зарем тоа е поради лошата економија, лошиот систем, невработеноста и.т.н. во сите тие земји невработеноста е помалку од 10%, еве на пр. Скандинавија каде што стандардот им е најдобар на планетава, мислиш дека таму нема поделби, омраза, судири и тензии пред се на религиска или на расна основа .......... или во Германија на пр. или во Британија, Франција, Канада, САД, Австралија...
 
M

MrzaRules

Гостин
ајде да видиме дали МВР после денешниве протести ќе уапси некој од радикалниве или па ќе си помине како претходно....
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.082
Поени од реакции
8.355
Протестот е се, само не е спонтан, не ли гледаш дека лепи Борјан го организира и измислува протестанти и нас не наведува како иницијатори. Па и плакатите као се залепија спонтано. Ти ако сакаш да помогнеш на браќата Македонци во овој момент треба да твиташ и да праќаш мејлови по сите светски агенции за Исламските протести. Во овој момент не е време за протест од наша страна, од едноставна причина што тоа и е целта на организаторите на Исламските протести и на целата оваа вештачки направена ситуација да бидат протести против протести, па ќе има инциденти, и целата работа да отиде на сосема друго ниво а тоа на нас најмалку ни одговара во овој момент. Не е ова ќутење, него баш напротив ние ќе известуваме нон стоп преку твитање за нивните измислени протести и ќе го потенцираме Радикалниот елемент кој во овој момент е исто така само искористен како најподложен на манипулација. А време за протести има не се секирај. Борбата ќе биде долга и тешка ама ние друг избор немаме. Поздрав до сите добронамерни луѓе
Кој е овој Борјан ако може да објасниш ?
 
M

MrzaRules

Гостин
каков е овој кордон бе :eek: зошто не извадат пендраци да маваат а не како пичиња само буткаат :facepalm:
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Немој Рафиз, немој не ме убивај.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Izgleda Samaras pred nekolku godini vo pravo bil..(y)

Самарас: Македонија ќе се распадне
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=7300569C7C53B44694E8A8F5062392F0

Самарас тврди дека Македонија ќе се распадне
http://www.vesnik.mk/?ItemID=B128907F83C4BD45975D5EB130CE3541

(y)
ти бе имаш очила,гледаш со месеци кој се распаѓа?
и овај самарас е исти како и ти
 
Член од
22 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
20
Споко, нема да се разпадне, тоа е целта на грци и срби, ама нема да го дозвлоиме, не зошто сме големи приатели бугари и македонци, ама се пак не може да оставим грци и срби да си отиграт играта. Се пак приказната за цар Соломон ке се отигра уште колку треба после 1991, 2001 и така натаму. Та затова - споко, ама се пак смирите се сите, видите дека ви дрпат сериозно кон конфликт.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom